Social

T FB

You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2016, 2013, 2010, 2009, 2008.

Results: OSSRA Head Of Harbour Regatta

These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.

They are not usually linked to from the profiles of the competitors or clubs/schools involved.

PlaceClubCrew
Event 1: JUNIOR GIRLS OCT/BOYS EIGHT
1STHI 1E O'Meara, E Burnside, E Hurdle, M Gow, B Grounds, L Verkerk, M Marsh, E Christie cox T Mason
1OBHS 1J Webber, O Haig, R McArley, P Rowe, H Ryan, P Keenan, A Hewitt, A Cowley, Cox T Young
2KHSD 1M McCormick, A O'Sullivan, H Booth, J Green, D Hughes, B Mills, F Helliwell, G Procter cox TBA
Event 2: INTERMEDIATE GIRLS DOUBLE
1STHI 1S Sinclair, R Grave
2OGHS 1R James, M B Casanas
Event 3: SENIOR GIRLS QUAD
1STHI 1vI Corbett, G Hunter, J Cook, A Hamilton cox G Beattie
2QHSD 1D Wilson, C Williams, E Montgomery, L Anderson cox L Stedman
3COMP 1H Budd, A Blakey, G Galliven, D Kerr, Cox TBA
Event 4: NOVICE GIRLS SINGLE
1OGHS 1Lucy Merriman
2QHSD 2K Hawkins
3QHSD 1C Mason
4KAVA 4E Audas
5KAVA 5R Vaughan
6KAVA 3L Bray
7KAVA 2T Bishop
Event 5: SENIOR BOYS QUAD
1OBHS 1S Moore, T Ryan, O Higgins, L Hurdle, Cox T Drummond
2JMCG 2B Leydon, L Bain, R Sangster, W Brinsley, cox C Leydon
3JMCG 1J Smith, T Benny, M Gomez, B MacDonald, cox M Beattie
4JMCG 3S Englebrecht, B Timmings, W Burdon, B Teviotdale, cox C Beaumont
5COMP 1J Kerr, S Winton, A Lee, L Vaughan, Cox TBA
Event 6: NOVICE BOYS SINGLE
1OBHS 1R McArley
2JMCG 1A Kenny
3KHSD 3G Procter
4OBHS 2O Haig
5KHSD 2A O'Sullivan
6JMCG 2J Jukes
7KHSD 1M McCormick
8OBHS 3P Rowe
dnsKHSD 4H Booth
Event 7: JUNIOR GIRLS DOUBLE
1=OGHS 1P Sparrow, A Cumming
1=STHI 1E Burnside, E Hurdle
3QHSD 1K Hawkins, C Mason
4KAVA 1E Hoffmans, T Bishop
5KAVA 2E Audas, L Bray
6QHSD 2D Wilson, C Williams
Event 8: INTERMEDIATE BOYS QUAD
1OBHS 1S Moore, T Ryan, J Holland Spinks, M Manson, Cox T Drummond
2JMCG 1A Byars, J McLaughlan, J Nicholson-Kelly, O Cochrane, Cox M Beattie
3OBHS 2J Webber, R McArley, O Haig, P Rowe, H Brenssell
Event 9: INTERMEDIATE GIRLS QUAD
1OGHS 1R James, M B Casanas, H Sims, E Knoeseon, Cox A Hinch
2STHI 1S Sinclair, R Grave, H Jolly, M Gow cox T Mason
Event 10: INTERMEDIATE BOYS EIGHT
1JMCG 1A Byars, J McLaughlan, J Nicholson-Kelly, N Chamberlain, O Cochrane, A Kenny, J Jukes, P Larrivee, Cox C Beaumont
2OBHS 1S Moore, T Ryan, J Holland Spinks, M Manson, R McArley, J Webber, H Wilson, O Haig, Cox H Brenssell
3KHSD 1M McCormick, A O'Sullivan, H Booth, J Green, D Hughes, B Mills, F Helliwell, G Procter cox TBA
Event 11: SENIOR GIRLS SINGLE
1STHI 1J Cook
2TTAI 2G Galliven
3QHSD 2E Montgomery
4KAVA 2L James
5OGHS 1Rebecca Walker
dnsTTAI 3D Kerr
Event 11: division 2
1TTAI 1H Budd
2KAVA 3A Blakey
3KAVA 1B Rance
4STHI 2I Robertson
Event 12: SENIOR BOYS FOUR
1OBHS 1J Holland Spinks, S Moore, O Higgins, L Hurdle, Cox T Drummond
2JMCG 1W Burdon, B Timmings, B Teviotdale, S Englebrecht, cox C Leydon
3OBHS 2T Ryan, M Manson, N Sinnott, R McArley, Cox B Findlater
Event 13: INTERMEDIATE GIRLS FOUR
1OGHS 1P Sparrow, L Merriman, H Sims, A Cumming, Cox A Hinch
2STHI 2C Chapman-Cohen, A Englebrecht, B Anderson, C Henderson cox G Beattie
Event 14: JUNIOR BOYS DOUBLE
1JMCG 2B Dowling, A Kenny
