Event Sponsor
Day sheets: NZ Rowing Champs
These are the day sheets for the 2021 NZ Rowing Championships.
click a filter below to remove it
Thursday, 18th February 2021
Race 40 (O) @ 11:46: Heat 1 | ||
---|---|---|
Entity
OAMC
OAMC
Otago |
Crew
#1
OAMC
Coached by: Owen Gould
|
|
Entity
AKLC
AKLC
Auckland |
Crew
#1
AKLC
Coached by: Michael Smyth & Matthew Duffett
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#3
OTAC
Coached by: Gareth Vaughan & Denzell Christian
|
Race 41 (P) @ 11:50: Heat 2 | ||
---|---|---|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#3
CURC
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#1
COMC
Coached by: Gideon Lessing
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#2
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#1
OTAC
Coached by: Gareth Vaughan & Denzell Christian
|
|
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
Race 42 (Q) @ 11:54: Heat 3 | ||
---|---|---|
Entity
HWBC
HWBC
East Coast |
Crew
#1
HWBC
Coached by: Dave Williamson & Georgina Rodie
|
|
Entity
CAMC
CAMC
Waikato |
Crew
#1
CAMC
Coached by: Louise Beaumont
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: Hamish Fox
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#11
OTAC
Coached by: Craig De Blecourt
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#2
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
|
|
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#2
UNCC
Coached by: Jim Little
|
Race 43 (R) @ 11:58: Heat 4 | ||
---|---|---|
Entity
PORC
PORC
Wellington |
Crew
#1
PORC
Coached by: Matthew Hall & Steve Crabb
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#2
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Tasha Wypych
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
|
|
Entity
WESC
WESC
Auckland |
Crew
#1
WESC
Coached by: Nick Dawe & Giacomo Galano
Boat: Bronwyn Menhinick (L)
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#2
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
Race 44 (S) @ 12:02: Heat 5 | ||
---|---|---|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
COMC
COMC
Auckland |
Crew
#2
COMC
Coached by: Gideon Lessing
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#2
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Allen Loomb & Wayne Asplin
|
|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Cynthia De Joux
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#2
OTAC
Coached by: Gareth Vaughan & Denzell Christian
|
Scratched crew. The crew with a red scrawl over it (i.e. ) was scratched after being drawn in the race.
Friday, 19th February 2021
Race 123 (Z) @ 12:15: Semi-final 1 | ||
---|---|---|
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Allen Loomb & Wayne Asplin
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
|
|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: Hamish Fox
|
Race 124 (A) @ 12:19: Semi-final 2 | ||
---|---|---|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Cynthia De Joux
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#11
OTAC
Coached by: Craig De Blecourt
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Tasha Wypych
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
Saturday, 20th February 2021
Race 180 (D) @ 11:16: B Final | ||
---|---|---|
Entity
AVNC
AVNC
Canterbury |
Crew
#1
AVNC
|
|
Entity
INVC
INVC
Southland |
Crew
#2
INVC
Coached by: Hamish Fox
|
|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#2
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
UNCC
UNCC
Canterbury |
Crew
#1
UNCC
Coached by: Jim Little
|
|
Entity
WKOC
WKOC
Waikato |
Crew
#1
WKOC
Coached by: Hannah Starnes
|
|
Entity
OTAC
OTAC
Otago |
Crew
#11
OTAC
Coached by: Craig De Blecourt
|
|
Entity
HAMC
HAMC
Waikato |
Crew
#1
HAMC
Coached by: Charles Haggie
|
|
Entity
CURC
CURC
Canterbury |
Crew
#1
CURC
Coached by: Armin Svoboda & Alex Kennedy
|
Race 186 (J) @ 11:40: A Final | ||
---|---|---|
Entity
TAWC
TAWC
Waikato |
Crew
#1
TAWC
Coached by: Allen Loomb & Wayne Asplin
|
|
Entity
TIMC
TIMC
Canterbury |
Crew
#1
TIMC
Coached by: Dean Milne
|
|
Entity
NELC
NELC
Marlborough |
Crew
#1
NELC
Coached by: Tim Babbage
|
|
Entity
WNKC
WNKC
Otago |
Crew
#1
WNKC
Coached by: Matt Rickard & David Ayres
|
|
Entity
DUAC
DUAC
Otago |
Crew
#1
DUAC
Coached by: Simon Smith
|
|
Entity
PICC
PICC
Marlborough |
Crew
#1
PICC
Coached by: Cynthia De Joux
|
|
Entity
STAC
STAC
Wellington |
Crew
#1
STAC
Coached by: Tasha Wypych
|
|
Entity
CLIC
CLIC
Whanganui |
Crew
#1
CLIC
Coached by: Philippa Baker-Hogan & Jodi Haskell
|
Scratched crews. Any crew with a red scrawl over it (e.g. ) was scratched after being drawn in the race.
Social