You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2019, 2016, 2014, 2008.
Results: PCUC Regatta
These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.
They are not usually linked to from the profiles of the competitors or clubs/schools involved.
Place | Club | Crew |
---|---|---|
1: Masters M/W quad (8.00) | ||
2 | OTAC M | |
1 | NOEC M | A Whitfield, C Dowall, M Waddell, A Sutherland |
2 | PCUC W | tba |
3 | OTAC W | tba |
1 | NOEC W | B McArthur, S Richardson, C Taylor, H Knox |
2: Women's Open Single (8.10) | ||
2 | NOEC1 | E Wallace |
1 | OGUC1 | HCunliffe |
3 | OGUC2 | N Bonham Carter |
OGUC3 | C Shea | |
2a: Women's U21 Single (8.20) | ||
OTAC1 | K Pitcaithly | |
OTAC2 | A Blakey | |
3 | NOEC1 | C Maker |
NOEC2 | G Clarke | |
1 | OGUC1 | P Barnsdale |
2 | OGUC2 | J Lequeux |
OGUC3 | H Duggan | |
3: Men's U16/Novice Eight (8.30) | ||
1 | NOEC1 U16 | T.Bezett, J.Henderson, O Higgins, W Sinclair, C Parnell, T Sharp, C Proctor, L Hurdle |
2 | OTAC Nov | T Benny, S Engelbrecht, B Dowling, B Jenkins, C Moran, O Cochrane, W Brinsley, W Edwards + M Beattie (cox) |
3 | NOEC Nov | A Schroder, J Bell, B Masterton, J Dennison, T George, S Henderson, M Sinclair, T Ryan |
4: Women's Club Double (8.40) | ||
2 | OTAC | K Pitcaithly, Annie Blakey |
NOEC1 | R. Walker, H. de Blecourt | |
NOEC2 | E. Whiley, M. Groenendal | |
1 | NOEC3 | G Hunter, J Cook |
3 | OGUC1 | H Cunliffe, N Bonham Carter |
OGUC2 | J Lequeux, C Gorton | |
OGUC3 | H Duggan, C Shea | |
OGUC4 | E Henderson, G Bewley | |
5: Women's U16/Novice Four (8.50) | ||
2 | COLU U16 | S Anderson, C Turner, C Smith, E Chittock |
1 | NOEC U16 | M Gray, L Maiai, H Hedges, I Robertson + L Sabonadiere (cox) |
COLU 3 Nov | E Foley, A Walsh, N Horne, S Lindsay | |
1 | COLU 2 Nov | A Griffin, Z Close, O McRae, M Wright |
2 | COLU 1 Nov | M Nesbit, A Anderson, M Sutherland, A Cunningham |
3 | NOEC1 Nov | A Hamilton, E Burnside, S Armstrong, R Grave + A Frame (cox) |
NOEC2 Nov | T Mason, E Hurdle, M Gow, R James + M Knott (cox) | |
6: Men's U18/U17 Quad (9.00) | ||
2 | NOEC2 U18 | S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon |
3 | OTAC1 U17 | L Vaughan, J Kerr, C Rodriguez, S Winton |
1 | OTAC2 U17 | L Bain, B Leydon, A Timmings, J Smith + M Beattie (cox) |
OTAC3 U17 | M Parks, W Palmer, R Sangster, J McLaughlan + N Wylie (cox) | |
NOEC1 U17 | T Bezett, J Henderson, O Higgins, W Sinclair | |
NOEC2 U17 | M Anderson, J Laney, M Freeman, Q Hawthorne | |
7: Women's U18 Double (9.10) | ||
2 | OTAC | K Pitcaithly, A Blakey |
NOEC1 | G Hay, H Armstrong | |
1 | NOEC2 | C Maker, I Corbett |
3 | NOEC3 | M Butt, B Shea |
7a: Women's U17 Double (9.20) | ||
COLU 2 | S Anderson, E Smillie | |
2 | NOEC4 | G Clarke, E Lynch-Sutherland |
1 | NOEC1 | H Kettings, G Clydesdale |
3 | NOEC2 | R Scott, K Atkinson |
NOEC3 | G . Cushnie, B. Thomson | |
COLU 1 | R Breen, C Quinlan | |
8: Men's U16 Four (9.30) | ||
3 | OTAC1 | B McDonald, J McLaughlan, J Smith, M Gomaz + M Beattie (cox) |
