Gender
Class School Masters
Club (ability) intermediate
Club (other)
Boat and and
Seats

Tuesday, 18th February 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 1 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 08:05       Race: 2  
C 08:10 2 M Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
D 08:15 3 W Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
E 08:20 4 M U22 8+
heat
Race: 1 All->Final
F 08:25 5 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
G 08:30 6 M Clb 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
H 08:35       Race: 2  
I 08:40 7 W U22 8+
heat
Race: 1 All->Final
J 08:45 8 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 08:50       Race: 2  
L 09:05 9 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
M 09:10 10 M Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
N 09:15 12 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6->Repechage
O 09:20       Race: 2  
P 09:25       Race: 3  
Q 10:00 13 M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
R 10:05       Race: 2  
S 10:10       Race: 3  
T 10:15 14 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
U 10:20       Race: 2  
V 10:25       Race: 3  
W 10:30 15 M U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
X 10:35 16 M U20 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
Y 10:40       Race: 2  
Z 10:45       Race: 3  
A 10:55 17 W Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 11:00       Race: 2  
C 11:05 18 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7,8->Repechage
D 11:10       Race: 2  
E 11:15       Race: 3  
F 11:20 19 W U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
G 11:25 20 M Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
H 11:30       Race: 2  
I 11:35 21 W Prm 2-
heat
Race: 1 All->Final
J 11:40 22 M Prm 2-
heat
Race: 2  
K 11:45       Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
L 11:50 23 W Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->Repechage
M 11:55       Race: 2  
N 12:05 24 M Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
O 12:10       Race: 2  
P 12:15 25 W Clb 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Q 12:20       Race: 2  
R 12:25       Race: 3  
S 12:30       Race: 4  
T 12:35 26 M U20 4-
heat
Race: 1 All->Final
U 12:40 27 W Snr 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
V 12:45       Race: 2  
W 12:50 28 M Clb 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
X 12:55       Race: 2  
Y 13:00       Race: 3  
Z 13:05       Race: 4  
A 13:15 30 W U22 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; 3,4,5->Repechage
B 13:20       Race: 2  
C 13:25 31 M Prm 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
D 13:30       Race: 2  
E 13:35 32 W Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
F 13:40 33 M U22 1X
heat
Race: 1 1,2->Final; 3,4,5->Repechage
G 13:45       Race: 2  
H 13:50 34 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
I 13:55       Race: 2  
J 14:00 35 M Snr 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 14:05       Race: 2  
L 14:25 37 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
M 14:30       Race: 2  
N 14:35       Race: 3  
O 14:40 38 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
P 14:45       Race: 2  
Q 14:50 39 W Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
R 14:55 40 M Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
S 15:05 41 W Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
T 15:10       Race: 2  
U 15:15 42 M U20 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
V 15:20       Race: 2  
W 15:25 43 M Prm 4+
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
X 15:30       Race: 2 - - CANCELLED - -
Y 15:35 44 W Snr 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Z 15:40       Race: 2  
A 15:45 45 W U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
B 15:50 46 M Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
C 15:55       Race: 2  
D 16:00 48 M Nov 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
E 16:05       Race: 2  
F 16:10 49 M U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
G 16:15 50 M Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
H 16:20       Race: 2  
I 16:25 52 M Prm 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
J 16:30       Race: 2  
K 16:35 53 W Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
L 16:40 54 W U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
M 16:45 55 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 16:50 56 W Prm 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
O 16:55       Race: 2  
P 17:00 57 M U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Q 17:05 58 M Prm 2X (L)
heat
Race: 1 all>final

