You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2007.
Results: Aoraki 1000m Regatta
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
note: ctrl+click the previous/next event above to apply current filters to those events
A Final | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#2
WNKC
[MTAS]
Coached by: Chris Brooks
Boat: No name Lazlo large
|
|||
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
CRAI
CRAI
Canterbury |
Crew
#11
TIMC
[CRAI]
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#1
WNKC
[MTAS]
Coached by: Chris Brooks
Boat: No name Lazlo small
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Alta
|
|||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Lisa Owen
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Bendemeer Bay
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#2
WNKC
[MTAS]
Coached by: Chris Brooks
Boat: No name Lazlo large
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#2
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Alta
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#3
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Muir
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
RONC
RONC
Canterbury |
Crew
#40
TIMC
[RONC]
Coached by: Cameron Moffat
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago
Entity
STHI
STHI
Otago |
Crew
#1
NOEC
[STHI]
Coached by: Jas McIntosh
|
|||
Entity
COLC
COLC
Otago |
Crew
#2
COLC
Coached by: Jared Brenssell
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Lisa Owen
|
|||
Entity
BURN
BURN
Canterbury
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
BURN
[AVNC]
Coached by: Christina Blackford & Rob Meates
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#1
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Bendemeer Bay
|
|||
Entity
NOEC
NOEC
Otago
Entity
STHI
STHI
Otago |
Crew
#2
NOEC
[STHI]
Coached by: Jas McIntosh
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
TIMG
TIMG
Canterbury |
Crew
#20
TIMC
[TIMG]
Coached by: Jan Kuepper & Glen Patterson
|
|||
Entity
TWLC
TWLC
Canterbury |
Crew
#1
TWLC
Coached by: Kelvin Maker & Sarah Henderson
|
|||
Entity
OGHC
OGHC
Otago
Entity
OGHS
OGHS
Otago |
Crew
#1
OGHC
[OGHS]
Coached by: Olivia Swann
|
|||
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#21
OTAC
Coached by: Gareth Vaughan & Lou Turnbull
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
CRAI
CRAI
Canterbury |
Crew
#11
TIMC
[CRAI]
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago
Entity
MTAS
MTAS
Otago |
Crew
#1
WNKC
[MTAS]
Coached by: Chris Brooks
Boat: No name Lazlo small
|
|||
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury
Entity
CRAI
CRAI
Canterbury |
Crew
#12
TIMC
[CRAI]
Coached by: Dean Milne
|
|||
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#2
UNCC
|
|||
Entity
COLC
COLC
Otago |
Crew
#1
COLC
Coached by: Jared Brenssell
|
|||
Entity
OAMC
OAMC
Otago
Entity
STKV
STKV
Otago |
Crew
#1
OAMC
[STKV]
Coached by: Ivan Docherty
|
|||
Entity
WTUC
WTUC
Southland |
Crew
#4
WTUC
Coached by: Shane Muir
Boat: Foley 2x
|
You can swap to a collapsed version of the results, which combines the various classes for an event.
Social