Day sheets: Aoraki 1000m Regatta

These are the day sheets for the 2021 Aoraki 1000m Regatta.

IMPORTANT: this day sheet shows races from both regattas in the combined regatta being held for the NZ Masters Champs (Fri-Sun) and Aoraki 1000 (Sat-Sun). But it only shows the lane draw of crews in this regatta.

Saturday, 30th October 2021

Alpha Time Event   Div Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7 Lane 8 Lane 9 Lane 10
M 09:25 201 M Opn 4+
heat
Race: 1ASHC1WTUC2OAMC1WTUC1
N 09:31 202 W 50%N 4+
heat
Race: 1WTUC1OAMC3TIMC14OAMC4TIMC11COLC2WTUC4COLC4
O 09:37 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2WTUC2OAMC2OAMC1COLC3TIMC13COLC1TIMC12WTUC3
P 09:43 203 G U15 1X
heat
Race: 1DUAC1DUAC2OGHS1
Q 09:49 204 G U17 2X
heat
Race: 1TIMC11COLC3COLC1ASHC1UNCC1
R 09:55 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2OGHS1UNCC2WTUC1COLC2TIMC41
S 10:01 205 W Opn 4+
heat
Race: 1WTUC1COLC1DUAC2TIMC11SCR: ASHC1DUAC1
T 10:07 206 G U16 2X
heat
Race: 1ASHC2OAMC1DUAC1OGHS1TIMC41COLC2ASHC1TIMC12
U 10:13 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2DUAC2TIMC11ASHC3TIMC21ASHC4OAMC2COLC1
V 10:19 207 M 50%N 4+
heat
Race: 1OAMC1OAMC2OAMC3OAMC4ASHC1
W 10:25 208 M/W U15 8(X)+
heat
Race: 1WTUC1DUAC1OAMC1
X 10:31 209 M Opn 2X
heat
Race: 1ASHC1WNKC1WTUC1OTAC1TIMC31DUAC1TIMC30WTUC2UNCC1
Y 10:37 210 B U16 4+
heat
Race: 1TIMC30OAMC1WTUC1WTUC2
Z 10:43 211 B U17 1X
heat
Race: 1ASHC2TIMC30OAMC1TIMC31WTUC1DUAC2
A 10:49 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2DUAC1WTUC2WNKC1ASHC1TIMC1
B 10:55 212 M 50%N 2X
heat
Race: 1OTAC1TIMC42TIMC41DUAC1DUAC2WTUC1OAMC2ASHC1OAMC1
C 11:01 213 G U16 4+
heat
Race: 1ASHC2COLC1DUAC1OAMC1WTUC2TIMC11ASHC1WTUC1
D 11:07 214 M Opn 1X
heat
Race: 1UNCC1DUAC1TIMC33OAMC1TIMC31ASHC1OTAC1TIMC1WTUC1
E 11:13 1,2,3,4->A Final +1 NF; Next Fastest 9->B FinalRace: 2OTAC2ASHC3TIMC34UNCC2ASHC2TIMC30TIMC32DUAC2
F 11:19 215 M 50%N 2X
heat
Race: 1ASHC2WNKC1OTAC11WTUC1TIMC42ASHC1OTAC12OAMC1WNKC2
G 11:25 216 W 50%N 4X+
heat
Race: 1TIMC12DUAC1OTAC11OGHS2TIMC13WNKC1
H 11:31 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2TIMC14OGHS1WNKC2OAMC1TIMC11UNCC1
I 11:37 217 B U16 1X
heat
Race: 1TIMC33WTUC1TIMC30OTAC2DUAC1WTUC3WTUC2
J 11:43 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2WTUC5WNKC1OTAC1WTUC4TIMC31TIMC32
K 11:49 218 W Opn 2X
heat
Race: 1WTUC2TIMC11OTAC11DUAC5OGHS1DUAC1UNCC3
L 11:55 1,2,3->A Final; 4,5,6->B FinalRace: 2WTUC1DUAC2UNCC1SCR: COLC2TIMC21DUAC3TIMC1
M 12:01    Race: 3WNKC1COLC1UNCC2DUAC4ASHC1TIMC41TIMC12
