Draft race schedule: Cambridge Town Cup

This is the race schedule for the 2014 Cambridge Town Cup.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Gender
Class Masters
School class
Club (ability) intermediate
Boat and and
Seats

Friday, 24th January 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 11:00 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1->Final
B 11:04       Race: 2  
C 11:08       Race: 3  
D 11:12       Race: 4  
E 11:16       Race: 5  
F 11:20       Race: 6  
G 11:24 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
H 11:28       Race: 2  
I 11:32       Race: 3  
J 11:36 5 B U15 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
K 11:40       Race: 2  
L 11:44       Race: 3  
M 11:48       Race: 4  
N 11:52       Race: 5  
O 11:56 6 G U15 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
P 12:00       Race: 2  
Q 12:04       Race: 3  
R 12:08       Race: 4  
S 12:12       Race: 5  
T 12:16       Race: 6  
U 12:20 8 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 12:24       Race: 2  
W 12:28 10 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
X 12:32       Race: 2  
Y 12:36       Race: 3  
Z 12:40       Race: 4  
A 12:44 11 B U16 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
B 12:48       Race: 2  
C 12:52       Race: 3  
D 12:56       Race: 4  
E 13:00       Race: 5  
F 13:04       Race: 6  
G 13:08 15 B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
H 13:12 16 G U17 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
I 13:16       Race: 2  
J 13:20       Race: 3  
K 13:24       Race: 4  
L 13:28       Race: 5  
M 13:32 17 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
N 13:36       Race: 2  
O 13:40       Race: 3  
P 13:44       Race: 4  
Q 13:48 19 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
R 13:52       Race: 2  
S 13:56       Race: 3  
T 14:00 20 G U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 14:04       Race: 2  
V 14:08 22 B U16 4+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
W 14:12       Race: 2  
X 14:16       Race: 3  
Y 14:20       Race: 4  
Z 14:24       Race: 5  
A 14:28 24 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 14:32       Race: 2  
C 14:36 26 B U17 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
D 14:40       Race: 2  
E 14:44       Race: 3  
F 14:48       Race: 4  
G 14:52       Race: 5  
H 14:56       Race: 6  
I 15:00 27 G U17 1X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
J 15:04       Race: 2  
K 15:08       Race: 3  
L 15:12       Race: 4  
M 15:16       Race: 5  
N 15:20       Race: 6  
O 15:24 28 B U15 8+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
P 15:28       Race: 2  
Q 15:32       Race: 3  
R 15:36 28a B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
S 15:40 31 B U18 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
T 15:44       Race: 2  
U 15:48       Race: 3  
V 15:52 32 G U18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
W 15:56       Race: 2  
X 16:00 33 G U16 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
Y 16:04       Race: 2  
Z 16:08       Race: 3  
A 16:12       Race: 4  
B 16:16       Race: 5  
C 16:20 35 B U16 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
D 16:24       Race: 2  
E 16:28       Race: 3  
F 16:32       Race: 4  
G 16:36       Race: 5  
H 16:40       Race: 6  
I 16:44 37 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
J 16:48       Race: 2  
K 16:52       Race: 3  
L 16:56       Race: 4  
M 17:00 39 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
N 17:04       Race: 2  
O 17:08       Race: 3  
P 17:12 41 G U15 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
Q 17:16       Race: 2  
R 17:20       Race: 3  
S 17:24       Race: 4  
T 17:28       Race: 5  

Saturday, 25th January 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 3 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 07:34       Race: 2  
C 07:38 3A M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
D 07:42       Race: 2  
E 07:46       Race: 3  
F 07:50       Race: 4  
G 07:54       Race: 5  
H 07:58 4 W Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
I 08:02       Race: 2  
J 08:06 9 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 08:10       Race: 2  
L 08:14 7 W Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
M 08:18       Race: 2  
N 08:22       Race: 3  
O 08:26       Race: 4  
P 08:30       Race: 5  
Q 08:34       Race: 6  
R 08:38 44 G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
