You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2022, 2020, 2019, 2018, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: WTMC-TAKA Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Event
2
G U16 2X
Sponsored by: Pyro Co Fireworks
RPCA
RPCA
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 5th
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis & Keith Hibberd
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 3rd
Crew
#31
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 6th
Crew
#32
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 4th
Crew
#33
AKLC
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 5th
Event
6
G U17 1X
Sponsored by: ALU Installation Ltd
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Ian McKinnon
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 2nd
Event
6
G U17 1X
Sponsored by: ALU Installation Ltd
Crew
#52
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Ian McKinnon
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 5th
Event
9
B U16 2X
Sponsored by: Hawthorne family
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 2nd
Event
9
B U16 2X
Sponsored by: Hawthorne family
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 3rd
Event
9
B U16 2X
Sponsored by: Hawthorne family
Crew
#3
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 8th
Event
9
B U16 2X
Sponsored by: Hawthorne family
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis & Keith Hibberd
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 6th
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 2nd
Crew
#21
AKLC
Jade Raby (stroke), Sophia Meikle, Whetu Meihana, Eva Ruddenklau, Emilia Schulday, Sarah Robinson, Chloe McCann, Samantha Smith + Ella Stephens (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 5th
Crew
#21
AKLC
Anneka Cooper (stroke), Gloria Cai, Charlotte Johansson, Lily Mavius, Ava Stevens, Margot Grigg, Mikayla Carter, Zainab Bandukwala + Georgia Batten (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (DNS)
Crew
#22
AKLC
Rhea Sabris (stroke), Rachel McDonald, India Methven, Frances Carr-Smith, Maddison Arnold, Milla Ward, Ruby Wright, Samantha Smith + Ella Stephens (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 4th
Crew
#31
AKLC
[DIOC]
Ava Phillimore (stroke), Amelia Irwin, Georgia Richardson, Emily Kippenberger, Rosa Marshall, Josephine Hernon, Serena Bhindi, Charlotte Brown + Lauren Williams (cox)
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 3rd
Crew
#32
AKLC
[DIOC]
Ella Ross (stroke), Jasmine Ireland, Maddie Kirke, Leila Bonetti, Gretta Wiseman, Sophie Ireland, Grace Joyce, Charlie Barclay + Samantha Hall (cox)
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 5th
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Elise McIntosh (stroke), Ane Foord, Tui Jones, Brooke Hamilton, Hayley Cooper, Te-Rina Waterhouse, Ella Gribble, Toria Clifford + Taylan Boyle (cox)
Coached by: Keith Hibberd & Bradley Hartley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 4th
Event
23
B U16 4X+
Sponsored by: Antoinette's High Tea & Cake Shop
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 2nd
Event
23
B U16 4X+
Sponsored by: Antoinette's High Tea & Cake Shop
Crew
#3
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 3rd
Event
25
B U15 8+
Sponsored by: Greaves Fmaily
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Russell Webb (stroke), Travis Hynes, Cody Oakes, Ethan Hill, Callum Harold, Krish Patel, Joshua Robson, Callum Hayward + Daniel King (cox)
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 5th
Crew
#32
AKLC
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 7th
Crew
#33
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 2nd
Crew
#34
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 3rd
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Bradley Hartley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 6th
Crew
#52
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Bradley Hartley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 6th
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 2nd
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 3rd
Crew
#3
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 5th
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis & Keith Hibberd
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th
Crew
#21
AKLC
Jade Fon (stroke), Mila Brennan, Whetu Meihana, Sophia Meikle, Ava Stevens, Gloria Cai, Anneka Cooper, Lily Mavius + Stella Humberstone-Hurley (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th
Crew
#22
AKLC
Jaime Breen (stroke), Jane Schellekens, Anna Millar, Tayla Morgan, Charlotte Johansson, Mikayla Carter, Rhea Sabris, Zainab Bandukwala + Emma Chisholm (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 5th