2 | OTAC2 | B Teviotdale, A Byars, W Burdon, T Benny + N Wylie (cox) |
1 | NOEC1 | T Lock, C Booth, A Brown, J Parcell |
8a: Men's Novice Four (9.40) | ||
2 | OTAC1 | M Garry, N Chamberlain, W Turner, W Edwards + O Cochrane (cox) |
NOEC1 | T Ockwell, T Jones, L Pearce, G Gray | |
NOEC2 | T Gruber, V Srichotthakorn, A Schroder, J Spinks | |
3 | NOEC3 | S Henderson, J Toms, H Wilson, A Hewett |
NOEC4 | J Webber, J Bell, B Masterton, T George | |
1 | OGUC1 | I Diwan, C de Leijer, M Williams, M Stuart |
9: Women's Club Single (9.50) | ||
1 | OGUC1 | H Cunliffe |
NOEC1 | E Wallace | |
OGUC2 | N Bonham Carter | |
OTAC | Penny Farrell | |
3 | OGUC3 | H Duggan |
2 | OGUC4 | J Lequeux |
10: Women's U16/Novice Eight (10.00) | ||
1 | NOEC U16 | M Gray, L Maiai, H Hedges, H Knott, R Walker, H deBlecourt, E Whiley, I Robertson + M Knott (cox) |
2 | COLU 2 Nov | Z Close, N Horne, S Lindsay, A Walsh, C Smith, O Miller, E Chittock, C Turner |
? | COLU 1 Nov | M Nesbit, A Anderson, O McRae, M Sutherland, A Cunningham, A Griffin, E Foley, M Wright |
? | NOEC Nov | A Hamilton, S Armstrong, E Burnside, R Grave, E Hurdle, T Mason, M Gow, M Bonilla-Casanas + A Frame (cox) |
11: Women's U21/Open quad (10.10) | ||
NOEC1 Open | C Maker, M Butt, J Cook, G Hunter | |
1 | OGUC1 Open | P Barnsdale, H Cunliffe, N Bonham Carter, H Duggan |
NOEC3 U21 | G Cushnie, B Thompson, M Jope, A Hinch | |
OGUC1 U21 | E Henderson, G Bewley, C Shea, C Gorton | |
3 | NOEC1 U21 | L Sabonadiere, I Corbett, G Hay, G Clarke |
2 | NOEC2 U21 | K Atkinson, H Kettings, G Clydesdale, R Scott |
12: Men's Club Four (10.20) | ||
1 | NOEC1 | S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon |
13: Men's U16 Double (10.30) | ||
2 | OTAC1 | B MacDonald, J McLaughlan |
OTAC2 | J Smith, M Gomaz | |
OTAC3 | A Byars, W Burdon | |
NOEC1 | W Sinclair, O Higgins | |
NOEC2 | L O'Sullivan, N Sinnott | |
3 | NOEC3 | T Bezett, J Henderson |
OTAC4 | B Teviotdale, T Benny | |
1 | OTAC5 | TBA, C Rodriguez |
14: Men's U18/U17 Eight (10.50) | ||
3 | OTAC U18 | W Kirkwood, L Chittock, B Leydon, A Timmings, L Bain, J McLaughlan, M Gomez, J Smith + M Beattie (cox) |
1 | NOEC U18 | S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon, T Bezett, O Higgins, J Henderson, W Sinclair |
2 | NOEC U17 | M Anderson, J Laney, M Freeman, C Booth, T Lock, A Brown, J Parcell, Q Hawthorne |
15: Men's U21/Open Single (11.00) | ||
1 | NOEC U21 | C Lewis |
2 | NOEC Open | S Bezett |
16: Masters Four (11.10) | ||
2 | NOEC W | B McArthur, S Richardson, C Taylor, H Knox |
1 | PCUC W | tba |
2 | OTAC M | tba |
1 | NOEC M | K Maker, D Hanan, A Whitfield, C Dowall |
18: Women's U18/U17 Eight (11.30) | ||
1 | COLU U18 | K Campbell, S Holland, R Breen, C Quinlan, S Reid, C Turner, S Griffin, H Wright |
3 | COLU U17 | M Nesbit, A Anderson, S Anderson, E Smillie, K Crawford, E Chittock, C Smith, O Miller |
2 | NOEC1 U17 | L Sabonadiere, H Armstrong, M Butt, G Hay, H Kettings, G Clydesdale, I Corbett, B Shea + M Knott (cox) |
19: Men's Club Single (11.40) | ||
1 | OTAC1 | B Leydon |
