Results: otts2016r4

These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.

They are not usually linked to from the profiles of the athletes or clubs/schools involved.

PlaceClubCrew
Event 1: JUNIOR GIRLS EIGHT
1COLU 1J Gibbons, F Schultz, T Campbell, S O'Sullivan C Taylor, A Findlater, N Paterson, R Rietveld + M Darling (cox)
2STHI 1B Grounds, E O'Meara, C Henderson, L Verkerk, E Christie, C Chapman-Cohen, B Anderson, M Marsh + Z Sabonadiere (cox)
Event 1: JUNIOR BOYS EIGHT
1JMGC 1A Kenny, J Nicholson-Kelly, P Larrivee, J Jukes, T Sullivan, B Dowling, W Edwards, W Turner + M Beattie (cox)
2OBHS 1O Haig, R McArley, H Ryan, P Rowe, F Pankhurst, P Keenan, M Duncan, Jack Webber + B Findlater (cox)
3KHSD 1H Booth, G Proctor, D Hughes, B Mills J Green, A O'Sullivan, L Cowles, M McCormick + J Remon (cox)
Event 2: INTERMEDIATE GIRLS DOUBLE
1STHI 1S Sinclair, A Hamilton
2STHI 2O Whelan-Henderson, R Grave
3OGHS 1H Sims, R James
dnsKAVA 1E Audis, TBA
Event 3: NOVICE GIRLS SINGLE (600m)
Not raced due to water conditions
Event 4: SENIOR GIRLS QUAD
1STHI 1I Corbett, G Hunter, G Hay, K Edwards + Z Sabonadiere (cox)
2COMP pL James, G Galliven, H Budd, B Rance + C Matheson (cox)
3QHSD 1C Wilson, E Montegomery, R Scott, K Atkinson + C McLay (cox)
4STHI 2S Keown, M Butt, J Cook, I Robertson + G Beattie (cox)
5OGHS 1A Hinch, R Walker, H Deblecourt, E Whiley + M Bonilla-Casanas (cox)
dnsQHSD 2D Wilson, L Anderson, G Clydesdale, H Kettings + Lily Stedman (cox)
Event 5: SENIOR BOYS QUAD
1COMP pJ Kerr, L Vaughan, S Winton, A Lee + R Vaughan (cox)
2OBHS 1W Sinclair, O Higgins, S Moore, J Henderson + H Brenssell (cox)
3JMGC 2J Smith, B Timmings, T Benny, B Macdonald + M. Beattie (c0x)
4KHSD 2T Locke, C Booth, J Parcell, A Brown + J Remon (cox)
5JMGC 1B Leydon, L Bain, R Sangster, M Gomez + O Cochrane (cox)
6OBHS 2N Sinnott, M Watt, L Hurdle, J Holland-Spinks + T Drummond (cox)
dnsKHSD 1M Anderson, M Booth, K Hughes, T Ockwell + TBC (cox)
srcJMGC 3W Brinsley, W Burdon, S Englebrecht, B Teviotdale + A McKenzie (cox)
Event 6: NOVICE BOYS SINGLE (600m)
Not raced due to water conditions
Event 7: JUNIOR GIRLS DOUBLE
1STHI 2B Grounds, E Burnside
2KAVA 1L Bray,R Vaughan
3QHSD 1K Hawkins, C Mason
4STHI 1C Henderson, E Hurdle
5STHI 3E O'Meara, M Gow
dnfOGHS 1L Merriman, A Cummings
dnsKAVA 3R Auckram, TBA
dnsKAVA 2E Hofman, T Bishop
scrQHSD 2C Wilson, D Wilson
Event 8: INTERMEDIATE BOYS QUAD
1OBHS 1J Holland-Spinks, S Moore, T Ryan, M Manson + T Drummond (cox)
2JMGC 2J McLaughlan, N Chamberlain, W Edwards, W Turner + O Cochrane (cox)
3OBHS 2H Hanson, H Wilson, J Webber, T George + B Findlater (cox)
4JMGC 1A Kenny, J Nicholson-Kelly, P Larrivee, J Jukes + T Sullivan (cox)
Event 9: INTERMEDIATE GIRLS QUAD
1STHI 1A Hamilton, R Grave, O Whelan-Henderson, H Jolly + G Beattie (cox)
2OGHS 1H Sims, P Sparrow, R James, E Whiley + M Bonilla-Casanas (cox)
Regatta stopped because of cold, wet, windy, weather conditions
Event 10: SENIOR GIRLS SINGLE
Event 11: SENIOR BOYS FOUR
Event 12: INTERMEDIATE BOYS EIGHT
Event 13: INTERMEDIATE GIRLS FOUR
Event 14: JUNIOR BOYS DOUBLE
Event 15: SENIOR GIRLS DOUBLE/PAIR
Event 16: INTERMEDIATE GIRLS SINGLES
Event 17: INTERMEDIATE BOYS FOUR
Event 18: JUNIOR BOYS FOUR
Event 19: SENIOR BOYS DOUBLE/PAIR
Event 20: JUNIOR GIRLS QUAD
Event 21: INTERMEDIATE BOYS DOUBLE
Event 22: SENIOR BOYS SINGLE
Event 23: INTERMEDIATE GIRLS EIGHT
Event 23a: JUNIOR BOYS QUAD
Event 24: SENIOR GIRLS FOUR
Event 25: INTERMEDIATE BOYS SINGLE
Event 26: JUNIOR GIRLS FOURS
Event 27: SENIOR GIRLS/BOYS EIGHT

Results courtesy: M Carroll

User log in

log in

currently logs you in on the old site at rowit.co.nz

password
Notes

NZRA Users. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

NZSSRA Users. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.