Wednesday, 19th February 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
J 07:30 64 W U22 4X-
heat
Race: 1 - - CANCELLED - -
A 07:35 60 M Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
B 07:40 61 W Clb 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
C 07:45       Race: 2  
D 07:50       Race: 3  
E 07:55       Race: 4  
F 08:00 62 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7,8->Repechage
G 08:05       Race: 2  
H 08:10       Race: 3  
I 08:15 63 W Prm 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
K 08:20 65 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 08:50 68 M Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
M 08:55 69 W Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 09:00 70 M Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final
O 09:25 1 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
P 09:30       Race: 2  
Q 09:35 6 M Clb 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
R 10:05 8 M Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
S 10:10       Race: 2  
T 10:20 12 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
U 10:25       Race: 2  
V 11:15 13 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
W 11:25 14 W Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
X 11:35 16 M U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
Y 11:40       Race: 2  
Z 11:45       Race: 3  
A 11:55 17 W Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
B 12:00       Race: 2  
C 12:05 18 M Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest Eliminated
D 12:10       Race: 2  
E 12:20 20 M Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 12:25 22 M Prm 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 12:30 23 W Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5,6->B Final
H 12:40 24 M Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
I 12:45       Race: 2  
J 12:50 25 W Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
K 12:55       Race: 2  
L 13:00       Race: 3  
M 13:05       Race: 4  
N 13:10 27 W Snr 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
O 13:15 28 M Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
P 13:20       Race: 2  
Q 13:25       Race: 3  
R 13:30       Race: 4  
S 13:35 30 W U22 1X
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
T 13:40 31 M Prm 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
U 13:45 33 M U22 1X
repechage
Race: 1 1,2->Final; Rest->Eliminated
V 13:55 34 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
W 14:00       Race: 2  
X 14:05 35 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Y 14:10       Race: 2  
Z 14:40 37 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
A 14:45 38 W Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
B 14:50       Race: 2  
C 15:25 41 W Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
D 15:30       Race: 2  
E 15:35 42 M U20 2X
repechage
Race: 1 - - CANCELLED - -
F 15:40 44 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 15:45       Race: 2  
H 16:05 46 M Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
I 16:10       Race: 2  
J 16:15 48 M Nov 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
K 16:20 50 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
L 16:25 52 M Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 16:30 56 W Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
N 16:40 61 W Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
T 16:45 43 M Prm 4+
repechage
Race: 1 - - CANCELLED - -
O   61 W Clb 1X
repechage
Race: 2  
P 16:50       Race: 3  
Q 16:55       Race: 4  
R 17:00 62 M Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2->Semi-Final; Rest Eliminated
S 17:05       Race: 2  

Thursday, 20th February 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 09:00 12 W U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
B 09:05       Race: 2  
C 09:10 13 M Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 09:15       Race: 2  
E 09:20 14 W Clb 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
F 09:25       Race: 2  
G 09:30 16 M U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
H 09:35       Race: 2  
I 09:40 18 M Clb 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 09:45       Race: 2  
K 10:30 25 W Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 10:35       Race: 2  
M 10:40 28 M Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
N 10:45       Race: 2  
O 10:55 37 M Nov 4+
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
P 11:00       Race: 2  
Q 11:35 61 W Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
R 11:40       Race: 2  
S 11:45 62 M Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
T 11:50       Race: 2  
U 13:00 1 W Nov 4X+
final
Race: A  
V 13:15 2 M Snr 4-
final
Race: A  
W 13:30 3 W Prm 4X-
final
Race: A  
X 13:45 4 M U22 8+
final
Race: A  
Y 14:00 5 W Snr 4-
final
Race: A  
Z 14:15 6 M Clb 8+
final
Race: A  
A 14:30 7 W U22 8+
final
Race: A  
B 14:45 8 M Nov 4X+
final
Race: A  
C 15:00 9 W Clb 8+
final
Race: A  
D 15:15 10 M Prm 4X-
final
Race: A  

