You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2019, 2018, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: Queens Cup
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Balaena B
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#8
STAC
[SCOT]
Oscar Preuss (stroke), Fynn Jones-Rawstorne, Carter Williment, Thomas Biggins + Solomon Beverley (cox)
Coached by: Emma Phelps
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Waitaha
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Miles Beaglehole (stroke), Caleb Mallett, Jack Frizzell, Fraser Lindsay + Thomas Beaglehole-Smith (cox)
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#6
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#7
STAC
[SCOT]
Coached by: Emma Phelps
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
SPTW
SPTW
Wellington |
Crew
#3
WELC
[SPTW]
Coached by: Rex Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#5
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
MNPC
MNPC
Wellington |
Crew
#1
MNPC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#4
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Waitaha
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#8
STAC
[SCOT]
Oscar Preuss (stroke), Fynn Jones-Rawstorne, Carter Williment, Thomas Biggins + Solomon Beverley (cox)
Coached by: Emma Phelps
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
MNPC
MNPC
Wellington |
Crew
#1
MNPC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#5
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Balaena B
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Miles Beaglehole (stroke), Caleb Mallett, Jack Frizzell, Fraser Lindsay + Thomas Beaglehole-Smith (cox)
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#6
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#7
STAC
[SCOT]
Coached by: Emma Phelps
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington
Entity
SPTW
SPTW
Wellington |
Crew
#3
WELC
[SPTW]
Coached by: Rex Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLCO
WLCO
Wellington |
Crew
#4
STAC
[WLCO]
Coached by: Sam Wilkins & Ari Palsson
|
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Waitaha
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLGC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
B Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#5
STAC
[WLGC]
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#4
PETC
|
|||
Entity
MNPC
MNPC
Wellington |
Crew
#1
MNPC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#4
STAC
[SCOT]
Coached by: Emma Phelps
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#3
PETC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#3
STAC
[WLGC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#4
PETC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
Boat: Waitaha
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#2
STAC
[WLGC]
Coached by: Maurice Maxwell
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
WLGC
WLGC
Wellington |
Crew
#5
STAC
[WLGC]
|
|||
Entity
MNPC
MNPC
Wellington |
Crew
#1
MNPC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington
Entity
SCOT
SCOT
Wellington |
Crew
#4
STAC
[SCOT]
Coached by: Emma Phelps
|
Social