Gender mixed
Class
School class
Club (ability) intermediate senior premier
Club (other)
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 13th December 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:30 1 W Clb 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
B 07:34       Race: 2  
C 07:38       Race: 3  
D 07:42 2 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
E 07:46       Race: 2  
F 07:50       Race: 3  
G 07:54       Race: 4  
H 07:58 2A B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
I 08:02       Race: 2  
J 08:06       Race: 3  
K 08:10 4 M Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
L 08:14       Race: 2  
M 08:18 3 W Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
M         Race: 2  
N 08:22       Race: 2  
O 08:26 5 M Clb 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 08:30       Race: 2  
Q 08:34 6 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 08:38       Race: 2  
S 08:42 6A M Nov 2X (2000m)
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
T 08:46       Race: 2  
U 08:50 6B M Nov 2X (1000m)
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
V 08:54       Race: 2  
W 08:58 7 M Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
09:02 8 W Mst 4X+ (1000m)
final
Race: A  
X   9 Opn 1X (P) (1000m)
final
Race: A  
Y 09:06 9 Opn 1X (P) (1000m)
prelim
Race: 1  
Z 09:16 10 B U16 8+
prelim
Race: 1  
A 09:20 10A B U17 8+
prelim
Race: 1  
B 09:24 11 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 09:28       Race: 2  
D 09:32 11A G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 09:36       Race: 2  
F 09:40 12 M Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 09:44       Race: 2  
H 09:48 12A M Opn 4X-
prelim
Race: 1  
I 09:52 13 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 09:56       Race: 2  
K 10:00 13A W U20 1X
prelim
Race: 1  
L 10:04 14 W Nov 8+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
M 10:08       Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
M   14A G U15 8+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
N 10:12 14A G U15 8+
prelim
Race: 1  
O   15 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 10:16       Race: 2  
Q 10:20 15A B U15 4+
prelim
Race: 1  
R 10:24 16 W Opn 2X
prelim
Race: 1  
R   16 W Opn 2X
heat
Race: 1 All->Final
S 10:28 17 G U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
T 10:32       Race: 2  
U 10:36       Race: 3  
10:38 16 W Opn 2X
heat
Race: 2  
V 10:40 17 G U17 1X
heat
Race: 4  
W 10:44       Race: 5  
X 10:48 17A G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Y 10:52       Race: 2  
Z 10:56       Race: 3  
10:58 17 G U17 1X
heat
Race: 5  
A 11:00 18 M Opn 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 11:04       Race: 2  
C 11:08 19 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
D 11:12       Race: 2  
E 11:16 19A B U17 4+
prelim
Race: 1  
E   19A B U17 4+
heat
Race: 1  
F 11:20 20 M Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
G 11:24       Race: 2  
H 11:28       Race: 3  
I 11:32       Race: 4  
J 11:36 20A M U20 2X
prelim
Race: 1 - - CANCELLED - -
K   21 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 11:40       Race: 2  
M 11:44 21A G U17 8+
prelim
Race: 1  
N 11:48 22 B U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
O 11:52       Race: 2  
P 11:56       Race: 3  
Q 12:00       Race: 4  
R 12:04       Race: 5  
S 12:08 22A B U18 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 12:12       Race: 2  
U 12:16 23 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 12:20       Race: 2  
W 12:24       Race: 3  
X 12:28 23A G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
Y 12:32       Race: 2  
Z 12:36 24 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
A 12:40       Race: 2  
B 12:44       Race: 3  
C 12:48 24A W U20 2X
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
D 12:52       Race: 2  
E 12:56 25 W Opn 4-
prelim
Race: 1  
F 13:00 26 M Nov 8+
prelim
Race: 1  
G 13:04 26A B U15 8+
prelim
Race: 1  
H 13:08 27 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
I 13:12       Race: 2  
J 13:16       Race: 3  
K 13:20 27A G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
L 13:24       Race: 2  
M 13:28 28 M Opn 4-
prelim
Race: 1  
N 13:32 29 W Opn 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 13:36 30 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
P 13:40       Race: 2  
Q 13:44 30A W Nov 2X (2000m)
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
R 13:48       Race: 2  
S 13:52       Race: 3  
13:54 29 W Opn 1X
heat
Race: 2  
T 13:56 30A W Nov 2X (2000m)
heat
Race: 4  
U 14:00 30B W Nov 2X (1000m)
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
V 14:04       Race: 2  
W 14:08 31 M Mst 4+ (1000m)
final
Race: A  
X   32 W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