OGUC1 | I Diwan | |
3 | OTAC3 | W Kirkwood |
NOEC1 | M Anderson | |
2 | OTAC2 | L Chittock |
NOEC2 | M Booth | |
OGUC2 | C De Leijer | |
20a: Men's Open Four (11.50) | ||
1 | NOEC1 | S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon |
2 | NOEC2 | T Bezett, J Henderson, K Hughes, J Laney |
3 | OGUC | |
21: Women's U21/Open Double (12.00) | ||
OGUC1 Open | H Cunliffe, N Bonham Carter | |
3 | NOEC1 Open | H Kettings, E Wallace |
NOEC3 U21 | K Atkinson, R Scott | |
NOEC4 U21 | E Lynch-Sutherland, I Robertson | |
1 | OGUC1 U21 | H Duggan, P Barnsdale |
2 | OGUC2 U21 | J Lequeux, C Gorton |
OGUC3 U21 | E Henderson, G Bewley | |
NOEC1 U21 | B. Thomson, G. Cushnie | |
NOEC2 U21 | G Clydesdale, G Clarke | |
22: Masters Single (12.00) | ||
2 | NOEC1 | A Sutherland |
1 | NOEC2 | D Hanan |
3 | OTAC1 | K Duggan |
OTAC2 | MAN | |
1 | PCUC | A Howlett |
2 | PCUC | T Prenol |
23: Women's U18/U17 Four (12.10) | ||
1 | COLU 2 U18 | S Griffin, H Wright, S Reid, K Crawford |
3 | COLU 1 U18 | K Campbell, S Holland, R Breen, C Quinlan |
2 | NOEC U18 | L Sabonadiere, G Hay, M Butt, H Armstrong + M Knott (cox) |
NOEC U17 | M Gray, L Maiai, I Corbett, B Shea + A Frame (cox) | |
COLU U17 | S Anderson, C Turner, E Smillie, C Smith | |
24: Men's Club Double, heat 1 (12.20) | ||
1 | OTAC1 | L Bain, J Smith |
3 | NOEC1 | A Roydhouse, B Sinnamon |
2 | OTAC3 | W Palmer, J McLaughlan |
OGUC1 | C De Liejer, M Stuart | |
NOEC2 | L O'Sullivan, N Sinnott | |
24: Men's Club Double, heat 2 (12.30) | ||
3 | OTAC2 | M Parks, R Sangster |
2 | OTAC4 | B MacDonald, M Gomez |
1 | NOEC3 | S Bezett, C Lewis |
NOEC4 | C Parnell, C Proctor | |
OGUC2 | I Diwan, M Williams | |
25: Men's U18/U17 Single (12.40) | ||
2 | OTAC1 U18 | W Kirkwood |
1 | OTAC2 U18 | L Chittock |
3 | NOEC1 U17 | T Bezett |
OTAC6 U17 | Sam Winton | |
OTAC1 U17 | A Timmings | |
1 | OTAC2 U17 | B Leydon |
3 | OTAC3 U17 | Lewis Vaughan, |
2 | OTAC4 U17 | Jesse Kerr, |
OTAC5 U17 | Chandler Rodriguez, | |
26: Masters Double, heat 1 (12.50) | ||
1 | NOEC1 | K Maker, D Hanan |
2 | NOEC2 | M Waddell, A Sutherland |
3 | OTAC1 | tba |
OTAC2 | tba | |
26: Masters Double, heat 2 (12.50) | ||
2 | NOEC3 | B McArthur, S Richardson |
NOEC4 | H Knox, C Taylor | |
OTAC | tba | |
1 | PCUC | tba |
3 | PCUC | tba |
27: Women's U18/U17 Single (1.10) | ||
COLU U18 | S Griffin | |
OTAC U18 | Kate Pitcaithly | |
2 | NOEC1 U18 | L Sabonadiere |
1 | NOEC2 U18 | B Shea |
OTAC U17 | A Blakey | |
1 | NOEC1 U17 | H Kettings |
NOEC2 U17 | G Clydesdale | |
NOEC3 U17 | R Scott | |
NOEC4 U17 | K Atkinson | |
28: Men's U18/U17 Four (1.20) | ||
2 | OTAC1 U18 | W Kirkwood, L Chittock, A Timmings, B Leydon + M Beattie (cox) |
1 | NOEC1 U18 | S Bezett, C Lewis, B Sinnamon, A Roydhouse |
NOEC2 U18 | M Booth, K Hughes, T Ockwell, P Whiley | |
OTAC1 U17 | L Bain, M Parks, W Palmer, R Sangster + A Byars (cox) | |
NOEC1 U17 | C Parnell, C Proctor, A Schroder, L Hurdle | |
3 | NOEC2 U17 | M Anderson, J Laney, M Freeman, T lock |
Results courtesy: I Coxhead
Social