Draft race schedule: Canterbury Champs

This is the race schedule for the 2014 Canterbury Championships.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Gender
Class
School class U15
Club (ability) intermediate senior premier
Club (other)
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 18th January 2014

Alpha Time Event   Division Progression
A 08:00 1 M Opn 2-
heat
Race: 1 All->Final
B 08:05 2 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
C 08:10     Race: 2  
D 08:15     Race: 3  
E 08:20 3 B U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
F 08:25     Race: 2  
G 08:30     Race: 3  
H 08:35     Race: 4  
I 08:40     Race: 5  
J 08:45 4 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 08:50 5 W Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 08:55     Race: 2  
M 09:00 6 G U16 4X+
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
N 09:05     Race: 2  
O 09:10     Race: 3  
P 09:15     Race: 4  
Q 09:20     Race: 5  
R 09:25 7 M Opn 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
S 09:30     Race: 2  
T 09:35     Race: 3  
U 09:40 8 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
V 09:45     Race: 2  
W 09:50     Race: 3  
X 09:55     Race: 4  
Y 10:00     Race: 5  
Z 10:05 9 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
A 10:10 10 G U17 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 2 Next Fastest Crews
B 10:15     Race: 2  
C 10:20     Race: 3  
D 10:25     Race: 4  
E 10:30     Race: 5  
F 10:35     Race: 6  
G 10:40 11 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 10:45     Race: 2  
I 10:50 12 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
J 10:55     Race: 2  
K 11:00     Race: 3  
L 11:05     Race: 4  
M 11:15 13 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 11:20 14 M Clb 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 2 Next Fastest Crews
O 11:25     Race: 2  
P 11:30     Race: 3  
Q 11:35     Race: 4  
R 11:40     Race: 5  
S 11:45     Race: 6  
T 11:50 15 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
U 11:55     Race: 2  
V 12:00     Race: 3  
W 12:05 16 M Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
X 12:10 17 W Opn 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 12:15     Race: 2  
Z 12:25 18 Mx Mst 4-
heat
Race: 1 All->Final
A 12:30 19 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
B 12:35 20 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
C 12:40     Race: 2  
D 12:45     Race: 3  
E 12:50 21 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
F 12:55 22 W Clb 1X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
G 13:00     Race: 2  
H 13:05     Race: 3  
I 13:10     Race: 4  
J 13:15     Race: 5  
K 13:20 23 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 13:25     Race: 2  
M 13:30 24 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 13:35     Race: 2  
O 13:40     Race: 3  
P 13:45     Race: 4  
Q 13:50 25 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
R 13:55 26 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
S 14:00     Race: 2  
T 14:05     Race: 3  
U 14:15 27 W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
V 14:20 28 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
W 14:25     Race: 2  
X 14:30 29 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 14:35     Race: 2  
Z 14:40     Race: 3  
A 14:45     Race: 4  
B 14:50 30 W Clb 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 2 Next Fastest Crews
C 14:55     Race: 2  
D 15:00     Race: 3  
E 15:05     Race: 4  
F 15:10     Race: 5  
15:15     Race: 6  
G   31 M Opn 4X-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
H 15:20     Race: 2  
I 15:25 32 M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
J 15:30 33 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
K 15:35     Race: 2  
L 15:40     Race: 3  
M 15:45 34 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
N 15:50 35 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 15:55 36 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
P 16:00     Race: 2  
Q 16:05     Race: 3  
R 16:10 37 M Opn 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
S 16:15     Race: 2  
T 16:20 38 W Nov 2X
heat
Race: 1 1->A Final + 3 Next Fastest Crews
U 16:25     Race: 2  
V 16:30     Race: 3  
W 16:35     Race: 4  
X 16:40     Race: 5  
Z 16:50 39 Mst 1X
heat
Race: 1 All->Final
A 16:55 40 W Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
B 17:00 41 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
C 17:05     Race: 2  
D 17:10 42 M Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final

Sunday, 19th January 2014

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 M Opn 2-
final
Race: A  
B 07:35 2 W Opn 1X
final
Race: B  
C 07:40     Race: A  
D 07:45 3 B U17 2X
final
Race: B  
E 07:50     Race: A  
F 07:55 4 G U18 8+
final
Race: A  
G 08:00 5 W Opn 2-
final
Race: A  
H 08:05 6 G U16 4X+
final
Race: B  
I 08:10     Race: A  
L 08:15 8 M Nov 2X
final
Race: B  
M 08:20     Race: A  
J 08:25 7 M Opn 1X
final
Race: B  
K 08:30     Race: A  
N 08:35 9 B U18 8+
final
Race: A  
O 08:50 10 G U17 2X
final
Race: B  
P 08:55     Race: A  
S 09:00 12 B U16 4X+
final
Race: B  
T 09:05     Race: A  
Q 09:10 11 M Clb 4+
final
Race: B  
R 09:15     Race: A  
U 09:20 13 W Nov 8+
final
Race: A  
V 09:35 14 M Clb 1X
final
Race: B  
W 09:40     Race: A  
X 09:45 15 W Clb 4+
final
Race: B  
Y 09:50     Race: A  
Z 09:55 16 M Opn 4-
final
Race: A  
A 10:00 17 W Opn 2X
final
Race: A  
B 10:05 18 Mx Mst 4-
final
Race: A  
C 10:10 19 M Nov 8+
final
Race: A  
D 10:20 20 B U18 4X+
final
Race: B  
E 10:25     Race: A  
F 10:35 21 W U22 4-
final
Race: A  
G 10:40 22 W Clb 1X
final
Race: B  
H 10:45     Race: A  
I 10:50 23 G U16 8+
final
Race: A  
J 11:00 24 M Clb 2X
final
Race: B  
K 11:05     Race: A  
L 11:10 25 M U22 4-
final
Race: A  
M 11:15 26 G U18 4X+
final
Race: B  
N 11:20     Race: A  
O 11:25 27 W Opn 4X-
final
Race: A  
P 11:35 28 B U16 8+
final
Race: A  
Q 11:40 29 W Nov 4+
final
Race: B  
R 11:45     Race: A  
S 12:00 30 W Clb 2X
final
Race: B  
T 12:05     Race: A  
U 12:15 31 M Opn 4X-
final
Race: A  
V 12:20 32 M Clb 8+
final
Race: A  
W 12:30 33 M Nov 4+
final
Race: B  
X 12:35     Race: A  
Y 12:40 34 W Opn 4-
final
Race: A  
Z 12:45 35 W Clb 8+
final
Race: A  
A 12:50 36 G U16 4+
final
Race: B  
B 12:55     Race: A  
C 13:00 37 M Opn 2X
final
Race: A  
D 13:05 38 W Nov 2X
final
Race: B  
E 13:10     Race: A  
G 13:20 39 Mst 1X
final
Race: A  
H 13:25 40 W Opn 8+
final
Race: A  
I 13:30 41 B U16 4+
final
Race: B  
J 13:35     Race: A  
K   42 M Opn 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.