Race schedule: NZ Rowing Champs

This is the race schedule for the 2016 NZ Rowing Championships.

Gender
Class School Masters
Club (ability) intermediate
Club (other)
Boat and and
Seats

Tuesday, 16th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 15 W Clb 4X-
heat
Race: 2  
B 07:35       Race: 3  
C 07:40       Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
D 07:45 14 M Nov 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
E 07:50       Race: 2  
F 07:55 1 M U20 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 08:00       Race: 2  
H 08:05 2 M Snr 4-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
I 08:10       Race: 2  
J 08:15 3 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 08:20       Race: 2  
L 08:30 4 W U20 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
M 08:35       Race: 2  
N 08:40       Race: 3  
O 08:45 5 W Snr 4-
heat
Race: 1 All->Final
P 08:50 12 M Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Q 08:55 7 M U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
R 09:00 8 M Clb 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
S 09:05       Race: 2  
T 09:30 9 W U22 2-
heat
Race: 1 All->Final
U 09:35 10 M Nov 4X+
heat
Race: 1 All->Final
V 09:40 11 W Clb 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
W 09:45       Race: 2  
X 09:50 6 W Prm 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Y 09:55 16 M U22 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
Z 10:00       Race: 2  
A 10:10 13 M Clb 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
B 10:15       Race: 2  
C 10:20       Race: 3  
D 10:25 17 W Nov 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
E 10:30       Race: 2  
F 10:35       Race: 3  
G 10:40 18 W U22 1X
heat
Race: 1 All->Final
H 10:45 19 M Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
I 10:50       Race: 2  
J 10:55 20 W Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
K 11:00 21 W Prm 1X (L)
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
L 11:05       Race: 2  
M 11:10 22 M Snr 2-
heat
Race: 1 All->Final
N 11:15 23 M U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
O 11:20 24 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7,8->Repechage
P 11:24       Race: 2  
Q 11:28       Race: 3  
R 11:32       Race: 4  
S 11:36       Race: 5  
T 11:40       Race: 6  
U 11:44 25 W Prm 2-
heat
Race: 1 All->Final
V 11:50 26 M Prm 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
W 11:54       Race: 2  
X 11:58 27 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->Semi-Final; 3,4,5,6,7,8->Repechage
Y 12:02       Race: 2  
Z 12:06       Race: 3  
A 12:10       Race: 4  
B 12:14       Race: 5  
C 12:18       Race: 6  
D 12:24 28 W U22 4-
heat
Race: 1 All->Final
E 12:30 29 M Prm 2- (L)
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4->Repechage
F 12:35       Race: 2  
G 12:40 30 M Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
H 12:45 31 W Prm 2X
heat
Race: 1 All->Final
I 12:50 32 M U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
J 12:55 33 W Clb 2-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
K 13:00       Race: 2  
L 13:05 34 W Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
M 13:10       Race: 2  
N 13:15 35 M Snr 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
O 13:20       Race: 2  
P 13:25       Race: 3  
Q 13:30 36 W U22 4X-
heat
Race: 1 All->Final
R 13:35 37 M Nov 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
S 13:40       Race: 2  
T 13:45 38 W Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
U 13:50       Race: 2  
V 13:55 39 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
W 14:00       Race: 2  
X 14:05       Race: 3  
Y 14:10 40 W Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
Z 14:15 41 M Prm 4-
heat
Race: 1 All->Final
A 14:20 43 W Clb 4+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
B 14:25       Race: 2  
C 14:30 44 M Snr 2X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
D 14:35       Race: 2  
E 14:40 45 W Prm 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
F 14:45 46 W Snr 1X
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 14:50       Race: 2  
H 14:55 48 W U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
I 15:00 49 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; 5,6,7->Repechage
J 15:05       Race: 2  
K 15:10       Race: 3  
L 15:15 50 M Prm 2X (L)
heat
Race: 1 All->Final
M 15:20 52 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 15:25 53 M U20 2X
heat
Race: 1 All->Final
O 15:30 55 M Prm 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; 4,5->Repechage
P 15:35       Race: 2  
Q 15:40       Race: 3  
R 15:45 56 W Snr 4X-
heat
Race: 1 All->Final
S 15:50 57 M U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
T 15:55 58 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
U 16:00 59 W U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
V 16:05 60 W Prm 1X
heat
Race: 1 1->A Final; 2,3,4,5,6,7->Repechage
W 16:10       Race: 2  
X 16:15 61 M Clb 2X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
Y 16:20       Race: 2  
Z 16:25       Race: 3  
A 16:30       Race: 4  
B 16:35 62 M Snr 4X-
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
C 16:40       Race: 2  
D 16:45 63 W U22 2X
heat
Race: 1 All->Final
E 16:50 64 M U20 2-
heat
Race: 1 All->Final
F 16:55 66 W Clb 1X
heat
Race: 1 1->Semi-Final; 2,3,4,5,6,7,8->Repechage
G 17:00       Race: 2  
H 17:05       Race: 3  
I 17:10       Race: 4  
J 17:15 67 W Snr 8+
heat
Race: 1 All->Final
K 17:20 69 W Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 17:25 71 M Snr 8+
heat
Race: 1 1->Final; 2,3,4,5->Repechage
M 17:30       Race: 2  
N 17:35 72 M Prm 8+
heat
Race: 1 All->Final

