Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2016 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Tuesday, 16th February 2016
Race A @ 07:30: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Courtney McCormick
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
Race B @ 07:35: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Nick Tonkin & Andrew Bird
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Hannah Starnes & Tim Babbage
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
Race C @ 07:40: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Kim Dowden & Courtney McCormick
|
|
Entity
BPC*
BPC*
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPC*
Composite crew. Coached by: Randel Blind
|
|
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Luke Jenkins
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
Wednesday, 17th February 2016
Race A @ 07:30: Repechage 1 | ||
---|---|---|
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Luke Jenkins
|
|
Entity
WREC
WREC
Auckland |
Crew
#1
WREC
Coached by: Andrew Wakelin
|
|
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Nick Tonkin & Andrew Bird
|
|
Entity
WHOC
WHOC
Southland |
Crew
#1
WHOC
Coached by: Toby Pascoe
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Courtney McCormick
|
Thursday, 18th February 2016
Race C @ 07:40: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Luke Jenkins
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Hannah Starnes & Tim Babbage
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
|
Entity
BPC*
BPC*
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPC*
Composite crew. Coached by: Randel Blind
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
Race D @ 07:45: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Nick Tonkin & Andrew Bird
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Kim Dowden & Courtney McCormick
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
Friday, 19th February 2016
Race Q @ 10:55: B Final | ||
---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#2
HWBC
Coached by: Ross Webb & Michael Harrison
|
|
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Alastair Riddle
|
|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Nick Tonkin & Andrew Bird
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Clive Steenson
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Joe Findley
|
|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Kim Dowden & Courtney McCormick
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
Race R @ 11:00: A Final | ||
---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Hannah Starnes & Tim Babbage
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Norm Charlton
|
|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Michael Harrison & Ross Webb
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Blair Currie
|
|
Entity
BPC*
BPC*
Bay of Plenty |
Crew
#1
BPC*
Composite crew. Coached by: Randel Blind
|
|
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Matt Smail
|
|
Entity
GISC
GISC
East Coast |
Crew
#1
GISC
Coached by: Luke Jenkins
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Sam Henry
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Saturday, 20th February 2016
This Saturday day sheet is empty.
Social