You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2019, 2018, 2017, 2016, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: Redding Shield
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
Crew
#1
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (02:12.7)
Crew
#2
STAC
Coached by: Roy Pickard
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NRR)
Crew
#1
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (01:54.8)
Crew
#2
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 6th
Crew
#3
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (02:09.7)
Crew
#4
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 1st (02:05.5)
Crew
#5
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (02:17.6)
Crew
#6
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: scratched
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Ricky Kiddle (stroke), Cam Hall, Josiah Duffield, Zach Hough, Adam Smith, Zane Goggin, Tim Hall, Adam Hill + Theo Barber (cox)
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th (01:46)
Crew
#2
STAC
[SCOT]
Theo Beaumont (stroke), Fred Beaumont, Matt Latta, Tanner Ilg, Cam Sisson, Ryan Broadley, George Fyfe, Aaron Mody + Alexander Bryan (cox)
Coached by: David Carr-Smith
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
SCOT
SCOT
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (01:42)
Crew
#1
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (01:52.9)
Crew
#2
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 1st (01:54.3)
Crew
#3
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: scratched
Crew
#4
STAC
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (02:06.10)
Crew
#1
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (02:10.4)
Crew
#2
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (02:30.4)
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 2nd (02:02.2)
Crew
#4
STAC
Coached by: Roy Pickard
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 1st (01:55.7)
Crew
#1
STAC
Zara Simpson (stroke), Madi Antipas, Nina Lawrence, Rosa Buxton, Hannah Hodgkinson, Sarah Manners, Emily Bridgland, Zoe Smith + Rebecca Gallaway (cox)
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (01:48.7)
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (01:59.9)
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (01:58)
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 2: scratched
Crew
#4
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
SCOT
SCOT
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 5th (+19.10)
Crew
#5
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
SCOT
SCOT
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 2nd (+5.4)
Crew
#6
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 4th (+16.10)
Crew
#1
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 4th
Crew
#2
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (02:57.7)
Crew
#3
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 3rd (02:04.2)
Crew
#4
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 2nd (02:03)
Crew
#5
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 1st (02:02)
Crew
#6
STAC
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: result (NNS)
Crew
#1
STAC
Emily Tam-Foe (stroke), Holly Braddock, Imogen Kilioni, Jennifer Zaslona, Saama Dias, Sophie Oliver, Stella Hudson, Tanya Putthapipat + Sampson Mollan (cox)
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd (02:04.1)
Crew
#1
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 2nd
Crew
#2
STAC
Coached by: Ray Hamilton
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 2nd (01:16.4)
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NRR)
Crew
#4
STAC
Coached by: Roy Pickard
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 2: result (NRR)
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 3rd (02:10.5)
Crew
#2
STAC
[WLCO]
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 1: result (NNS)
Crew
#3
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 3rd (02:08.2)
Crew
#4
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 2: placed 4th (02:28.8)
Crew
#5
STAC
[WLCO]
Coached by: Sean Durkin
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 1st (02:38.4)
Crew
#6
STAC
[SCOT]
Coached by: David Carr-Smith
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
SCOT
SCOT
Wellington
Wellington
- Division 3: scratched
Crew
#7
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 3rd (03:09.9)
Crew
#8
STAC
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
- Division 3: placed 2nd (03:06.2)
Crew
#1
STAC
[WLCO]
Andrew Loveard (stroke), Connor Moore, Lucas Toovey, Henry Horwood Verstappen, Harry Beasley, Fergus Murray, Matthew Johnson, Thomas Bramley + Liam Stevens (cox)
Coached by: Kerry Wilkins
- Click to expand crew ⇨
STAC
STAC
Wellington
Wellington
WLCO
WLCO
Wellington
Wellington
- Division 1: placed 1st (02:13.1)
Social