Event Sponsor
You might also be interested in results held from other times this regatta was run: 2024, 2023, 2022, 2021, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007.
Results: NZ Rowing Champs
These comprehensive regatta results are fully linked and integrated with the profiles of the competitors and clubs shown.
The results are easily searchable and highly filterable. So you have the best opportunity of finding the ones you are interested in.
click a filter below to remove it
A Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
||||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
||||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird & David Hanley
Boat: Camilla
|
||||
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Andrew Gordon
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
||||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
||||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
B Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
||||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Matt Lawson
|
||||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
||||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Matiu
|
||||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
||||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
C Final | |||||
---|---|---|---|---|---|
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
||||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
||||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
||||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
||||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Brendan Cullum
|
||||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Maia
|
||||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
Semi-final 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
|||
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird & David Hanley
Boat: Camilla
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Matiu
|
Semi-final 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Andrew Gordon
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Matt Lawson
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
Repechage 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Matt Lawson
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Brendan Cullum
|
Repechage 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Matiu
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Maia
|
Heat 1 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
|||
Entity
MERC
MERC
Auckland |
Crew
#1
MERC
Coached by: Brett Henry & Leanne Henry
|
|||
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#1
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#2
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
|||
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Nathan Wallace
Boat: Maia
|
Heat 2 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
HKIC
HKIC
Waikato |
Crew
#1
HKIC
Coached by: Andrew Gordon
|
|||
Entity
PETC
PETC
Wellington |
Crew
#1
PETC
Coached by: Andrew Bird & David Hanley
Boat: Camilla
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#2
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
ROTC
ROTC
Bay of Plenty |
Crew
#1
ROTC
Coached by: Glen Reichardt
|
|||
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
|
|||
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#3
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|||
Entity
WELC
WELC
Wellington |
Crew
#1
WELC
Coached by: Joe O'Neill
Boat: Matiu
|
|||
Entity
CTYC
CTYC
Canterbury |
Crew
#2
CTYC
Coached by: Fiona McKay
|
Heat 3 | ||||
---|---|---|---|---|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#1
INVC
Coached by: Jack Allan
|
|||
Entity
WRAC
WRAC
Marlborough |
Crew
#1
WRAC
Coached by: Mark James
|
|||
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|||
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#2
WESC
Coached by: Nick Dawe & David Vallance
|
|||
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Ross Webb & Matt Lawson
|
|||
Entity
NSHC
NSHC
Auckland |
Crew
#1
NSHC
Coached by: Anna Delong
|
|||
Entity
TGAC
TGAC
Bay of Plenty |
Crew
#1
TGAC
Coached by: Brendan Cullum
|
|||
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
Social