Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2016 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 16th February 2016
Race O @ 11:20: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#4
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
Race P @ 11:24: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Scott Wilson
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Tim Parker
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#4
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
Race Q @ 11:28: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Hannah Starnes
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Courney McCormick
|
Race R @ 11:32: Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Reb Beattie & Kim Dowden
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
Race S @ 11:36: Heat 5 | ||
---|---|---|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Kim Dowden & Coutney McCormick
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
Race T @ 11:40: Heat 6 | ||
---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Tim Parker
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#21
TGAC
Coached by: Duncan Bydeley
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#4
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
||
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Wednesday, 17th February 2016
Race T @ 10:20: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#2
PORC
Coached by: Tim Parker
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#2
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Tim Parker
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Kim Dowden & Coutney McCormick
|
Race U @ 10:25: Repechage 2 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#4
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#2
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird
|
Race V @ 10:30: Repechage 3 | ||
---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Courney McCormick
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#3
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#4
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
Race W @ 10:35: Repechage 4 | ||
---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#4
NSHC
Coached by: Chris Brake
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Jason Williams & Jodie Haskell
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Reb Beattie & Kim Dowden
|
Thursday, 18th February 2016
Race I @ 09:15: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Hannah Starnes
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Scott Wilson
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes
|
Race J @ 09:20: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#21
TGAC
Coached by: Duncan Bydeley
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
Friday, 19th February 2016
Race H @ 14:10: B Final | ||
---|---|---|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Scott Wilson
|
|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#21
TGAC
Coached by: Duncan Bydeley
|
|
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Rob Holmes
|
Race I @ 14:15: A Final | ||
---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#2
NELC
Coached by: Hannah Starnes
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Gerard Campbell & Joris Setiadi
|
|
Entity
BPCC
BPCC
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPCC
Coached by: Adrian Webster
|
|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Saturday, 20th February 2016
This Saturday day sheet is empty.
Social