Draft race schedule: Memorial Regatta

This is the race schedule for the 2017 Memorial Regatta.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Gender mixed
Class Masters
School class U15 U17
Club (ability)
Boat and and
Seats

Saturday, 18th November 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 09:00 1 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
B 09:05     Race: 2  
C 09:10 2 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
D 09:15     Race: 2  
E 09:20 3 W Int 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
F 09:25     Race: 2  
G 09:30 4 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 09:35     Race: 2  
I 09:40 5 G U18 4X+
heat
Race: 1 All->Final
J 09:45 6 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
K 09:50     Race: 2  
L 09:55     Race: 3  
M 10:00 7 M Snr 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
S 10:30 12 G U18 4+
heat
Race: 1  
T 10:35 13 M Int 8X+
heat
Race: 1 All->Final
U 10:40 14 B U18 2-
heat
Race: 1 All->Final
X 10:55 16 W Clb 2-
heat
Race: 1 A -> F
J 11:50 22 M Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
N 12:10 25 M Snr 1X
heat
Race: 1 All->Final
O 12:15 27 W Snr 1X
heat
Race: 1 All->Final
P 12:20 28 W Int 4+
heat
Race: 1 All->Final
Q 12:25 29 W Clb 4+
heat
Race: 1 All->Final
R 12:30 30 G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 12:35 31 M Int 1X
heat
Race: 1 All->Final
T 12:40 32 M Clb 1X
heat
Race: 1 All->Final
U 12:45 33 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
V 12:50 34 W Nov 8X+
heat
Race: 1 All->Final
B 13:20 37 M Clb 2X
heat
Race: 1 All->Final
E 13:35 39 W Clb 1X
heat
Race: 1 All->Final
K 14:05 42 M Snr 2X
heat
Race: 1 All->Final
L 14:10 44 W Snr 2X
heat
Race: 1 All->Final
O 14:25 47 B U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
P 14:35 49 G U18 2-
heat
Race: 1 All->Final
Q 14:40 50 B U16 4+
heat
Race: 1 All->Final
R 14:45 48 W Int 8X+
heat
Race: 1  
R   51 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
S 14:50 52 M Opn 4-
heat
Race: 1  
T 14:55 53 M Clb 2-
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
A 15:30 56 M Int 4+
heat
Race: 1  
A   57 M Clb 4+
heat
Race: 1  
B 15:35 58 G U18 2X
heat
Race: 1 All->Final
C 15:40 59 W Int 4X+
heat
Race: 1 All->Final
D 15:45 60 W Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
E 15:50 61 W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
F 15:55 62 M Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
I 16:10 64 M Nov 8X+
heat
Race: 1 All->Final
L 16:25 66 B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
L   68 M Int 8+
heat
Race: 1  
L 16:30 66 B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
M   69 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
M   71 G U18 8+
heat
Race: 1  
N 16:35 70 M Clb 8+
heat
Race: 1  
N   72 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 16:40 70 M Clb 8+
heat
Race: 1  

Sunday, 19th November 2017

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:00 7 M Snr 2-
heat
Race: 2  
B 07:05 11 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
C 07:10     Race: 2  
D 07:15     Race: 3  
E 07:20 15 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
F 07:25     Race: 2  
G 07:30 17 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
H 07:35     Race: 2  
I 07:40     Race: 3  
J 07:45 18 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
K 07:50     Race: 2  
L 07:55 19 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
M 08:00     Race: 2  
N 08:05 20 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
O 08:10     Race: 2  
P 08:15 21 M Int 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Q 08:20     Race: 2  
R 08:25 23 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
S 08:30     Race: 2  
T 08:35     Race: 3  
U 08:40 35 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
V 08:45     Race: 2  
W 08:50     Race: 3  
X 08:55 36 M Int 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
Y 09:00     Race: 2  
Z 09:05 38 W Int 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
A 09:10     Race: 2  
B 09:15 40 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest
C 09:20     Race: 2  
D 09:25 41 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
E 09:30     Race: 2  
F 09:35     Race: 3  
G 09:40 46 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
H 09:45     Race: 2  
I 11:30 54 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
J 11:35     Race: 2  
K 11:40     Race: 3  
L 11:45 55 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Fastest 3rd
M 11:50     Race: 2  
N 11:55     Race: 3  
O 12:00 63 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
P 12:05     Race: 2  
Q 12:10 65 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated
R 12:15     Race: 2  
S 12:20 1 B U16 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
T 12:24 2 M Nov 4+
final
Race: A  
U 12:28 3 W Int 2X
final
Race: A  
V 12:32 4 W Clb 2X
final
Race: A  
W 12:36 5 G U18 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
X 12:40 6 G U16 2X
final
Race: B - - CANCELLED - -
Y 12:44     Race: A - - CANCELLED - -
Z 12:48 7 M Snr 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
A 12:52 9 W Snr 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
A   9 W Snr 2-
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
B 12:56 11 W Nov 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
C 13:00 12 G U18 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
D 13:04 13 M Int 8X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
E 13:08 14 B U18 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
F 13:12 15 G U16 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
G 13:16 17 M Nov 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
H 13:20 18 G U18 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
I 13:24 19 B U16 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
J 13:28 20 B U18 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
K 13:32 21 M Int 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
L 13:36 22 M Clb 4X-
final
Race: A - - CANCELLED - -
M 13:40 23 W Nov 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
N 13:44 25 M Snr 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
O 13:48 27 W Snr 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
P 13:52 28 W Int 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Q 13:56 29 W Clb 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
R 14:00 30 G U16 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
S 14:04 31 M Int 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
T 14:08 32 M Clb 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
U 14:12 33 M Nov 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
V 14:16 34 W Nov 8X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
W 14:20 35 G U16 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
X 14:24 36 M Int 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
Y 14:28 37 M Clb 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
Z 14:32 38 W Int 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
A 14:36 39 W Clb 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
B 14:40 40 B U18 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
C 14:44 41 B U16 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
D 14:48 42 M Snr 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
E 14:52 44 W Snr 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
F 14:56 46 M Nov 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
G 15:00 47 B U18 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
H 15:04 48 W Int 8X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
I 15:08 49 G U18 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
J 15:12 50 B U16 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
K 15:16 51 W Opn 4-
final
Race: A - - CANCELLED - -
L 15:20 52 M Opn 4-
final
Race: A - - CANCELLED - -
M 15:24 53 M Clb 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
N 15:28 54 W Nov 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
O 15:32 55 B U18 1X
final
Race: A - - CANCELLED - -
P 15:36 56 M Int 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
P   57 M Clb 4+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Q 15:40 58 G U18 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
R 15:44 59 W Int 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
S 15:48 60 W Clb 4X-
final
Race: A - - CANCELLED - -
T 15:52 61 W Opn 4X-
final
Race: A - - CANCELLED - -
U 15:56 62 M Opn 4X-
final
Race: A - - CANCELLED - -
V 16:00 63 G U16 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
W 16:04 64 M Nov 8X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
X 16:08 65 W Nov 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Y 16:12 66 B U16 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Y   68 M Int 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Z 16:16 69 W Clb 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Z   71 G U18 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
A 16:20 70 M Clb 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
A   72 B U18 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.