Crew
#23
AKLC
Sarah Bell (stroke), Kyla Sandford, Daisy Forsythe, Eva Ruddenklau, India Methven, Sarah Robinson, Chloe McCann, Samantha Smith + Georgia Batten (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 6th
Event
32
G U18 4+
Sponsored by: FR8 Logistics
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 6th
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Ian McKinnon
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 5th
Event
37
M Nov 4+
Sponsored by: Samuel Kafiar
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (DNS)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (DNS)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 7th
Crew
#31
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 6th
Crew
#32
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: placed 5th
Crew
#33
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (DNS)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Ian McKinnon
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (DNS)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: placed 4th
Crew
#3
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 3: placed 7th
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#52
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
Hamish McKay (stroke), Adam Clark, Xavier Smidt, Jadin Kingi, Xavier Yates, Max Burggraaf, Will Yates, Liam McGuire + Louis Wall (cox)
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#31
AKLC
[DIOC]
Jasmin Shirley (stroke), Molly Crawford, Anabella Eady, Victoria Hutt, Lily Hitchcock, Hannah Mercer, Isla Stephenson, Kellie Hageman + Annabelle Ireland (cox)
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#32
AKLC
Alexandra Bodie (stroke), Charlotte Brown, Jasmine Ireland, Natalie Kirke, Serena Bhindi, Charlie Barclay, Phoebe Glynn, Grace Joyce + Grace Riley (cox)
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Tui Jones (stroke), Sarah Flower, Hayley Cooper, Brooke Hamilton, Ella Gribble, Te-Rina Waterhouse, Emily Smillie, Toria Clifford + Briana Flexman (cox)
Coached by: Keith Hibberd & Bradley Hartley
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
Xavier Smidt (stroke), Adam Clark, Max Burggraaf, Jadin Kingi, Christian Sifakula, Joshua Moor, Blake Nelson, Sam Beuth + Jack Higgins (cox)
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Ian McKinnon
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#31
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#32
AKLC
[DIOC]
Coached by: DIOC
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
DIOC
DIOC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#52
AKLC
[HOWI]
Coached by: Keith Hibberd & Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#2
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#3
SHAK
[AKLC]
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 2: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Coached by: Sigrid Davis & Keith Hibberd
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#1
SHAK
[AKLC]
Jack Smith (stroke), Benjamin Blackhall, Thomas Clingin, Caleb Wharton, Pranav Panditji, Kaegen Just, Henry Rea, Troy Odonnell + Callum Miller (cox)
- Click to expand crew ⇨
SHAK
SHAK
Auckland
Auckland
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Russell Webb (stroke), Travis Hynes, Cody Oakes, Ethan Hill, Callum Harold, Krish Patel, Rafe Couillault, Callum Hayward + Cameron Wannell (cox)
Coached by: Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#21
AKLC
Jaime Breen (stroke), Jane Schellekens, Daisy Forsythe, Jade Raby, Stella Grigg, Sarah Robinson, Jade Fon, Isabella Grey + Georgia Batten (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#22
AKLC
[EGGS]
Charlotte Connor (stroke), Issy Meikle, Zoe Millar, Tayla Morgan, Anna Millar, Eva Ruddenklau, Emilia Schulday, Sophia Meikle + Stella Humberstone-Hurley (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
EGGS
EGGS
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#23
AKLC
[EGGS]
Isabella Muirhead (stroke), Ella Nicholls, Sarah Bell, Fenella Hemi, Miranda Phillips, Mila Brennan, Whetu Meihana, Sophie Davies + Ella Stephens (cox)
Coached by: EGGS
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
EGGS
EGGS
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
Crew
#51
AKLC
[HOWI]
Elise McIntosh (stroke), Rhian Kocsis, Kate Hamilton, Ane Foord, Ruth Taylor, Margarita Baksheeva, Gemma Owen, Winnie Cao + Nicole Amundsen (cox)
Coached by: Keith Hibberd & Sigrid Davis
- Click to expand crew ⇨
AKLC
AKLC
Auckland
Auckland
HOWI
HOWI
Auckland
Auckland
- Division 1: result (NRR)
You can swap to a collapsed version of the results, which combines the various classes for an event.
Social