Friday, 21st February 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 59 M/W Opn 1X (P)
heat
Race: 1 All->Final
B 08:15 12 W U20 1X
final
Race: A  
C 08:25 13 M Nov 2X
final
Race: B  
D 08:30       Race: A  
E 08:40 14 W Clb 4X-
final
Race: B  
F 08:45       Race: A  
G 09:00 15 M U22 2-
final
Race: A  
H 09:10 16 M U20 1X
final
Race: B  
I 09:15       Race: A  
J 09:30 17 W Nov 2X
final
Race: A  
L 09:40 18 M Clb 4X-
final
Race: B  
K 09:45       Race: A  
M 10:00 19 W U22 2-
final
Race: A  
N 10:15 20 M Prm 1X (L)
final
Race: A  
O 10:30 66 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4 -> Final A
P 10:35       Race: 2  
Q 10:45 22 M Prm 2-
final
Race: A  
R 11:00 21 W Prm 2-
final
Race: A  
S 11:15 51 M U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4 -> Final A
T 11:20       Race: 2  
U 11:25 23 W Prm 1X (L)
final
Race: B  
V 11:30       Race: A  
W 11:45 24 M Snr 2-
final
Race: A  
X 11:55 25 W Clb 2X
final
Race: B  
Y 12:00       Race: A  
Z 12:15 26 M U20 4-
final
Race: A  
A 12:30 27 W Snr 2-
final
Race: A  
B 12:40 28 M Clb 1X
final
Race: B  
C 12:45       Race: A  
D 13:00 67 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2 -> Final A; 3,4 -> Final B
E 13:05       Race: 2  
F 13:10       Race: 3  
13:20       Race: 4  
G 13:25 30 W U22 1X
final
Race: B - - CANCELLED - -
H 13:30       Race: A  
I 13:45 31 M Prm 2X
final
Race: A  
J 14:00 32 W Prm 2X
final
Race: A  
K 14:10 33 M U22 1X
final
Race: B - - CANCELLED - -
L 14:15       Race: A  
M 14:30 34 W Nov 4+
final
Race: A  
N 14:40 47 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2 -> Final A; 3,4 -> Final B
O 14:45       Race: 2  
P 14:50       Race: 3  
Q 14:55       Race: 4  
R 15:00 35 M Snr 1X
final
Race: A  
S 15:25 37 M Nov 4+
final
Race: B  
T 15:30       Race: A  
U 15:45 38 W Snr 2X
final
Race: A  
V 16:00 39 W Prm 4-
final
Race: A  
W 16:15 40 M Prm 4-
final
Race: A  

Saturday, 22nd February 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 08:00 41 W Clb 4+
final
Race: A  
B 08:15 42 M U20 2X
final
Race: A  
C 08:30 43 M Prm 4+
final
Race: A  
D 08:45 44 W Snr 1X
final
Race: A  
E 09:00 45 W U20 2-
final
Race: A  
F 09:15 46 M Clb 4+
final
Race: A  
G 09:25 47 W U19 2X
final
Race: B  
H 09:30       Race: A  
I 09:45 48 M Nov 8+
final
Race: A  
J 10:00 49 M U20 2-
final
Race: A  
K 10:15 50 M Snr 2X
final
Race: A  
L 10:30 51 M U19 4+
final
Race: A  
M 10:45 52 M Prm 1X
final
Race: A  
N 11:00 53 W Snr 4X-
final
Race: A  
O 11:15 54 W U20 2X
final
Race: A  
P 11:30 55 W Nov 8+
final
Race: A  
Q 11:45 56 W Prm 1X
final
Race: A  
R 12:00 57 M U22 4X-
final
Race: A  
S 12:15 58 M Prm 2X (L)
final
Race: A  
T 12:30 59 M/W Opn 1X (P)
final
Race: A  
U 12:45 60 M Snr 4X-
final
Race: A  
V 12:55 61 W Clb 1X
final
Race: B  
W 13:00       Race: A  
X 13:10 62 M Clb 2X
final
Race: B  
Y 13:15       Race: A  
Z 13:30 63 W Prm 2X (L)
final
Race: A  
A 13:45 64 W U22 4X-
final
Race: A  
B 14:00 65 W Snr 8+
final
Race: A  
C 14:15 66 W U19 4+
final
Race: A  
D 14:25 67 M U19 2X
final
Race: B  
E 14:30       Race: A  
F 14:45 68 M Snr 8+
final
Race: A  
G 15:00 69 W Prm 8+
final
Race: A  
H 15:15 70 M Prm 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.