S 08:42 42 B U15 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
T 08:46       Race: 2  
U 08:50       Race: 3  
V 08:54       Race: 4  
W 08:58       Race: 5  
X 09:02       Race: 6  
Y 09:06 12 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
Z 09:10       Race: 2  
A 09:14       Race: 3  
B 09:18 13 W Prm 2-
heat
Race: 1 All->Final
C 09:22 14 M Prm 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 09:26       Race: 2  
E 09:30 47 B U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 09:34       Race: 2  
G 09:38 18 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
H 09:42       Race: 2  
I 09:46       Race: 3  
J 09:50       Race: 4  
K 09:54       Race: 5  
L 09:58 21 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
M 10:02 21A W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
N 10:06       Race: 2  
O 10:10       Race: 3  
P 10:14       Race: 4  
Q 10:18       Race: 5  
R 10:22 23 M Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
S 10:26 25 W Clb 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
T 10:30       Race: 2  
U 10:34       Race: 3  
V 10:38       Race: 4  
W 10:42       Race: 5  
X 10:46 48 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
Y 10:50       Race: 2  
Z 10:54       Race: 3  
A 10:58 29 W Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
B 11:02       Race: 2  
C 11:06       Race: 3  
D 11:10 30 M Prm 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
E 11:14       Race: 2  
F 11:18       Race: 3  
G 11:22 34 M Clb 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
H 11:26       Race: 2  
I 11:30       Race: 3  
J 11:34       Race: 4  
K 11:38       Race: 5  
L 11:42       Race: 6  
M 11:46 77 Opn 1X (P)
heat
  Race: 1 All->Final
N 11:50 36 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 11:54       Race: 2  
P 11:58 50 B U18 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
Q 12:02       Race: 2  
R 12:06       Race: 3  
S 12:10       Race: 4  
T 12:14       Race: 5  
U 12:18 38 W Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
V 12:22 40 M Nov 8+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
W 12:26       Race: 2  
X 12:30       Race: 3  
Y 12:34 43 M Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Z 12:38 45 W Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
A 12:39 46 M Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
B 12:46 53 G U15 8+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
C 12:50       Race: 2  
D 12:54       Race: 3  
E 12:58 53a G U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
F 13:02 49 W Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
G 13:06 51 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
H 13:10       Race: 2  
I 13:14 52 M Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
J 13:18 55 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
K 13:22       Race: 2  
L 13:26       Race: 3  
M 13:30 54 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 13:34       Race: 2  
O 13:38 57 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
P 13:42       Race: 2  
Q 13:46       Race: 3  
R 13:50 56 M Prm 2X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
S 13:54       Race: 2  
T 13:58 60 B U15 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
U 14:02       Race: 2  
V 14:06       Race: 3  
W 14:10       Race: 4  
X 14:14 58 W Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
Y 14:18       Race: 2  
Z 14:22 59 W Prm 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
A 14:26       Race: 2  
B 14:30 61 G U17 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
C 14:34       Race: 2  
D 14:38       Race: 3  
E 14:42       Race: 4  
F 14:46       Race: 5  
G 14:50       Race: 6  
H 14:54 62 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
I 14:58       Race: 2  
J 15:02       Race: 3  
K 15:06       Race: 4  
L 15:10 63 M Snr 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 15:14       Race: 2  
N 15:18 64 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 15:22 65 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
P 15:26       Race: 2  
Q 15:30       Race: 3  
R 15:34       Race: 4  
S 15:38 66 M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
T 15:42 67 W Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
U 15:46 68 M Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
V 15:50       Race: 2  
W 15:54       Race: 3  
X 15:58       Race: 4  
Y 16:02       Race: 5  
Z   69 M Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