2JMCG 1W Turner, W Edwards
3OBHS 1J Webber, O Haig
4OBHS 3H Ryan, A Hewitt
5OBHS 4A Cowley, F Pankhurst
6OBHS 2P Rowe, R McArley
Event 15: SENIOR GIRLS DOUBLE/PAIR
1TTAI 1H Budd, G Galliven
2STHI 1I Corbett, G Hunter
3KAVA 1B Rance, L James
4STHI 1J Cook, I Robertson
5OGHS 1Haylee deBlecourt, Rebecca Walker
Event 16: INTERMEDIATE BOYS FOUR
1JMCG 1A Byars, J McLaughlan, J Nicholson-Kelly, N Chamberlain, Cox C Leydon
2OBHS 1S Moore, T Ryan, J Holland Spinks, M Manson cox T Drummond
3OBHS 1J Webber, R McArley, O Haig, P Rowe, Cox B Findlater
Event 17: INTERMEDIATE GIRLS SINGLES
1STHI 1R Grave
2OGHS 2M B Casanas
3OGHS 1R James
Event 18: SENIOR BOYS DOUBLE/PAIR
1JMCG 1B Leydon, L Bain
2JMCG 1J Smith, T Benny
3KAV/ 1J Kerr, L Vaughan
4KAVA 1S Winton, A Lee
5OBHS 1T Ryan, S Moore
6OBHS 1O Higgins, L Hurdle
7KHSD 1C Booth, T Jones
8JMCG 1B McDonald, W Brinsley
9OBHS 1N Sinnott, J Holland Spinks
10JMCG 1M Gomez, R Sangster
Event 19: JUNIOR BOYS FOUR
1JMCG 1W Turner, W Edwards, B Dowling, J Jukes, Cox M Beattie
2OBHS 2J Webber, R McArley, O Haig P Rowe, Cox T Young
3KHSD 1M McCormick, A O'Sullivan, H Booth, J Green
4OBHS 1P Keenan, A Cowley, G Stratton, F Pankhurst, Cox B Findlater
5KHSD 2D Hughes, B Mills, F Helliwell, G Procter
Event 20: JUNIOR GIRLS QUAD
1STHI 1E Burnside, E Hurdle, M Gow, C Chapman-Cohen cox T Mason
2OGHS 1E Knoeseon, P Sparrow, L Merriman, A Cumming, Cox A Hinch
3QHSD 1D Wilson, K Hawkins, C Mason, C Williams cox L Stedman
4KAVA 1T Bishop, L Bray, E Hoffmans, R Vaughan, E Audas (cox)
5STHI 2E Christie, A Englebrecht, B Anderson, C Henderson cox G Beattie
Event 21: INTERMEDIATE BOYS DOUBLE
1OBHS 2J Holland Spinks, M Manson
2JMCG 2J McLaughlan, J Nicholson-Kelly
3OBHS 1T Ryan, S Moore
4OBHS 3R McArley, O Haig
5OBHS 4H Wilson, T George
dnsJMCG 1A Byars, N Chamberlain
dnsKHSD 1D Hughes, J Green
Event 22: SENIOR BOYS SINGLE
Not raced
Event 23a: INTERMEDIATE GIRLS EIGHT
1STHI 1E O'Meara, H Jolly, S Sinclair, L Verkerk, B Grounds, E Christie, M Marsh, C Chapman-Cohen cox T Mason
Event 23: JUNIOR BOYS QUAD
1JMCG 1W Turner, W Edwards, B Dowling, A Kenny, cox C Beaumont
2OBHS 1J Webber, O Haig, P Rowe, R McArley, Cox T Drummond
3OBHS 1H Ryan, P Keenan, A Hewitt, F Pankhurst, Cox T Young
4KHSD 1D Hughes, J Green, F Helliwell, B Mills cox TBA
Event 24: INTERMEDIATE BOYS SINGLE
Not raced
Event 25: SENIOR GIRLS/BOYS EIGHT
1OGHS 1H deBlecourt, R Walker, R James, M B Casanas, P Sparrow, L Merriman, H Sims, A Cumming, Cox A Hinch
1JMCG 1B Leydon, A Byars, M Gomez, T Benny, J Smith, L Bain, S Englebrecht, B McDonald, Cox M Beattie
2JMCG 2R Sangster, P Larrivee, W Edwards, B Dowling, W Burden, B Timmings, J Aitchison, W Brindsley, cox C Leydon
3OBHS 1S Moore, T Ryan, J Holland Spinks, M Manson, L Hurdle, O Higgins, J Webber, R McArley, Cox T Drummond
4OBHS 2N/A

Points

Points are: 1st = 3, 2nd = 2, 3rd = 1

Trophies

  • Martha Gillies Trophy (Girls Aggregate Points): STHI
  • Otago Polytechnic Trophy (Girls Senior Quad): STHI
  • George Thorn Trophy (Boys Aggregate Points): JMCG
  • Gibson Fours Trophy (Boys Senior Fours): OBHS
  • Phillip Ham Trophy (Boys Senior Eights): JMCG

Results courtesy: M Carroll

User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.