Gender mixed
Class
School class
Club (ability) intermediate senior premier
Club (other)
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 14th December 2013

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->Eliminated
B 07:34       Race: 2  
C 07:38 2 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
D 07:42       Race: 2  
E 07:46       Race: 3  
F 07:50 2A B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
G 07:54       Race: 2  
H 07:58       Race: 3  
I 08:02 3 W Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 08:06       Race: 2  
K 08:10 4 M Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3->A Final + 2 Next Fastest Crews
L 08:14       Race: 2  
M 08:18 5 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
N 08:22       Race: 2  
O 08:26       Race: 3  
P 08:30 6 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
Q 08:34       Race: 2  
R 08:38 6B M Nov 2X (1000m)
heat
Race: 3  
S 08:42 6A M Nov 2X (2000m)
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->Eliminated
T 08:46       Race: 2  
U 08:50 6B M Nov 2X (1000m)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 08:54       Race: 2  
W 08:58 7 M Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
X 09:02 8A W Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
Y 09:06 10 B U16 8+
heat
  Race: 1 All->Final
Z 09:10 10A B U17 8+
heat
  Race: 1 All->Final
A 09:14 11 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 09:18       Race: 2  
C 09:22 11A G U17 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
D 09:26       Race: 2  
E 09:30       Race: 3  
F 09:34 12 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->Eliminated
G 09:38       Race: 2  
H 09:42 12A M Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
I 09:46 13 W Clb 1X
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
J 09:50       Race: 2  
K 09:54       Race: 3  
L 09:58 13A W U20 1X
heat
  Race: 1 All->Final
M 10:02 14 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 10:06 14A G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 10:10 15 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->B Final
P 10:14       Race: 2  
Q 10:18 15A B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 10:22       Race: 2  
S 10:26 16 W Opn 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 10:30       Race: 2  
U 10:34 17 G U17 1X
heat
  Race: 1 1->A Final + 2 Next Fastest Crews
V 10:38       Race: 2  
W 10:42       Race: 3  
X 10:46       Race: 4  
Y 10:50       Race: 5  
Z 10:54       Race: 6  
A 10:58 17A G U18 1X
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 11:02       Race: 2  
C 11:06 18 M Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
D 11:10 19 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
E 11:14       Race: 2  
F 11:18       Race: 3  
G 11:22 19A B U17 4+
heat
  Race: 1 All->Final
H 11:26 20 M Clb 2X
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
I 11:30       Race: 2  
J 11:34       Race: 3  
K 11:38 20A M U20 2X
heat
  Race: 1 1,2,3->A Final + 2 Next Fastest Crews
L 11:42       Race: 2  
M 11:46 21 G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 11:50 21A G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 11:54 22 B U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
P 11:58       Race: 2  
Q 12:02       Race: 3  
R 12:06       Race: 4  
S 12:10       Race: 5  
T 12:14 22A B U18 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->B Final
U 12:18       Race: 2  
V 12:22 23 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
W 12:26       Race: 2  
X 12:30 23A G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 12:34       Race: 2  
Z 12:38 24 W Clb 2X
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
A 12:42       Race: 2  
B 12:46       Race: 3  
C 12:50 24A W U20 2X
heat
  Race: 1 All->Final
D 12:54 25 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
E 12:58 26 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:02 26A B U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
G 13:06 27 G U16 4X+
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
H 13:10       Race: 2  
I 13:14       Race: 3  
J 13:18 27A G U17 4X+
heat
  Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->B Final
K 13:22       Race: 2  
L 13:26 28 M Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
M 13:30 29 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 13:34       Race: 2  
O 13:38 30 G U15 2X
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
P 13:42       Race: 2  
Q 13:46       Race: 3  
R 13:50 30A W Nov 2X (2000m)
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
S 13:54       Race: 2  
T 13:58       Race: 3  
U 14:02 30B W Nov 2X (1000m)
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 14:06       Race: 2  
W 14:10 31A M Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
X 14:14 32 W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
Y 14:18 34 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
Z 14:22       Race: 2  
A 14:26       Race: 3  
B 14:30 34A B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 14:34       Race: 2  
D 14:38 35 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
D   35A W Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final

