Social

T FB

You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2016, 2014, 2008.

Results: PCUC Regatta

These static regatta results provide basic access to the outcome of the regatta.

They are not usually linked to from the profiles of the competitors or clubs/schools involved.

PlaceClubCrew
1: Masters M/W quad (8.00)
2OTAC M
1NOEC MA Whitfield, C Dowall, M Waddell, A Sutherland
2PCUC Wtba
3OTAC Wtba
1NOEC WB McArthur, S Richardson, C Taylor, H Knox
2: Women's Open Single (8.10)
2NOEC1E Wallace
1OGUC1HCunliffe
3OGUC2N Bonham Carter
OGUC3C Shea
2a: Women's U21 Single (8.20)
OTAC1K Pitcaithly
OTAC2A Blakey
3NOEC1C Maker
NOEC2G Clarke
1OGUC1 P Barnsdale
2OGUC2J Lequeux
OGUC3H Duggan
3: Men's U16/Novice Eight (8.30)
1NOEC1 U16T.Bezett, J.Henderson, O Higgins, W Sinclair, C Parnell, T Sharp, C Proctor, L Hurdle
2OTAC NovT Benny, S Engelbrecht, B Dowling, B Jenkins, C Moran, O Cochrane, W Brinsley, W Edwards + M Beattie (cox)
3NOEC NovA Schroder, J Bell, B Masterton, J Dennison, T George, S Henderson, M Sinclair, T Ryan
4: Women's Club Double (8.40)
2OTACK Pitcaithly, Annie Blakey
NOEC1R. Walker, H. de Blecourt
NOEC2E. Whiley, M. Groenendal
1NOEC3G Hunter, J Cook
3OGUC1H Cunliffe, N Bonham Carter
OGUC2J Lequeux, C Gorton
OGUC3H Duggan, C Shea
OGUC4E Henderson, G Bewley
5: Women's U16/Novice Four (8.50)
2COLU U16S Anderson, C Turner, C Smith, E Chittock
1NOEC U16M Gray, L Maiai, H Hedges, I Robertson + L Sabonadiere (cox)
COLU 3 NovE Foley, A Walsh, N Horne, S Lindsay
1COLU 2 NovA Griffin, Z Close, O McRae, M Wright
2COLU 1 NovM Nesbit, A Anderson, M Sutherland, A Cunningham
3NOEC1 NovA Hamilton, E Burnside, S Armstrong, R Grave + A Frame (cox)
NOEC2 NovT Mason, E Hurdle, M Gow, R James + M Knott (cox)
6: Men's U18/U17 Quad (9.00)
2NOEC2 U18S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon
3OTAC1 U17L Vaughan, J Kerr, C Rodriguez, S Winton
1OTAC2 U17L Bain, B Leydon, A Timmings, J Smith + M Beattie (cox)
OTAC3 U17M Parks, W Palmer, R Sangster, J McLaughlan + N Wylie (cox)
NOEC1 U17T Bezett, J Henderson, O Higgins, W Sinclair
NOEC2 U17M Anderson, J Laney, M Freeman, Q Hawthorne
7: Women's U18 Double (9.10)
2OTACK Pitcaithly, A Blakey
NOEC1G Hay, H Armstrong
1NOEC2C Maker, I Corbett
3NOEC3M Butt, B Shea
7a: Women's U17 Double (9.20)
COLU 2S Anderson, E Smillie
2NOEC4G Clarke, E Lynch-Sutherland
1NOEC1H Kettings, G Clydesdale
3NOEC2R Scott, K Atkinson
NOEC3G . Cushnie, B. Thomson
COLU 1R Breen, C Quinlan
8: Men's U16 Four (9.30)
3OTAC1B McDonald, J McLaughlan, J Smith, M Gomaz + M Beattie (cox)