Wednesday, 17th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 15 W Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
B 07:35 1 M U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
C 07:40       Race: 2  
D 07:45 2 M Snr 4-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
E 07:50 4 W U20 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
F 08:20 3 W Nov 4X+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 08:25       Race: 2  
H 08:30 13 M Clb 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
I 08:35 11 W Clb 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 09:20 14 M Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
K 09:25       Race: 2  
L 09:30 8 M Clb 8+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
M 09:35       Race: 2  
N 09:40 16 M U22 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
O 09:45 17 W Nov 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
P 09:50 21 W Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
Q 09:55       Race: 2  
R 10:00 19 M Prm 1X (L)
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
S 10:05       Race: 2  
T 10:20 24 W Clb 2X
repechage
Race: 1 1->Semi-Final; Rest Eliminated
U 10:25       Race: 2  
V 10:30       Race: 3  
W 10:35       Race: 4  
X 10:45 26 M Prm 2-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 11:00 27 M Clb 1X
repechage
Race: 1 1->Semi-Final; Rest Eliminated
Z 11:05       Race: 2  
A 11:10       Race: 3  
B 11:15       Race: 4  
C 11:20 29 M Prm 2- (L)
repechage
Race: 1 - - CANCELLED - -
D 11:35 33 W Clb 2-
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
E 11:40       Race: 2  
F 11:45 34 W Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
G 11:50       Race: 2  
H 11:55 35 M Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
I 12:10 37 M Nov 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
J 12:25 38 W Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
K 12:30 39 M Clb 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
L 12:35 44 M Snr 2X
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
M 12:50 43 W Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
N 12:55       Race: 2  
O 13:20 46 W Snr 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
P 13:25       Race: 2  
Q 13:30 49 M Clb 4+
repechage
Race: 1 1,2,3,4->Semi-Final; Rest Eliminated
R 13:50 55 M Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
S 14:10 60 W Prm 1X
repechage
Race: 1 1,2->A Final; 3,4,5->B Final
T 14:15       Race: 2  
U 14:30 61 M Clb 2X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
V 14:35       Race: 2  
W 14:40       Race: 3  
X 14:45       Race: 4  
Y 14:55 62 M Snr 4X-
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
Z 15:15 66 W Clb 1X
repechage
Race: 1 1,2,3->Semi-Final; Rest Eliminated
A 15:20       Race: 2  
B 15:25       Race: 3  
C 15:30       Race: 4  
D 15:40 71 M Snr 8+
repechage
Race: 1 1,2,3,4,5,6->Final; Rest->Eliminated
E 16:35 4 W U20 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
F 16:40       Race: 2  
G 16:50 13 M Clb 2-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 16:55       Race: 2  
I 17:20 17 W Nov 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 17:25       Race: 2  

Thursday, 18th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 49 M Clb 4+
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
B 07:35       Race: 2  
C 07:40 15 W Clb 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
D 07:45       Race: 2  
E 07:50 55 M Prm 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3->A Final; 4,5,6->B Final
F 07:55       Race: 2  
G 08:35 35 M Snr 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
H 08:40       Race: 2  
I 09:15 24 W Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 09:20       Race: 2  
K 09:25 27 M Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 09:30       Race: 2  

