Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2016 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 16th February 2016
Race X @ 16:15: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#2
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jodie Haskell
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
Race Y @ 16:20: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
Race Z @ 16:25: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Duncan Grant
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
Race A @ 16:30: Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Henry Whitford Lee
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Spencer Nichols
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
Wednesday, 17th February 2016
Race U @ 14:30: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#2
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Duncan Grant
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
Race V @ 14:35: Repechage 2 | ||
---|---|---|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#3
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#3
WELC
Coached by: Chris Jones & Dick Joyce
|
Race W @ 14:40: Repechage 3 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Jodie Haskell
|
Race X @ 14:45: Repechage 4 | ||
---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Nigel Baddeley
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Spencer Nichols
|
|
Entity
AWGC
AWGC
Whanganui |
Crew
#1
AWGC
Coached by: Ian Weenink
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Thursday, 18th February 2016
This Thursday day sheet is empty.
Friday, 19th February 2016
Race N @ 19:30: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
Race O @ 19:35: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Henry Whitford Lee
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Spencer Nichols
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Duncan Grant
|
Saturday, 20th February 2016
Race Y @ 12:40: B Final | ||
---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Spencer Nichols
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Chris Jones
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Duncan Grant
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#4
AVNC
|
Race Z @ 12:45: A Final | ||
---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Keith Page & Gerard Campbell
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Henry Whitford Lee
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Graham Smith
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Graham Watt & Matt Hill
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Alex Meates
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Social