Draft race schedule: S.I.S.S.C.

This is the race schedule for the 2017 S.I. Secondary School Championships.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Gender mixed
Class Club Masters
School class
Boat and and
Seats

Saturday, 11th March 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 07:34     Race: 2  
C 07:38     Race: 3  
D 07:42     Race: 4  
E 07:46 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 07:50     Race: 2  
G 07:54 3 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
H 07:58     Race: 2  
I 08:02     Race: 3  
J 08:06     Race: 4  
K 08:10 4 G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
L 08:14     Race: 2  
M 08:18     Race: 3  
N 08:22     Race: 4  
O 08:26 5 B U18 2-
heat
Race: 1 All->Final
P 08:30 6 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Q 08:34     Race: 2  
R 08:38     Race: 3  
S 08:42 7 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
T 08:46     Race: 2  
U 08:50     Race: 3  
V 08:54 8 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
W 08:58     Race: 2  
X 09:02     Race: 3  
Y 09:06     Race: 4  
Z 09:10 9 B N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
A 09:14     Race: 2  
B 09:18     Race: 3  
C 09:22 10 G N18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 09:26     Race: 2  
E 09:30 11 B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 09:34 12 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 09:38     Race: 2  
H 09:42     Race: 3  
I 09:46 13 M O15 4+ (L)
heat
Race: 1 All->Final
J 09:50 14 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 09:54     Race: 2  
L 09:58 15 B U18 4X+
heat
Race: 1 All->Final
M 10:02 16 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 10:06     Race: 2  
O 10:10 17 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 10:14     Race: 2  
Q 10:18 18 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 10:22     Race: 2  
S 10:26 19 B N18 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 10:30 20 W O15 4+ (L)
heat
Race: 1 All->Final
U 10:34 21 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 10:38     Race: 2  
W 10:42     Race: 3  
X 10:46     Race: 4  
Y 10:50 22 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Z 10:54     Race: 2  
A 10:58     Race: 3  
B 11:02 23 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 11:06     Race: 2  
D 11:10 24 G N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
E 11:14     Race: 2  
F 11:18     Race: 3  
G 11:22     Race: 4  
H 11:26 25 B U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
I 11:30 26 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 11:34     Race: 2  
K 11:38 27 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
L 11:42     Race: 2  
M 11:46     Race: 3  
N 11:50 28 B U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
O 11:54     Race: 2  
P 11:58     Race: 3  
Q 12:02     Race: 4  
R 12:06     Race: 5  
S 12:10 29 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 12:14     Race: 2  
U 12:18 30 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 12:22     Race: 2  
W 12:26     Race: 3  
X 12:30 31 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 12:34     Race: 2  
Z 12:38     Race: 3  
A 12:42     Race: 4  
B 12:46 32 B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 12:50     Race: 2  
D 12:54     Race: 3  
E 12:58 33 G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:02 34 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 13:06     Race: 2  
H 13:10 35 W O15 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
I 13:14 36 M O15 2X (L)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 13:18     Race: 2  
K 13:22 37 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 13:26     Race: 2  
M 13:30 38 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 13:34     Race: 2  
O 13:38 39 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 13:42     Race: 2  
Q 13:46 40 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 13:50     Race: 2  
S 13:54 41 G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 13:58 42 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 14:02     Race: 2  
V 14:06 43 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
W 14:10     Race: 2  
X 14:14     Race: 3  
Y 14:18     Race: 4  
Z 14:22 44 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
A 14:26     Race: 2  
B 14:30 45 G N18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 14:34     Race: 2  
D 14:38     Race: 3  
E 14:42 46 B N18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 14:46     Race: 2  
G 14:50 47 G U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
H 14:54 48 G U16 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
I 14:58     Race: 2  
J 15:02     Race: 3  
K 15:06     Race: 4  
L 15:10     Race: 5  
M 15:14 49 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 15:18     Race: 2  
O 15:22     Race: 3  
P 15:26     Race: 4  
Q 15:30 50 B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
R 15:34 51 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 15:38 52 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 17:25 1 B U17 1X
final
Race: B  
U 17:30     Race: A  
V 17:40 2 G U17 4+
final
Race: A  
W 17:45 3 B U15 2X
final
Race: B  
X 17:50     Race: A  
Y 17:55 4 G U15 4X+
final
Race: B  
Z 18:00     Race: A  
A 18:10 5 B U18 2-
final
Race: A  
B 18:15 6 G U18 2X
final
Race: B  
C 18:20     Race: A  
D 18:25 7 B U16 4X+
final
Race: B  
E 18:30     Race: A  
F 18:35 8 G U16 1X
final
Race: B  
G 18:40     Race: A  
H 18:45 9 B N18 2X
final
Race: B  
I 18:50     Race: A  
J 19:00 10 G N18 8+
final
Race: A  

Sunday, 12th March 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 11 B U17 8+
final
Race: A  
B 07:35 12 G U17 4X+
final
Race: B  
C 07:40     Race: A  
D 07:50 13 M O15 4+ (L)
final
Race: A  
E 08:00 14 G U15 4+
final
Race: A  
F 08:10 15 B U18 4X+
final
Race: A  
G 08:20 16 G U18 2-
final
Race: A  
H 08:30 17 B U16 4+
final
Race: A  
I 08:40 18 G U16 8+
final
Race: A  
J 08:50 19 B N18 8+
final
Race: A  
K 09:00 20 W O15 4+ (L)
final
Race: A  
L 09:05 21 B U17 2X
final
Race: B  
M 09:10     Race: A  
N 09:15 22 G U17 1X
final
Race: B  
O 09:20     Race: A  
P 09:30 23 B U15 8+
final
Race: A  
Q 09:35 24 G N18 2X
final
Race: B  
R 09:40     Race: A  
S 09:50 25 B U18 4+
final
Race: A  
T 10:00 26 G U18 4+
final
Race: A  
U 10:05 27 G U16 4X+
final
Race: B  
V 10:10     Race: A  
W 10:15 28 B U16 2X
final
Race: B  
X 10:20     Race: A  
Y 10:30 29 G U18 1X
final
Race: A  
Z 10:35 30 B U18 1X
final
Race: B  
A 10:40     Race: A  
B 10:45 31 G U15 2X
final
Race: B  
C 10:50     Race: A  
D 10:55 32 B U15 4X+
final
Race: B  
E 11:00     Race: A  
F 11:10 33 G U17 8+
final
Race: A  
G 11:20 34 B U17 4+
final
Race: A  
H 11:30 35 W O15 2X (L)
final
Race: A  
I 11:40 36 M O15 2X (L)
final
Race: A  
J 11:50 37 G U16 4+
final
Race: A  
K 12:00 38 B U16 8+
final
Race: A  
L 12:10 39 G U18 4X+
final
Race: A  
M 12:20 40 B U18 2X
final
Race: A  
N 12:30 41 G U15 8+
final
Race: A  
O 12:40 42 B U15 4+
final
Race: A  
P 12:45 43 G U17 2X
final
Race: B  
Q 12:50     Race: A  
R 12:55 44 B U17 4X+
final
Race: B  
S 13:00     Race: A  
T 13:05 45 G N18 4+
final
Race: B  
U 13:10     Race: A  
V 13:20 46 B N18 4+
final
Race: A  
W 13:30 47 G U15 8X+
final
Race: A  
X 13:35 48 G U16 2X
final
Race: B  
Y 13:40     Race: A  
Z 13:45 49 B U16 1X
final
Race: B  
A 13:50     Race: A  
B 14:00 50 B U15 8X+
final
Race: A  
C 14:10 51 G U18 8+
final
Race: A  
D 14:20 52 B U18 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.