You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2023 (#2), 2023 (#12), 2023 (#1), 2022 (#2), 2022 (#12), 2022 (#1), 2020 (#2), 2020 (#12), 2020 (#1), 2019 (#2), 2019 (#1), 2018 (#2), 2018 (#1), 2017 (#2), 2017 (#1), 2016 (#2), 2016 (#1), 2015 (#2), 2015 (#1), 2014 (#2), 2014 (#1), 2013 (#2), 2013 (#1), 2012 (#2), 2011 (#2), 2011 (#1), 2010 (#0), 2009 (#2), 2009 (#1), 2008 (#0), 2007 (#0).
Results: Karapiro Spring Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Lewis Morrell (stroke), Stephen Wright, Mathew Bennett, Jonathan Curtis, Sean van Nieuwenhuizen, Connor McNamara-Spackman, Jordan McNamara-Spackman, Cole Starling + Keely Gage (cox)
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#5
SGEC
Rob MacKenzie (stroke), Isaac Mallinson, Richard Perkins, Jack Quinn, Jacob Barnett, Marcus Jones, Zak Everitt, Nick Tetley + Thomas Callaghan (cox)
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
SJHM
SJHM
Waikato/BoP |
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
||||
Entity
SJHM
SJHM
Waikato/BoP |
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#9
TGAC
Coached by: Herb Stevenson & Simon Aubrey
|
|||
Entity
WTMC
WTMC
Auckland |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#5
WKOC
Katie Corkill (stroke), Madison Dunn, Harriet Virtue, Grace Armstrong, Anahera Nin, Lucy Reeves, Kate Stuart, Sarah Broderick + Molly Densem (cox)
Coached by: Gary Robertson & Byron McGowan
|
Heat 7 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Heat 8 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SJHM
SJHM
Waikato/BoP |
Crew
#3
SJHM
Liam McGirr (stroke), Rentyn Tait, Oscar van Duin, Jarod Fleming, Luke Daniels, Adam Hollobon, Joshua Burgess, Michael Lamb + Cameron Stevens (cox)
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#15
TGAC
Coached by: Herb Stevenson & Simon Aubrey
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#3
SGEC
Elizabeth Mayo-Smith (stroke), Jessica Thompson, Sarah Crummey, Brenna Baker + Isabela Montano (cox)
Coached by: Greg Reid
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#11
TGAC
Coached by: Brendan Cullum & Cullam Davie
|
Heat 9 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#9
TAWC
Danielle Stratton (stroke), Emily Caldwell, Gea Grilli, Georgia Edge, Mark Sinnett, Liam Allen, Cody Atkinson, Chris Davison + Lochlan Mason (cox)
|
Heat 10 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#17
CAMC
Duncan Fraser (stroke), Lachlan McKinnon, Christopher Taylor, Zach Bootten, Jack Turpitt, Callum Muir, Joshua Rakels, Lewis Ferrier + Sean McKenzie (cox)
Coached by: CAMB
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#18
TGAC
Amy Mills (stroke), Chloe Fettes, Maxie Robb, Mackenzie Forrest, Aimee Muir, Maia Dixon, Karlee Montgomery, Brooke Christiansen + Renee Davie (cox)
Coached by: Ryan Megson
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#6
WKOC
Coached by: Matt Cameron & Laura Jeffries
|
|||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#18
TGAC
Amy Mills (stroke), Chloe Fettes, Maxie Robb, Mackenzie Forrest, Aimee Muir, Maia Dixon, Karlee Montgomery, Brooke Christiansen + Renee Davie (cox)
Coached by: Ryan Megson
|
Heat 11 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
Crew
#6
SGEC
Alice Gray (stroke), Jasmine Brake, Matthew McLeay, Brodie Green, India Forbes, Mathew Tetley, Jack Appleyard, Ella Quinn + Blake Kayser (cox)
Coached by: Alex Dawson
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#10
TGAC
Nathan Perry (stroke), Jordan Rupe, Davis Simanu, Daniel Tomlinson, Jacob West, Darren Barnard, Cameron Rose, Dominic Rogerson + Dan Song (cox)
Coached by: Brendan Cullum & Cullam Davie
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#18
CAMC
Joseph Crawley (stroke), Corbin Baker, Jonathan Ross, Jack Hazlehurst, Antony Posa, Joshua Green, Ben Bowden, Mathew Tuffery + Renee Muirhead (cox)
Coached by: CAMB
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Heat 12 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
Heat 13 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Heat 14 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#7
WKOC
Alyx Kingston (stroke), Georgia Guest, Tayla Wright, Tangiora Raumati, Abbey Stockdale, Aimee Donaldson, Grace Oliver, Grace Savage + Amy Spittal (cox)
Coached by: Matt Cameron & Emily Watts
|
|||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP |
Crew
#4
HAMG
Rachel Hartstone (stroke), Leah Scott, Amy Grinter, Meg Hendl, Madeline Hailwood, Helena Light, Holly Woolston, Jaimie Wilson + Kelly Forde (cox)
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#5
ROTC
Meg Aitchison (stroke), Sofia Morrell, Alie Henderson-Corporaal, Lea Kreutmayer + Chelsie Thomas (cox)
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
Heat 15 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
||||
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
Coached by: Jack Elkington & Jarrod Saxton
|
|||
Entity
RPCW
RPCW
|
Heat 16 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Henry Birch (stroke), Sam Livingston, Jacob Norris, Daniel Tau, Thomas Voss, Ricky Foster, Isaac Graham, Tahu Hollis + Louis Vuleta (cox)
Coached by: Jack Elkington & Jarrod Saxton
|
|||
Entity
SGEC
SGEC
Auckland |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
RPCW
RPCW
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Heat 17 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
||||
Entity
RPCA
RPCA
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Heat 18 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HAMG
HAMG
Waikato/BoP |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
||||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#2
EDWT
Elenoa Wacokecoke (stroke), Mackensie Valgare, Rayna Eden-Atoaga, Selvi Balasubramaniam + Zolfia Ahmed (cox)
Coached by: Allan Vester
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Heat 19 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
Sarah Mason (stroke), Kate Wright, Drew Carson, Akiwa Ngatai, Corie Ross-Chilldres, Hannah Unsworth, Ella Batley, Kristy Fisher + Hannah Yee (cox)
Coached by: Janey Wackrow & Bayly Camp
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#7
ROTC
Courtney Smith (stroke), Te Mahara Swanson Hall, Rebecca Jenkin, Rowan Simmons + Phoebe Johnston (cox)
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
EDWT
EDWT
Auckland |
Crew
#1
EDWT
Abbey Grainger (stroke), Alexandra Benjamin, Caitlin Gillespie, Joelle Benjamin + Tristan Bolton (cox)
Coached by: Allan Vester
|
Heat 20 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#19
CAMC
Maddy Reed (stroke), Hannah Espin, Gabrielle Millar, Caiti Elmore, Sophie Bridgens, Alice Jenkins, Madi Powell, Angelique Macklin + Mikayla Welch (cox)
Coached by: CAMB
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#4
CAMC
Greer Caddigan (stroke), Mikala Burns, Natalie Cawte, Camilla Cochrane, Elyse Oliveira, Hannah Pratt, Harriet Anselmi, Charlotte Minett + Brittney Field (cox)
Coached by: Nikki McLellan & Jess Field
|
|||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
||||
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Dayna Balsom (stroke), Tamsin Armstrong, Lily Martindale, Samantha Billington, Brylie Gordon, Hannah McMillan-Phillips, Charlotte Smith, Paige Andreson + Tuscany Main (cox)
Coached by: Luke O'neil
|
Social