A 16:06 70 G U16 2X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
B 16:10       Race: 2  
C 16:14       Race: 3  
D 16:18       Race: 4  
E 16:22       Race: 5  
F 16:26       Race: 6  
G 16:30 71 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
H 16:34       Race: 2  
I 16:38       Race: 3  
J 16:42       Race: 4  
K 16:46 72 M Clb 1X
heat
Race: 1 1->Final; Rest->Eliminated
L 16:50       Race: 2  
M 16:54       Race: 3  
N 16:58       Race: 4  
O 17:02       Race: 5  
P 17:06 73 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
P   74 W Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 17:07 73 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q 17:10 75 B U18 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 17:14       Race: 2  
S 17:18 69 M Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
S   76 M Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
R 17:21       Race: 1 All->Final

Sunday, 26th January 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:25 1 B U17 1X
final
Race: B  
B 07:35       Race: A  
C 07:40 2 G U17 4+
final
Race: A  
D 07:45 3 W Clb 4+
final
Race: A  
E 07:50 3A M Nov 4X+
final
Race: B  
F 07:55       Race: A  
G 08:00 4 W Snr 1X
final
Race: A  
H 08:05 5 B U15 2X
final
Race: B  
I 08:10       Race: A  
J 08:15 6 G U15 4X+
final
Race: B  
K 08:20       Race: A  
L 08:25 7 W Nov 2X
final
Race: B  
M 08:30       Race: A  
N 08:35 8 B U18 2-
final
Race: A  
O 08:40 9 M Clb 4+
final
Race: A  
P 08:45 10 G U18 2X
final
Race: A  
Q 08:50 11 B U16 4X+
final
Race: B  
R 08:55       Race: A  
S 09:00 12 M Snr 1X
final
Race: A  
T 09:05 13 W Prm 2-
final
Race: A  
U 09:10 14 M Prm 2-
final
Race: B  
V 09:15       Race: A  
W 09:20 15 B U17 8+
final
Race: A  
X 09:25 16 G U17 4X+
final
Race: B  
Y 09:30       Race: A  
Z 09:35 17 G U15 4+
final
Race: A  
A 09:40 18 M Nov 2X
final
Race: B  
B 09:45       Race: A  
C 09:50 19 B U18 4X+
final
Race: A  
D 09:55 20 G U18 2-
final
Race: A  
E 10:00 21 W Snr 4-
final
Race: A  
F 10:05 21A W Nov 4X+
final
Race: B  
G 10:10       Race: A  
H 10:15 22 B U16 4+
final
Race: B  
I 10:20       Race: A  
J 10:25 23 M Snr 4-
final
Race: A  
K 10:30 24 G U16 8+
final
Race: A  
L 10:35 25 W Clb 2X
final
Race: B  
M 10:40       Race: A  
N 10:45 26 B U17 2X
final
Race: B  
O 10:50       Race: A  
P 10:55 27 G U17 1X
final
Race: B  
Q 11:00       Race: A  
R 11:05 28 B U15 8+
final
Race: A  
S 11:10 28a B U15 8X+
final
Race: A  
T 11:15 29 W Prm 1X
final
Race: B  
U 11:20       Race: A  
V 11:25 30 M Prm 1X
final
Race: B  
W 11:30       Race: A  
X 11:35 31 B U18 4+
final
Race: A  
Y 11:40 32 G U18 4+
final
Race: A  
Z 11:45 33 G U16 4X+
final
Race: B  
A 11:50       Race: A  
B 11:55 34 M Clb 2X
final
Race: B  
C 12:00       Race: A  
D 12:05 77 Opn 1X (P)
final
  Race: A  
E 12:10 35 B U16 2X
final
Race: B  
F 12:15       Race: A  
G 12:20 36 W Nov 8+
final
Race: A  
H 12:25 37 G U18 1X
final
Race: A  
I 12:30 38 W Snr 4X-
final
Race: A  
J 12:35 39 B U18 1X
final
Race: A  
K 12:40 40 M Nov 8+
final
Race: A  
L 12:45 41 G U15 2X
final
Race: B  
M 12:50       Race: A  
N 12:55 42 B U15 4X+
final
Race: B  
O 13:00       Race: A  
P 13:05 43 M Snr 4X-
final
Race: A  
Q 13:10 44 G U17 8+
final
Race: A  
S 13:20 46 M Prm 4-
final
Race: A  
T 13:25 47 B U17 4+
final
Race: A  
U 13:30 48 G U16 4+
final
Race: A  
V 13:35 49 W Snr 2-
final
Race: A  
W 13:40 50 B U18 2X
final
Race: B  
X 13:45       Race: A  
Y 13:50 51 W Clb 4X-
final
Race: A  
Z 13:55 52 M Snr 2-
final
Race: A  
A 14:00 53 G U15 8+
final
Race: A  
B 14:05 53a G U15 8X+
final
Race: A  
C 14:10 54 M Clb 4X-
final
Race: A  
D 14:15 55 B U16 8+
final
Race: A  
E 14:20 56 M Prm 2X
final
Race: A  
F 14:25 57 G U18 4X+
final
Race: A  
G 14:30 58 W Snr 2X
final
Race: A  
H 14:35 59 W Prm 2X
final
Race: A  
I 14:40 60 B U15 4+
final
Race: A  
J 14:45 61 G U17 2X
final
Race: B  
K 14:50       Race: A  
L 14:55 62 W Nov 4+
final
Race: A  
M 15:00 63 M Snr 2X
final
Race: A  
N 15:05 64 W Clb 8+
final
Race: A  
O 15:10 65 B U17 4X+
final
Race: A  
P 15:15 66 M Clb 8+
final
Race: A  
Q 15:20 67 W Prm 4X-
final
Race: A  
R 15:25 68 M Nov 4+
final
Race: A  
R 15:30 45 W Prm 4-
final
Race: A  
T 15:35 70 G U16 2X
final
Race: B  
U 15:40       Race: A  
V 15:45 71 W Clb 1X
final
Race: A  
W 15:50 72 M Clb 1X
final
Race: B  
X 15:55       Race: A  
Y 16:00 73 G U18 8+
final
Race: A  
Y   74 W Opn 8+
final
Race: A  
Z 16:05 75 B U18 8+
final
Race: A  
A 16:10 69 M Prm 4X-
final
Race: A  
A   76 M Opn 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.