2OTAC2B Teviotdale, A Byars, W Burdon, T Benny + N Wylie (cox)
1NOEC1T Lock, C Booth, A Brown, J Parcell
8a: Men's Novice Four (9.40)
2OTAC1M Garry, N Chamberlain, W Turner, W Edwards + O Cochrane (cox)
NOEC1T Ockwell, T Jones, L Pearce, G Gray
NOEC2T Gruber, V Srichotthakorn, A Schroder, J Spinks
3NOEC3S Henderson, J Toms, H Wilson, A Hewett
NOEC4J Webber, J Bell, B Masterton, T George
1OGUC1I Diwan, C de Leijer, M Williams, M Stuart
9: Women's Club Single (9.50)
1OGUC1 H Cunliffe
NOEC1E Wallace
OGUC2N Bonham Carter
OTACPenny Farrell
3OGUC3H Duggan
2OGUC4J Lequeux
10: Women's U16/Novice Eight (10.00)
1NOEC U16M Gray, L Maiai, H Hedges, H Knott, R Walker, H deBlecourt, E Whiley, I Robertson + M Knott (cox)
2COLU 2 NovZ Close, N Horne, S Lindsay, A Walsh, C Smith, O Miller, E Chittock, C Turner
?COLU 1 NovM Nesbit, A Anderson, O McRae, M Sutherland, A Cunningham, A Griffin, E Foley, M Wright
?NOEC NovA Hamilton, S Armstrong, E Burnside, R Grave, E Hurdle, T Mason, M Gow, M Bonilla-Casanas + A Frame (cox)
11: Women's U21/Open quad (10.10)
NOEC1 OpenC Maker, M Butt, J Cook, G Hunter
1OGUC1 OpenP Barnsdale, H Cunliffe, N Bonham Carter, H Duggan
NOEC3 U21G Cushnie, B Thompson, M Jope, A Hinch
OGUC1 U21E Henderson, G Bewley, C Shea, C Gorton
3NOEC1 U21L Sabonadiere, I Corbett, G Hay, G Clarke
2NOEC2 U21K Atkinson, H Kettings, G Clydesdale, R Scott
12: Men's Club Four (10.20)
1NOEC1S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon
13: Men's U16 Double (10.30)
2OTAC1B MacDonald, J McLaughlan
OTAC2J Smith, M Gomaz
OTAC3A Byars, W Burdon
NOEC1W Sinclair, O Higgins
NOEC2L O'Sullivan, N Sinnott
3NOEC3T Bezett, J Henderson
OTAC4B Teviotdale, T Benny
1OTAC5TBA, C Rodriguez
14: Men's U18/U17 Eight (10.50)
3OTAC U18W Kirkwood, L Chittock, B Leydon, A Timmings, L Bain, J McLaughlan, M Gomez, J Smith + M Beattie (cox)
1NOEC U18S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon, T Bezett, O Higgins, J Henderson, W Sinclair
2NOEC U17M Anderson, J Laney, M Freeman, C Booth, T Lock, A Brown, J Parcell, Q Hawthorne
15: Men's U21/Open Single (11.00)
1NOEC U21C Lewis
2NOEC OpenS Bezett
16: Masters Four (11.10)
2NOEC WB McArthur, S Richardson, C Taylor, H Knox
1PCUC Wtba
2OTAC Mtba
1NOEC MK Maker, D Hanan, A Whitfield, C Dowall
18: Women's U18/U17 Eight (11.30)
1COLU U18K Campbell, S Holland, R Breen, C Quinlan, S Reid, C Turner, S Griffin, H Wright
3COLU U17M Nesbit, A Anderson, S Anderson, E Smillie, K Crawford, E Chittock, C Smith, O Miller
2NOEC1 U17L Sabonadiere, H Armstrong, M Butt, G Hay, H Kettings, G Clydesdale, I Corbett, B Shea + M Knott (cox)