N 12:07 219 M 50%N 4X+
heat
Race: 1DUAC1TIMC41OAMC1OTAC1ASHC1OTAC2WNKC1
O 12:13 220 G U16 1X
heat
Race: 1OAMC1OGHS1DUAC1ASHC1OGHS2OGHS3TIMC21
P 12:19 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2TIMC11TIMC41OGHS5ASHC2OGHS4SCR: UNCC1
C 13:40 221 G U15 2X
heat
Race: 1DUAC2WNKC2OGHS1TIMC11WNKC1DUAC1
D 13:46 222 W 50%N 2X
heat
Race: 1OTAC12WNKC1TIMC12OAMC1TIMC11
E 13:52 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2OAMC3OAMC2TIMC21TIMC13OTAC11
F 13:58 223 W Opn 4X+
heat
Race: 1ASHC2ASHC1DUAC1TIMC11DUAC2UNCC1WTUC1UNCC2COLC1
G 14:04 224 M 50%N 4X+
heat
Race: 1WTUC1OTAC11OAMC1OTAC2OTAC1OTAC3DUAC1TIMC41WTUC2
H 14:10 225 W 50%N 4X+
heat
Race: 1TIMC11COLC1TIMC12WNKC1OGHS1DUAC1
I 14:16 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2COLC2OGHS2OAMC1TIMC13TIMC14
J 14:22 226 B U15 1X
heat
Race: 1WTUC3WTUC2OAMC1TWLC1WTUC1TIMC30WTUC4WTUC5
K 14:28 227 M Opn 4X+
heat
Race: 1ASHC1WTUC1ASHC2WTUC2TIMC31OAMC1TIMC30
L 14:34 228 M/W Nov 8(X)+
prelim
Race: 1COLC1OAMC1WTUC1OAMC2
L   229 M/W U15 8(X)+
prelim
Race: 1DUAC1
M 14:46 230 B U16 2X
heat
Race: 1ASHC1TIMC30WTUC1OTAC2OTAC3TIMC1
N 14:52 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2TIMC41WTUC2OTAC1DUAC1WTUC3
O 14:58 231 G U16 4X+
heat
Race: 1DUAC1ASHC1TIMC11OGHS1WTUC1DUAC3
P 15:04 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2WTUC2TIMC41DUAC2ASHC2OAMC1
Q 15:10 232 W Opn 1X
heat
Race: 1UNCC3UNCC2OTAC14DUAC4DUAC1OTAC15OTAC13WNKC1TIMC1
R 15:16 1,2,3,4->A Final +1 NF; Next Fastest 9->B FinalRace: 2OTAC11OTAC12DUAC2DUAC5WNKC2DUAC3SCR: WTUC1UNCC1
S 15:22 233 B U17 2X
heat
Race: 1WTUC3TIMC31WTUC2TIMC30WNKC1WTUC1DUAC1
T 15:28 234 W Nov 4X+
heat
Race: 1OAMC2DUAC1TIMC12COLC2OGHS1OAMC1TIMC11COLC1WNKC1
U 15:34 235 G U17 1X
heat
Race: 1DUAC1OGHS2TIMC21TIMC12ASHC1WTUC1UNCC1
V 15:40 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2OAMC1TIMC41WTUC2UNCC2WTUC3TIMC11OGHS1
W 15:46 236 B U15 2X
heat
Race: 1TIMC1OAMC1TIMC30
X 15:52 237 M Opn 2-
heat
Race: 1ASHC1TIMC30TIMC31WTUC1
Y 15:58 238 W 50%N 2X
heat
Race: 1TIMC14OTAC12OGHS1WNKC3WNKC1TIMC13TIMC11
Z 16:04 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2OTAC11WNKC2TIMC12OGHS3OAMC1TIMC21OGHS2
A 16:10 239 M Nov 4X+
heat
Race: 1OAMC1WTUC1OAMC2OTAC11
B 16:16 240 W Opn 2-
heat
Race: 1DUAC3ASHC1DUAC2OAMC2WNKC1COLC2COLC3
C 16:22 1,2,3,4->A Final + 1 Next Fastest CrewRace: 2COLC1OAMC1DUAC1UNCC1TIMC41WTUC1
D 16:28 241 B U16 4X+
heat
Race: 1WTUC2WTUC3WTUC1TIMC30OTAC2OTAC1
H 17:00 242 M/W Opn 8(X)+
heat
Race: 1COLC1WTUC1WTUC3WTUC2OAMC2DUAC2DUAC1COLC2OAMC1

Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. SCR: WTUC1) was scratched after being drawn in the race.

Sunday, 31st October 2021

Alpha Time Event   Div Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7 Lane 8 Lane 9 Lane 10
B 08:30 201 M Opn 4+
final
Race: ASCR: OAMC1WTUC2WTUC1ASHC1
C 08:36 202 W 50%N 4+
final
Race: ATIMC11OAMC1COLC2COLC1OAMC3OAMC2TIMC14COLC3TIMC13
D 08:42 203 G U15 1X
final
Race: ADUAC2OGHS1DUAC1
E 09:00 204 G U17 2X
final
Race: ACOLC1TIMC41TIMC11WTUC1UNCC1OGHS1ASHC1UNCC2SCR: COLC2
F 09:06 205 W Opn 4+
final
Race: ACOLC1DUAC1DUAC2TIMC11WTUC1
G 09:12 206 G U16 2X
final
Race: AOAMC1DUAC2DUAC1COLC1OGHS1TIMC11ASHC2ASHC1OAMC2
H 09:18 207 M 50%N 4+
final
Race: AOAMC3OAMC2OAMC1ASHC1OAMC4
I 09:24 208 M/W U15 8(X)+
final
Race: AOAMC1DUAC1WTUC1
J 09:30 209 M Opn 2X
final
Race: AASHC1OTAC1TIMC30DUAC1WTUC2TIMC31SCR: WTUC1UNCC1WNKC1
K 09:36 210 B U16 4+
final
Race: ASCR: OAMC1WTUC1TIMC30WTUC2
L 09:42 211 B U17 1X
final
Race: AWTUC2TIMC31TIMC1TIMC30DUAC1WTUC1ASHC1DUAC2ASHC2
M 09:48 212 M 50%N 2X
final
Race: ADUAC1TIMC42OAMC2WTUC1OAMC1TIMC41OTAC1DUAC2ASHC1
N 09:54 213 G U16 4+
final
Race: AASHC2COLC1OAMC1DUAC1WTUC1WTUC2ASHC1TIMC11
O 10:00 214 M Opn 1X
final
Race: BTIMC32TIMC33WTUC1TIMC1ASHC2UNCC2
P 10:06 Race: ADUAC1TIMC30OTAC1DUAC2OAMC1TIMC34TIMC31OTAC2ASHC1
Q 10:24 215 M 50%N 2X
final
Race: AOTAC11WTUC1OAMC1WNKC1WNKC2OTAC12TIMC42ASHC2ASHC1
R 10:30 216 W 50%N 4X+
final
Race: AWNKC2OTAC11TIMC11TIMC12TIMC14WNKC1SCR: UNCC1OGHS2DUAC1
S 10:36 217 B U16 1X
final
Race: AWTUC4WTUC2OTAC1WTUC1TIMC32TIMC33WTUC5OTAC2WTUC3
T 10:42 218 W Opn 2X
final
Race: BTIMC41SCR: COLC1OTAC11TIMC11OGHS1TIMC1WTUC1ASHC1TIMC21
U 10:48 Race: AWTUC2DUAC3WNKC1DUAC2DUAC1UNCC2DUAC5UNCC1TIMC12
V 10:54 219 M 50%N 4X+
final
Race: AOTAC1WNKC1OAMC1TIMC41DUAC1ASHC1OTAC2
W 11:00 220 G U16 1X
final
Race: AOGHS3ASHC2OAMC1TIMC41DUAC1TIMC11OGHS2OGHS1OGHS5
X 11:06 221 G U15 2X
final
Race: AWNKC2WNKC1OGHS1DUAC1DUAC2TIMC11
Y 11:12 222 W 50%N 2X
final
Race: AOAMC2WNKC1OTAC11TIMC11OAMC3OAMC1TIMC21TIMC13OTAC12
Z 11:18 223 W Opn 4X+
final
Race: AWTUC1UNCC1DUAC2DUAC1TIMC11SCR: COLC1ASHC2ASHC1UNCC2
A 11:24 224 M 50%N 4X+
final
Race: AOTAC3WTUC1DUAC1OAMC1TIMC41OTAC11WTUC2OTAC2OTAC1
B 11:30 225 W 50%N 4X+
final
Race: ATIMC12TIMC13WNKC1OGHS2COLC1TIMC14TIMC11DUAC1COLC2
C 11:36 226 B U15 1X
final
Race: ATWLC1OAMC1TIMC30WTUC2WTUC4WTUC5WTUC1WTUC3
D 11:42 227 M Opn 4X+
final
Race: AASHC1TIMC30WTUC1OAMC1TIMC31WTUC2ASHC2
E 11:48 228 M/W Nov 8(X)+
final
Race: ASCR: COLC1OAMC1OAMC2WTUC1
E   229 M/W U15 8(X)+
final
Race: ADUAC1
F 11:54 230 B U16 2X
final
Race: AWTUC2WTUC1OTAC1OTAC2DUAC1TIMC30TIMC41ASHC1TIMC1
G 12:00 231 G U16 4X+
final
Race: AASHC1TIMC41DUAC1WTUC2OGHS1OAMC1DUAC3WTUC1DUAC2
H 12:06 232 W Opn 1X
final
Race: BSCR: UNCC3OTAC12OTAC13
I 12:12 Race: ATIMC1DUAC3DUAC1DUAC2UNCC2OTAC11SCR: OTAC15
OTAC14
UNCC1DUAC5
J 12:18 233 B U17 2X
final
Race: AWTUC2TIMC31TIMC30WTUC3WTUC1DUAC1WNKC1
K 12:24 234 W Nov 4X+
final
Race: ACOLC2OAMC1OAMC2WNKC1TIMC12COLC1OGHS1TIMC11
L 12:30 235 G U17 1X
final
Race: ATIMC41OGHS2OAMC1DUAC1WTUC2UNCC1OGHS1TIMC11TIMC12
M 12:36 236 B U15 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
N 12:42 237 M Opn 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
O 12:48 238 W 50%N 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
P 12:54 239 M Nov 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
Q 13:00 240 W Opn 2-
final
Race: A - - CANCELLED - -
R 13:06 241 B U16 4X+
final
Race: A - - CANCELLED - -
S 13:30 242 M/W Opn 8(X)+
final
Race: A - - CANCELLED - -

Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. SCR: OTAC15) was scratched after being drawn in the race.

User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.