Friday, 19th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 M U20 1X
final
Race: A  
B 07:45 2 M Snr 4-
final
Race: A  
C 08:00 3 W Nov 4X+
final
Race: A  
D 08:10 4 W U20 1X
final
Race: B  
E 08:15       Race: A  
F 08:30 5 W Snr 4-
final
Race: A  
G 08:45 6 W Prm 4X-
final
Race: A  
M 08:50 12 M Prm 4X-
final
Race: A  
H 09:00 7 M U22 2-
final
Race: A  
I 09:15 8 M Clb 8+
final
Race: A  
J 09:30 9 W U22 2-
final
Race: A  
K 09:45 10 M Nov 4X+
final
Race: A  
L 10:00 11 W Clb 8+
final
Race: A  
N 10:25 13 M Clb 2-
final
Race: B  
O 10:30       Race: A  
P 10:45 14 M Nov 2X
final
Race: A  
Q 10:55 15 W Clb 4X-
final
Race: B  
R 11:00       Race: A  
S 11:45 16 M U22 1X
final
Race: A  
T 11:55 68 W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
U 12:00       Race: 2  
V 12:10 17 W Nov 2X
final
Race: B  
W 12:15       Race: A  
X 12:30 18 W U22 1X
final
Race: A  
Y 12:40 19 M Prm 1X (L)
final
Race: B  
Z 12:45       Race: A  
A 13:00 20 W Snr 2-
final
Race: A  
B 13:10 54 M U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
C 13:15       Race: 2  
D 13:25 21 W Prm 1X (L)
final
Race: B  
E 13:30       Race: A  
F 13:45 22 M Snr 2-
final
Race: A  
G 14:00 23 M U22 4-
final
Race: A  
H 14:10 24 W Clb 2X
final
Race: B  
I 14:15       Race: A  
J 14:30 25 W Prm 2-
final
Race: A  
K 14:45 26 M Prm 2-
final
Race: A  
L 14:55 27 M Clb 1X
final
Race: B  
M 15:00       Race: A  
N 15:15 28 W U22 4-
final
Race: A  
O 15:30 29 M Prm 2- (L)
final
Race: A  
P 15:35 70 M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Q 15:40       Race: 2  
R 15:45       Race: 3  
S 15:50       Race: 4  
T 16:00 30 M Prm 2X
final
Race: A  
U 16:15 31 W Prm 2X
final
Race: A  
V 16:30 32 M U22 4X-
final
Race: A  
W 16:45 33 W Clb 2-
final
Race: A  
X 17:00 34 W Nov 4+
final
Race: A  
Y 17:10 35 M Snr 1X
final
Race: B  
Z 17:15       Race: A  
A 17:20 51 W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 17:25       Race: 2  
C 17:30       Race: 3  
D 17:35       Race: 4  
E 17:45 36 W U22 4X-
final
Race: A  
F 18:00 37 M Nov 4+
final
Race: A  
G 18:15 38 W Snr 2X
final
Race: A  
H 18:20 39 M Clb 4X-
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
I 18:25       Race: 2  
J 18:30 40 W Prm 4-
final
Race: A  
K 18:45 41 M Prm 4-
final
Race: A  
L 19:00 66 W Clb 1X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
M 19:05       Race: 2  
N 19:30 61 M Clb 2X
semi-final
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
O 19:35       Race: 2  

Saturday, 20th February 2016

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:40 39 M Clb 4X-
final
Race: B  
B 07:45       Race: A  
C 08:15 43 W Clb 4+
final
Race: A  
D 08:30 44 M Snr 2X
final
Race: A  
E 08:45 45 W Prm 2X (L)
final
Race: A  
F 09:00 46 W Snr 1X
final
Race: A  
G 09:15 47 M Prm 4+
final
Race: A  
H 09:30 48 W U20 2X
final
Race: A  
I 09:40 49 M Clb 4+
final
Race: B  
J 09:45       Race: A  
K 10:00 50 M Prm 2X (L)
final
Race: A  
L 10:10 51 W U19 2X
final
Race: B  
M 10:15       Race: A  
N 10:30 52 M Nov 8+
final
Race: A  
O 10:45 53 M U20 2X
final
Race: A  
P 11:00 54 M U19 4+
final
Race: A  
Q 11:10 55 M Prm 1X
final
Race: B  
R 11:15       Race: A  
S 11:30 56 W Snr 4X-
final
Race: A  
T 11:45 57 M U22 2X
final
Race: A  
U 12:00 58 W Nov 8+
final
Race: A  
V 12:15 59 W U20 2-
final
Race: A  
W 12:25 60 W Prm 1X
final
Race: B  
X 12:30       Race: A  
Y 12:40 61 M Clb 2X
final
Race: B  
Z 12:45       Race: A  
A 13:00 62 M Snr 4X-
final
Race: A  
B 13:15 63 W U22 2X
final
Race: A  
C 13:30 64 M U20 2-
final
Race: A  
D 13:45 65 M/W Opn 1X (P)
final
Race: A  
E 13:55 66 W Clb 1X
final
Race: B  
F 14:00       Race: A  
G 14:15 67 W Snr 8+
final
Race: A  
H 14:30 68 W U19 4+
final
Race: A  
I 14:45 69 W Prm 8+
final
Race: A  
J 14:55 70 M U19 2X
final
Race: B  
K 15:00       Race: A  
L 15:15 71 M Snr 8+
final
Race: A  
M 15:30 72 M Prm 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.