19: Men's Club Single (11.40)
1OTAC1B Leydon
OGUC1 I Diwan
3OTAC3W Kirkwood
NOEC1M Anderson
2OTAC2L Chittock
NOEC2M Booth
OGUC2C De Leijer
20a: Men's Open Four (11.50)
1NOEC1S Bezett, C Lewis, A Roydhouse, B Sinnamon
2NOEC2T Bezett, J Henderson, K Hughes, J Laney
3OGUC
21: Women's U21/Open Double (12.00)
OGUC1 OpenH Cunliffe, N Bonham Carter
3NOEC1 OpenH Kettings, E Wallace
NOEC3 U21K Atkinson, R Scott
NOEC4 U21E Lynch-Sutherland, I Robertson
1OGUC1 U21H Duggan, P Barnsdale
2OGUC2 U21J Lequeux, C Gorton
OGUC3 U21 E Henderson, G Bewley
NOEC1 U21B. Thomson, G. Cushnie
NOEC2 U21G Clydesdale, G Clarke
22: Masters Single (12.00)
2NOEC1A Sutherland
1NOEC2D Hanan
3OTAC1 K Duggan
OTAC2MAN
1PCUCA Howlett
2PCUCT Prenol
23: Women's U18/U17 Four (12.10)
1COLU 2 U18S Griffin, H Wright, S Reid, K Crawford
3COLU 1 U18K Campbell, S Holland, R Breen, C Quinlan
2NOEC U18L Sabonadiere, G Hay, M Butt, H Armstrong + M Knott (cox)
NOEC U17M Gray, L Maiai, I Corbett, B Shea + A Frame (cox)
COLU U17S Anderson, C Turner, E Smillie, C Smith
24: Men's Club Double, heat 1 (12.20)
1OTAC1L Bain, J Smith
3NOEC1A Roydhouse, B Sinnamon
2OTAC3W Palmer, J McLaughlan
OGUC1C De Liejer, M Stuart
NOEC2L O'Sullivan, N Sinnott
24: Men's Club Double, heat 2 (12.30)
3OTAC2M Parks, R Sangster
2OTAC4B MacDonald, M Gomez
1NOEC3S Bezett, C Lewis
NOEC4C Parnell, C Proctor
OGUC2I Diwan, M Williams
25: Men's U18/U17 Single (12.40)
2OTAC1 U18W Kirkwood
1OTAC2 U18L Chittock
3NOEC1 U17T Bezett
OTAC6 U17 Sam Winton
OTAC1 U17A Timmings
1OTAC2 U17B Leydon
3OTAC3 U17Lewis Vaughan,
2OTAC4 U17Jesse Kerr,
OTAC5 U17Chandler Rodriguez,
26: Masters Double, heat 1 (12.50)
1NOEC1K Maker, D Hanan
2NOEC2M Waddell, A Sutherland
3OTAC1tba
OTAC2tba
26: Masters Double, heat 2 (12.50)
2NOEC3B McArthur, S Richardson
NOEC4H Knox, C Taylor
OTACtba
1PCUCtba
3PCUCtba
27: Women's U18/U17 Single (1.10)
COLU U18S Griffin
OTAC U18Kate Pitcaithly
2NOEC1 U18L Sabonadiere
1NOEC2 U18B Shea
OTAC U17A Blakey
1NOEC1 U17H Kettings
NOEC2 U17G Clydesdale
NOEC3 U17R Scott
NOEC4 U17K Atkinson
28: Men's U18/U17 Four (1.20)
2OTAC1 U18W Kirkwood, L Chittock, A Timmings, B Leydon + M Beattie (cox)
1NOEC1 U18S Bezett, C Lewis, B Sinnamon, A Roydhouse
NOEC2 U18M Booth, K Hughes, T Ockwell, P Whiley
OTAC1 U17L Bain, M Parks, W Palmer, R Sangster + A Byars (cox)
NOEC1 U17C Parnell, C Proctor, A Schroder, L Hurdle
3NOEC2 U17M Anderson, J Laney, M Freeman, T lock

Results courtesy: I Coxhead

User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.