Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
||||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Beth
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
||||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
|
||||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Liam Avery
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
||||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
||||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Eric Verdonk
|
||||
Entity
LTHC
LTHC
non-NZ |
Crew
#1
LTHC
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
D Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Martin
|
||||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#4
AKLC
Coached by: Ian McKinnon
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jacqui Van Dam
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
||||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#3
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Beth
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Liam Avery
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Martin
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#3
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
Repechage 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
|||
Entity
LTHC
LTHC
non-NZ |
Crew
#1
LTHC
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#4
AKLC
Coached by: Ian McKinnon
|
Repechage 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Liam Avery
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: David Littlejohn
|
Repechage 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Beth
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Eric Verdonk
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jacqui Van Dam
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#2
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#21
CAMC
Coached by: Megan Glenn
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#3
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#2
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Martin
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#3
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
|
|||
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#2
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#3
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#4
WKOC
Coached by: Rafe Stanford Meisl
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|||
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Alastair Riddle
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#3
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Liam Avery
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jacqui Van Dam
|
Heat 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Ella Pudney
Boat: Beth
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#2
AVNC
Coached by: Gareth Arnold
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#3
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#2
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
OGUC
OGUC
Otago |
Crew
#1
OGUC
Coached by: Glen Sinclair
|
Heat 5 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WHAC
WHAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
WHAC
Coached by: Chick Hammond & Peter Olifiers
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: David Littlejohn
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Dave Rodger
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#4
AKLC
Coached by: Ian McKinnon
|
Heat 6 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Simon Aubrey
|
|||
Entity
ASHC
ASHC
Canterbury |
Crew
#1
ASHC
Coached by: Justin Wall
|
|||
Entity
LTHC
LTHC
non-NZ |
Crew
#1
LTHC
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
TGSC
TGSC
Auckland |
Crew
#1
TGSC
Coached by: Eric Verdonk
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Tim Zouch
|
Social