Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: David Thomas
|
||||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Callum Mill
|
||||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Callum Mill
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
||||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: David Thomas
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#2
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: John O'connor
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
|
Repechage 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#4
COMC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
|
Repechage 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#3
COMC
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: David Thomas
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: John O'connor
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#4
COMC
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: John O'connor
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Dale Maher
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#2
CAMC
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: John O'connor
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|||
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|||
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#2
WREC
Coached by: Kevin O'hagan
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#2
COMC
Coached by: Curtis Warner
|
|||
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#3
COMC
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Chris Nilsson
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
|
|||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#2
HKIC
Coached by: Luke O'neil
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Dale Maher
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Tim Wilson
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Callum Mill
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#3
CAMC
|
Social