Y 14:12 34 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Z 14:16       Race: 2  
A 14:20       Race: 3  
B 14:24 34A B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 14:28       Race: 2  
D 14:32 35 W Clb 8+
prelim
Race: 1  
14:34 32 W Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
E 14:36 35A W Opn 8+
prelim
Race: 1 - - CANCELLED - -
F   36 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
G 14:40       Race: 2  
H 14:44       Race: 3  
I 14:48       Race: 4  
J 14:52 36A M U20 1X
prelim
Race: 1  
K 14:56 37 M Opn 2X
prelim
Race: 1  
L 15:00 38 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 15:04       Race: 2  
N 15:08 38A B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
O 15:12       Race: 2  
P 15:16 39 M U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
Q 15:20       Race: 2  
R 15:24 40 W Clb 4X-
heat
Race: 1 1,2,3->Final + 2 Next Fastest Crews
S 15:28       Race: 2  
T 15:32 40A W Opn 4X-
prelim
Race: 1  
U 15:36 41 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
V 15:40       Race: 2  
W 15:44       Race: 3  
X 15:48       Race: 4  
Y 15:52 41A G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Z 15:56       Race: 2  
A 16:00       Race: 3  
B 16:04 42 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 16:08       Race: 2  
D 16:12       Race: 3  
E 16:16 42A G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
F 16:20       Race: 2  
G 16:24       Race: 3  
H 16:28 43 M Clb 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
I 16:32       Race: 2  
J 16:36 43A M Opn 8+
prelim
Race: 1  

Sunday, 14th December 2014

Alpha Time Event   Sponsor Division Progression
A 07:00 1 W Clb 4+
final
Race: B  
B 07:05       Race: A  
C 07:10 2 B U16 2X
final
Race: B  
D 07:15       Race: A  
E 07:20 2A B U17 2X
final
Race: B  
F 07:25       Race: A  
I 07:30 4 M Opn 1X
final
Race: A  
H 07:35 3 W Opn 2-
final
Race: A  
G 07:40       Race: B  
J 07:45 5 M Clb 4+
final
Race: A  
K 07:50 6 B U15 2X
final
Race: A  
L 07:55 6A M Nov 2X (2000m)
final
Race: B  
M 08:00       Race: A  
N 08:05 6B M Nov 2X (1000m)
final
Race: A  
O 08:10 7A M Mst 4X+ (1000m)
final
Race: A  
P 08:15 8A W Mst 1X (1000m)
final
Race: A  
Q 08:20 9 Opn 1X (P) (1000m)
final
Race: A - - CANCELLED - -
R   10 B U16 8+
final
Race: A  
S 08:25 10A B U17 8+
final
Race: A  
T 08:30 11 G U16 4+
final
Race: A  
U 08:35 11A G U17 4+
final
Race: A  
V 08:40 12 M Clb 4X-
final
Race: A  
W 08:45 12A M Opn 4X-
final
Race: A  
X 08:50 13 W Clb 1X
final
Race: A  
Y 08:55 13A W U20 1X
final
Race: A  
Z 09:00 14 W Nov 8+
final
Race: A  
A 09:05 14A G U15 8+
final
Race: A  
B 09:10 15 M Nov 4+
final
Race: A  
C 09:15 15A B U15 4+
final
Race: A  
D 09:20 16 W Opn 2X
final
Race: A  
E 09:25 17 G U17 1X
final
Race: B  
F 09:30       Race: A  
G 09:35 17A G U18 1X
final
Race: B  
H 09:40       Race: A  
I 09:45 18 M Opn 2-
final
Race: A  
J 09:50 19 B U16 4+
final
Race: A  
K 09:55 19A B U17 4+
final
Race: A  
L 10:00 20 M Clb 2X
final
Race: B  
M 10:05       Race: A  
N 10:10 20A M U20 2X
final
Race: A - - CANCELLED - -
O   21 G U16 8+
final
Race: A  
P 10:15 21A G U17 8+
final
Race: A  
Q 10:20 22 B U17 1X
final
Race: B  
R 10:25       Race: A  
S 10:30 22A B U18 1X
final
Race: A  
T 10:35 23 W Nov 4+
final
Race: B  
U 10:40       Race: A  
V 10:45 23A G U15 4+
final
Race: A  
W 10:50 24 W Clb 2X
final
Race: B  
X 10:55       Race: A  
Y 11:00 24A W U20 2X
final
Race: A  
Z 11:05 25 W Opn 4-
final
Race: A  
A 11:10 26 M Nov 8+
final
Race: A  
B 11:15 26A B U15 8+
final
Race: A  
C 11:20 27 G U16 4X+
final
Race: B  
D 11:25       Race: A  
E 11:30 27A G U17 4X+
final
Race: B  
F 11:35       Race: A  
G 11:40 28 M Opn 4-
final
Race: A  
H 11:45 29 W Opn 1X
final
Race: A  
I 11:50 30 G U15 2X
final
Race: A  
J 11:55 30A W Nov 2X (2000m)
final
Race: B  
K 12:00       Race: A  
L 12:05 30B W Nov 2X (1000m)
final
Race: A  
M 12:10 31A M Mst 2X (1000m)
final
Race: A  
N 12:15 32A W Mst 4+ (1000m)
final
Race: A  
O 12:20 34 B U16 4X+
final
Race: B  
P 12:25       Race: A  
Q 12:30 34A B U17 4X+
final
Race: A  
R 12:35 35 W Clb 8+
final
Race: A  
S 12:40 35A W Opn 8+
final
Race: A - - CANCELLED - -
T   36 M Clb 1X
final
Race: B  
U 12:45       Race: A  
V 12:50 37 M Opn 2X
final
Race: A  
W 12:55 36A M U20 1X
final
Race: A  
X 13:00 38 M Nov 4X+
final
Race: A  
Y 13:05 38A B U15 4X+
final
Race: B  
Z 13:10       Race: A  
A 13:15 39 M U19 2-
final
Race: A  
B 13:20 40 W Clb 4X-
final
Race: A  
C 13:25 40A W Opn 4X-
final
Race: A  
D 13:30 41 G U16 2X
final
Race: B  
E 13:35       Race: A  
F 13:40 41A G U17 2X
final
Race: B  
G 13:45       Race: A  
H 13:50 42 W Nov 4X+
final
Race: B  
I 13:55       Race: A  
J 14:00 42A G U15 4X+
final
Race: B  
K 14:05       Race: A  
L 14:10 43 M Clb 8+
final
Race: A  
M 14:15 43A M Opn 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.