Day sheet: University Rowing Champs
This is the day sheet for the 2023 University Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Saturday, 8th April 2023
Race 1 (A) @ 09:00: Event 3, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 2 (B) @ 09:10: Event 2, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
William Mackintosh (stroke), Oliver Welch, Sam Wilson, Alex Kennedy, Lewis Meates, George Johnson, Josh Syme, Flynn Mercer + Isabella-Hope Murray (cox)
Coached by: Tim Hopkins
|
Race 3 (C) @ 09:30: Event 1, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Harriet Williams (stroke), Jane Schellekens, Tori Cox, Phoebe Collier, Daisy Forsythe, Mckenzie Kemp, Sophie Strang, Jessica Tavendale + Annabelle Scott (cox)
|
Race 4 (D) @ 10:00: Event 4, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Hunter Pethers-Boak & Tim Hopkins
|
Race 5 (E) @ 10:05: Event 4, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#5
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#4
CANU
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
Race 6 (F) @ 10:10: Event 5, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Jack Chapman
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Coached by: Jack Chapman
|
Race 8 (H) @ 10:50: Event 7, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 9 (I) @ 10:55: Event 7, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
Race 10 (J) @ 11:00: Event 8, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Hopkins
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
Race 12 (L) @ 11:20: Event 10, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
Tem Bennett (stroke), Benjamin Welch, Jack Holmes, Fintan Spencer, Samuel Feltham, Ethan Thomas-Tuiavii, Robbie Bass, Ethan Wildash-Chan + Mohamed Khalil (cox)
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
William Mackintosh (stroke), Josh Syme, Niko Kumarich, Lewis Meates, Ashton Corkery, James Tavendale, Charlie Mackintosh, Flynn Mercer + Isabella-Hope Murray (cox)
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Lawrence Birch (stroke), Sam Evans, Ethan Byloo, Flynn Dijkstra, Joe Young, Lachlan Matla, Joshua Clark, Aaron Maxwell + Blake Campbell (cox)
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#4
CANU
James Barnett (stroke), Joe Hughes, Jacob Wadley, Tasman Claridge, Matthew Smith, John-Luke Fenn, Robert Walls-Harris, Joshua Larsson + Ash Fleming (cox)
|
Race 13 (M) @ 11:30: Event 11, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Jack Chapman
|
Race 14 (N) @ 11:50: Event 12, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 15 (O) @ 12:10: Event 13, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Tim Hopkins
|
Race 16 (P) @ 12:20: Event 14, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
Race 17 (Q) @ 12:25: Event 14, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
Race 18 (R) @ 12:30: Event 15, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Sophie Strang (stroke), Jessica Tavendale, Tori Cox, Mckenzie Kemp, Madi Williams, Julia Middleditch, Martine Sandberg, Stella Cook + Annabelle Scott (cox)
|
Race 19 (S) @ 12:50: Event 16, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 20 (T) @ 13:00: Event 17, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 21 (U) @ 13:30: Event 18, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
William Mackintosh (stroke), Josh Syme, Lewis Meates, Charlie Mackintosh + Isabella-Hope Murray (cox)
Coached by: Bleed Maroon
|
Race 22 (V) @ 13:35: Event 18, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
|
Race 23 (W) @ 13:40: Event 19, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 24 (X) @ 13:45: Event 19, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
Race 25 (Y) @ 14:10: Event 20, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 26 (Z) @ 14:20: Event 21, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Alex King (stroke), Mitchell Ritchie, Benjamin Baker, Nathan Walters, Josh Ellingham, Ethan Johanson, Jake Stephens, Arran Yong + Blake Campbell (cox)
Coached by: Jack Chapman
|
Race 27 (A) @ 14:30: Event 22, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
Coached by: Bleed Maroon
|
Race 28 (B) @ 14:50: Event 23, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 29 (C) @ 15:00: Event 24, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 30 (D) @ 15:05: Event 24, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
|
Race 31 (E) @ 15:20: Event 25, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 33 (G) @ 15:40: Event 26, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 34 (H) @ 16:00: Event 27, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Coached by: Hunter Pethers-Boak
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
|
Race 35 (I) @ 16:20: Event 28, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
Alex King (stroke), Mitchell Ritchie, Benjamin Baker, Nathan Walters, Josh Ellingham, Ethan Johanson, Jake Stephens, Elise Catley + Annabelle Scott (cox)
Coached by: Jack Chapman
|
Race 36 (J) @ 16:30: Event 29, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 37 (K) @ 16:50: Event 30, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 38 (L) @ 17:00: Event 31, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 39 (M) @ 17:05: Event 31, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#4
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
Theodore Giannakogiorgos (stroke), Jacob Wadley, John-Luke Fenn, Matthew Smith + Mohamed Khalil (cox)
|
Race 40 (N) @ 17:30: Event 32, A Final | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 42 (P) @ 17:50: Event 34, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 43 (Q) @ 17:55: Event 34, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
Race 44 (R) @ 18:10: Event 35, Division 1 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#1
CANU
|
Race 45 (S) @ 18:15: Event 35, Division 2 | ||
---|---|---|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#2
CANU
|
|
Entity
CANU
CANU
Canterbury |
Crew
#3
CANU
|
Social