Draft race schedule: N.I. Rowing Champs
This is the race schedule for the 2021 North Island Rowing Championships.
click a filter below to remove it
The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.
Saturday, 30th January 2021
Time | Event | Sponsor | Division | Progression | |
---|---|---|---|---|---|
08:15 | 83 | W Prm 4X- division |
Race: 1 | ||
08:19 | 104 | B U16 1X heat |
Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
08:23 | Race: 2 | ||||
08:27 | Race: 3 | ||||
08:31 | Race: 4 | ||||
08:37 | 105 | G U18 8+ prelim |
Race: 1 | ||
08:41 | 106 | B U18 8+ heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
08:45 | Race: 2 | ||||
08:49 | 1 | W Int 1X heat |
Race: 5 | ||
08:55 | Race: 4 | ||||
09:01 | Race: 3 | ||||
09:07 | Race: 2 | ||||
09:12 | Race: 1 | 1-3->S +Fastest 4th; Rest Eliminated | |||
09:18 | 2O | M Int 8X+ prelim |
Race: 1 | ||
09:23 | 3 | W Nov 4+ heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
09:28 | Race: 2 | ||||
09:32 | 4 | M Clb 2X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
09:36 | Race: 2 | ||||
09:40 | Race: 3 | ||||
09:44 | 5 | W Clb 4X- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
09:48 | Race: 2 | ||||
09:52 | 8 | M Prm 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
09:56 | Race: 2 | ||||
10:00 | 9 | W Prm 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
10:04 | Race: 2 | ||||
10:09 | 13 | G U15 4X+ semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
10:14 | Race: 2 | ||||
10:18 | 14 | B U18 2- prelim |
Race: 1 | ||
10:22 | 21 | M Int 2X heat |
Race: 1 | 1-3->S +Fastest 4th; Rest Eliminated | |
10:26 | Race: 2 | ||||
10:30 | Race: 3 | ||||
10:34 | Race: 4 | ||||
10:38 | Race: 5 | ||||
10:43 | 22 | M Clb 8+ prelim |
Race: 1 | ||
10:47 | 24 | M Snr 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
10:51 | Race: 2 | ||||
10:55 | 19E | W Int 8+ prelim |
Race: 1 | ||
11:01 | 37 | B N18 8+ prelim |
Race: 1 | ||
11:05 | 29 | B U17 8+ prelim |
Race: 1 | ||
11:09 | 25 | W Snr 4X- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:13 | Race: 2 | ||||
11:17 | 26 | M Prm 2- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:21 | Race: 2 | ||||
11:25 | 27 | W Prm 2- heat |
Race: 1 | 1,2,3->Final + 2 Next Fastest | |
11:29 | Race: 2 | ||||
11:33 | 38 | W Int 2X heat |
Race: 1 | 1-3->S +Fastest 4th; Rest Eliminated | |
11:37 | Race: 2 | ||||
11:41 | Race: 3 | ||||
11:45 | Race: 4 | ||||
11:49 | Race: 5 | ||||
11:54 | 39 | M Nov 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
11:59 | Race: 2 | ||||
12:03 | 40 | M Int 4+ heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
12:07 | Race: 2 | ||||
12:11 | 41 | M Clb 1X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
12:15 | Race: 2 | ||||
12:19 | Race: 3 | ||||
12:23 | 42 | W Clb 2X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
12:27 | Race: 2 | ||||
12:31 | Race: 3 | ||||
12:39 | 44 | W Snr 8+ prelim |
Race: 1 | ||
12:43 | 43 | M Snr 8+ prelim |
Race: 1 | ||
12:47 | 45 | M Prm 2X prelim |
Race: 1 | ||
12:51 | 46 | W Prm 2X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
12:55 | Race: 2 | ||||
12:59 | 54 | G U16 4X+ semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
13:03 | Race: 2 | ||||
13:07 | 55 | B U16 2X semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
13:11 | Race: 2 | ||||
13:16 | 56 | W Nov 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
13:21 | Race: 2 | ||||
13:26 | Race: 3 | ||||
13:31 | Race: 4 | ||||
13:36 | 57 | M Nov 8+ prelim |
Race: 1 | ||
13:51 | 58 | M Int 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
13:55 | Race: 2 | ||||
13:59 | Race: 3 | ||||
14:03 | Race: 4 | ||||
14:07 | 59U | M Clb 4- heat |
Race: 1 | 1,2,3->Final + 2 Next Fastest | |
14:11 | Race: 2 | ||||
14:43 | 68 | B U15 4X+ semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
14:48 | Race: 2 | ||||
14:52 | 69 | G U17 8+ prelim |
Race: 1 | ||
14:57 | 71 | G N18 4X+ semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
15:02 | Race: 2 | ||||
15:28 | 77 | M Nov 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
15:33 | Race: 2 | ||||
15:38 | Race: 3 | ||||
15:42 | 78 | M Clb 4X- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
15:46 | Race: 2 | ||||
15:50 | 79 | W Clb 1X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
15:54 | Race: 2 | ||||
15:58 | Race: 3 | ||||
16:02 | 80 | M Snr 2- heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
16:06 | Race: 2 | ||||
16:10 | 81 | W Snr 2- prelim |
Race: 1 | ||
16:14 | 84 | G U17 2- prelim |
Race: 1 | ||
16:19 | 89 | B U15 4+ prelim |
Race: 1 | ||
16:23 | 90 | M Int 1X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
16:27 | Race: 2 | ||||
16:31 | Race: 3 | ||||
16:36 | 91 | W Nov 2X heat |
Race: 1 | 1,2->FA +2 Fastest 3rd; 3-5->FB +1NF | |
16:41 | Race: 2 | ||||
16:46 | Race: 3 | ||||
16:50 | 92 | W Int 4X+ heat |
Race: 1 | 1,2->A Final; 3,4->B Final | |
16:54 | Race: 2 | ||||
16:58 | Race: 3 | ||||
17:02 | Race: 4 | ||||
17:06 | 94U | W Clb 4- prelim |
Race: 1 | ||
17:10 | 95 | M Snr 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
17:14 | Race: 2 | ||||
17:18 | 96 | W Snr 1X heat |
Race: 1 | 1,2,3,4->Final; Rest Eliminated | |
17:22 | Race: 2 | ||||
17:27 | 102 | B N18 4X+ semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
17:32 | Race: 2 | ||||
17:36 | 103 | G U16 2X semi-final |
Race: 1 | 1-4->A Final; Rest->B Final | |
17:40 | Race: 2 |