You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: Redding Shield
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Masters grade: Open (27+)
Boat: Izar
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Dick Joyce
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Nina Brown
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Jennifer Zaslona Boat: Drago
|
|||
Entity
HOR*
HOR*
Wellington |
Crew
#1
HOR*
Composite crew. Masters grade: Open (27+)
Coached by: Andrew Bealing
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: David Carr-Smith
Boat: Midnight
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
no crew listed
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
HORC
HORC
Wellington |
Crew
#1
HORC
Coached by: Andrew Bealing
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Boat: Archibalds
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Boat: Lupus
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: Peter Tong
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Roy Pickard
Boat: Braemar
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Alan Ward
Boat: Berwick
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Peter Craig
|
Division 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Ally Bennett
Boat: Maia
|
|||
Entity
PET*
PET*
Wellington |
Crew
#3
PET*
Composite crew. Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#3
PORC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
Division 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#6
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#4
PORC
Coached by: Peter Craig
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#4
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Ally Bennett
Boat: St Marys
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#5
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
HOR*
HOR*
Wellington |
Crew
#1
HOR*
Composite crew. Coached by: Andrew Bealing
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Boat: Gemini
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: David Carr-Smith
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: Piako
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Boat: Gemini
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Nick Tonkin & Nick Teare
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: George Bridgewater
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: David Carr-Smith
Boat: Andrew Crosland
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Miriam Lindsay (stroke), Georgia McConchie-Murray, Sarah Wootton, Madison Taylor + Clare Weterings (cox)
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: Lupus
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Liana Reiher (stroke), Helena Rivers-Milliken, Annie van Krimpen, Georgia Ryan + Mackenzie Tuffin (cox)
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Roy Pickard
Boat: Pivac
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Boat: Archibalds
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
no crew listed
|
|||
Entity
HOR*
HOR*
Wellington |
Crew
#1
HOR*
Composite crew. Coached by: Andrew Bealing
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: David Carr-Smith
Boat: Midnight
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Boat: Polaris
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Boat: Peter Tong
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Tim Parker
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Boat: Maia
|
|||
Entity
HOR*
HOR*
Wellington |
Crew
#1
HOR*
Composite crew. Coached by: Caroline Robertson
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#6
STAC
Coached by: Roy Pickard
Boat: Capella
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#5
STAC
Coached by: Alan W
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: St Marys
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: Brook Walker & William Fahey
Boat: Nunki
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Roy Pickard
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Nick Teare
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Boat: Gemini
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
HORC
HORC
Wellington |
Crew
#1
HORC
Coached by: Andrew Bealing
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#3
PORC
Coached by: Nick Teare
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Nick Teare
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Lua Tuiomanufili
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Boat: Noel Lynch
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Coached by: David Carr-Smith
Boat: Andrew Crosland
|
Division 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Boat: George Bridgewater
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#4
PORC
Coached by: Nick Teare
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#7
STAC
Boat: Piako
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#5
STAC
Coached by: David Carr-Smith
Boat: Canopus
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#6
STAC
Coached by: David Carr-Smith
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Nick Tonkin
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Roy Pickard
Boat: Pivac
|
Division 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#3
STAC
Coached by: Alan Ward
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Rakaia Burwell-Garratt (stroke), Jess Riddell, Natalie Guldborg, Saskia Dyne + Te Kohu Wallace (cox)
Boat: Polaris
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#3
PORC
Emma Sheffield-Cranstoun (stroke), Tyla Le Prou, Zoe McInnes, Sylvie Tulloch Gray + Ocean Teare (cox)
Coached by: Peter Craig
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Hooper Kelly-Smith
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#4
STAC
Coached by: Ally Bennett
Boat: Lupus
|
|||
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Peter Craig
|
Division 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Zac Doar (stroke), Joel Rihari Watene, Sean O'Connor, Lucas Earley, Hooper Kelly-Smith, Josh Palmer, Patrick Cook, Connor Austin + Ngaio Reid (cox)
Coached by: Chris Jones
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#2
STAC
Hugo Campbell (stroke), Dan Young, Charlie Stapleton Stevens, Otis Feasey, Ruairi Meighan, Finbar Mallett, Henry Tate, Gabriel Williams + Ben Stubbs (cox)
Coached by: David Carr-Smith & Nikki Cryer
Boat: Tamate
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Samuel Kavanagh (stroke), Luke Dance, Will Scott, Henry Burley, James McDonnell, Angus Cooper, Munro Short, Sam McGovern + Hugo Lethbridge (cox)
Boat: Roger Moses
|
Race 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Caroline Robertson
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#4
WELC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Nina Brown
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Nina Brown
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Masters grade: Open (27+)
Coached by: Nina Brown
|
Social