Sunday, 15th December 2013

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
E 07:00 36 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
F 07:04       Race: 2  
G 07:08       Race: 3  
H 07:12       Race: 4  
I 07:16 36A M U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 07:20       Race: 2  
K 07:24 37 M Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
L 07:28 38 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
M 07:32       Race: 2  
N 07:36       Race: 3  
O 07:40 38A B U15 4X+
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 07:44       Race: 2  
Q 07:48 39 M U19 2-
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 07:52       Race: 2  
S 07:56 40 W Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
T 08:00 40A W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
U 08:04 41 G U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
V 08:08       Race: 2  
W 08:12       Race: 3  
X 08:16       Race: 4  
Y 08:20       Race: 5  
Z 08:24 41A G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
A 08:28       Race: 2  
B 08:32       Race: 3  
C 08:36 42 W Nov 4X+
heat
  Race: 1 1,2,3,4->A Final; Rest->B Final
D 08:40       Race: 2  
E 08:44 42A G U15 4X+
heat
  Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
F 08:48       Race: 2  
G 08:52       Race: 3  
H 08:56 43 M Clb 8+
heat
  Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 09:00       Race: 2  
I   43A M Opn 8+
heat
  Race: 2  
A 09:05 1 W Clb 4+
final
Race: A  
B 09:10 2 B U16 2X
final
Race: B  
C 09:15       Race: A  
D 09:20 2A B U17 2X
final
Race: B  
E 09:25       Race: A  
F 09:30 3 W Opn 2-
final
Race: A  
G 09:35 4 M Opn 1X
final
Race: A  
H 09:40 5 M Clb 4+
final
Race: B  
I 09:45       Race: A  
J 09:50 6 B U15 2X
final
Race: B  
K 09:55       Race: A  
L 10:00 6A M Nov 2X (2000m)
final
Race: A  
A 10:05 6B M Nov 2X (1000m)
final
Race: B  
M 10:10       Race: A  
N 10:15 7A M Mst 4X+ (1000m)
final
Race: A  
N   8 W Mst 4X+ (1000m)
final
Race: A  
O 10:20 10 B U16 8+
final
  Race: A  
P 10:25 10A B U17 8+
final
  Race: A  
Q 10:30 11 G U16 4+
final
Race: A  
R 10:35 11A G U17 4+
final
Race: B  
S 10:40       Race: A  
T 10:45 12 M Clb 4X-
final
Race: A  
U 10:50 12A M Opn 4X-
final
Race: A  
V 10:55 13 W Clb 1X
final
  Race: B  
W 11:00       Race: A  
X 11:05 13A W U20 1X
final
  Race: A  
Y 11:10 14 W Nov 8+
final
Race: A  
Z 11:15 14A G U15 8+
final
Race: A  
A 11:20 15 M Nov 4+
final
Race: B  
B 11:25       Race: A  
C 11:30 15A B U15 4+
final
Race: A  
D 11:35 16 W Opn 2X
final
Race: A  
E 11:40 17 G U17 1X
final
  Race: B  
F 11:45       Race: A  
G 11:50 17A G U18 1X
final
  Race: A  
H 11:55 18 M Opn 2-
final
Race: A  
I 12:00 19 B U16 4+
final
Race: B  
J 12:05       Race: A  
K 12:10 19A B U17 4+
final
  Race: A  
L 12:15 20 M Clb 2X
final
  Race: B  
M 12:20       Race: A  
N 12:25 20A M U20 2X
final
  Race: A  
O 12:30 21 G U16 8+
final
Race: A  
P 12:35 21A G U17 8+
final
Race: A  
Q 12:40 22 B U17 1X
final
Race: B  
R 12:45       Race: A  
S 12:50 22A B U18 1X
final
Race: B  
T 12:55       Race: A  
U 13:00 23 W Nov 4+
final
Race: A  
V 13:05 23A G U15 4+
final
Race: A  
W 13:10 24 W Clb 2X
final
  Race: B  
X 13:15       Race: A  
Y 13:20 24A W U20 2X
final
  Race: A  
Z 13:25 25 W Opn 4-
final
Race: A  
A 13:30 26 M Nov 8+
final
Race: A  
B 13:35 26A B U15 8+
final
Race: A  
C 13:40 27 G U16 4X+
final
  Race: B  
D 13:45       Race: A  
E 13:50 27A G U17 4X+
final
  Race: B  
F 13:55       Race: A  
G 14:00 28 M Opn 4-
final
Race: A  
H 14:05 29 W Opn 1X
final
Race: A  
I 14:10 30 G U15 2X
final
  Race: B  
J 14:15       Race: A  
K 14:20 30A W Nov 2X (2000m)
final
  Race: B  
L 14:25       Race: A  
M 14:30 30B W Nov 2X (1000m)
final
  Race: A  
N 14:35 31 M Mst 4+ (1000m)
final
Race: A  
N   32A W Mst 4+ (1000m)
final
Race: A  
O 14:40 34 B U16 4X+
final
Race: B  
P 14:45       Race: A  
Q 14:50 34A B U17 4X+
final
Race: A  
R 14:55 35 W Clb 8+
final
Race: A  
R   35A W Opn 8+
final
Race: A  
S 15:00       Race: A  
T 15:05 36 M Clb 1X
final
Race: B  
U 15:10       Race: A  
V 15:15 36A M U20 1X
final
Race: A  
W 15:20 37 M Opn 2X
final
Race: A  
X 15:25 38 M Nov 4X+
final
Race: B  
Y 15:30       Race: A  
Z 15:35 38A B U15 4X+
final
  Race: A  
A 15:40 39 M U19 2-
final
  Race: A  
B 15:45 40 W Clb 4X-
final
Race: A  
C 15:50 40A W Opn 4X-
final
Race: A  
D 15:55 41 G U16 2X
final
Race: B  
E 16:00       Race: A  
F 16:05 41A G U17 2X
final
Race: B  
G 16:10       Race: A  
H 16:15 42 W Nov 4X+
final
  Race: B  
I 16:20       Race: A  
J 16:25 42A G U15 4X+
final
  Race: B  
K 16:30       Race: A  
L 17:05 43 M Clb 8+
final
  Race: A  
M 17:10 43A M Opn 8+
final
  Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.