Draft race schedule: S.I. Rowing Champs

This is the race schedule for the 2015 S.I. Rowing Championships.

The following schedule is a DRAFT ONLY and subject to change without notice.

Gender mixed
Class
School class U18
Club (ability) intermediate senior premier
Club (other)
Masters class
Boat and and
Seats

Saturday, 31st January 2015

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:00 1 W Clb 4+
heat
Race: 1 All->Final
B 07:04 1A W U19 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 07:08     Race: 2  
D 07:12 2 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
E 07:16     Race: 2  
F 07:20     Race: 3  
G 07:24     Race: 4  
H 07:28 2A B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
I 07:32     Race: 2  
J 07:36     Race: 3  
K 07:40 3 W Opn 2-
heat
Race: 1 Fastest Crews->Final
L 07:44     Race: 2  
M 07:48 4 M Opn 1X
heat
Race: 1 Fastest 8->A Final; Next Fastest 8->B Final
N 07:52     Race: 2  
O 07:56     Race: 3  
P 08:00 5 M Clb 4+
heat
Race: 1 All->Final
Q 08:04 5A M U19 4+
heat
Race: 1 All->Final
R 08:08 6 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
S 08:12     Race: 2  
T 08:16     Race: 3  
08:20     Race: 4  
U   6A M Nov 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
V 08:24     Race: 2  
W 08:28     Race: 3  
X 08:42 7 W U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Y 08:46     Race: 2  
Z 08:50 8 M Mst 1X
final
Race: A  
A 08:54 9 W Mst 1X
final
Race: A  
B 08:58 10 B U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
C 09:02 10A B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
D 09:06 11 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
E 09:10     Race: 2  
F 09:14     Race: 3  
G 09:18 11A G U17 4+
heat
Race: 1 All->Final
H 09:22 12 M Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
I 09:26 12A M Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
J 09:30 12B M U19 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
K 09:34     Race: 2  
L 09:38 13 W Clb 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
M 09:42     Race: 2  
N 09:46 13A W U19 1X
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
O 09:50     Race: 2  
P 09:54 14 W Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q 09:58 14A G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
R 10:02 15 M Nov 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
S 10:06     Race: 2  
T 10:10 15A B U15 4+
heat
Race: 1 All->Final
U 10:14 16 W Opn 2X
heat
Race: 1 Fastest Crews->Final
V 10:18     Race: 2  
W 10:22 17 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 10:26     Race: 2  
Y 10:30     Race: 3  
Z 10:34 17A G U17 1X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
10:38 17 G U16 1X
heat
Race: 4  
A   17A G U17 1X
heat
Race: 2  
B 10:42     Race: 3  
C 10:46     Race: 4  
D 10:50     Race: 5  
E 10:54 18 M Opn 2-
heat
Race: 1 Fastest 8->A Final; Next Fastest 8->B Final
F 10:58     Race: 2  
G 11:02 19 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final
H 11:06     Race: 2  
I 11:10 19A B U17 4+
heat
Race: 1 All->Final
J 11:14 20 M Clb 2X
heat
Race: 1 All->Final
K 11:18 20A M U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
L 11:22     Race: 2  
11:26 20 M Clb 2X
heat
Race: 2  
M   20A M U19 2X
heat
Race: 3  
N 11:30 21 G U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 11:34     Race: 2  
P 11:38 21A G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
Q 11:42 22 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
R 11:46     Race: 2  
S 11:50     Race: 3  
T 11:54     Race: 4  
U 11:58 22A B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
V 12:02     Race: 2  
W 12:06     Race: 3  
X 12:10 23 W Nov 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
Y 12:14     Race: 2  
Z 12:18     Race: 3  
A 12:22 23A G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
B 12:26     Race: 2  
C 12:30 24 W Clb 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
D 12:34     Race: 2  
E 12:38     Race: 3  
F 12:42 24A W U19 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
G 12:46     Race: 2  
H 12:50     Race: 3  
I 12:54 25 M U19 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->A Final; 5,6,7,8->B Final
J 12:58     Race: 2  
K 13:02 26 W Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
L 13:06 27 M Nov 8+
heat
Race: 1 All->Final
M 13:10 27A B U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 13:14 28 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
O 13:18     Race: 2  
P 13:22     Race: 3  
Q 13:26 28A G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 13:30     Race: 2  
S 13:34 29 W Nov 2X
heat
Race: 1 1->A Final +3NF; Next Fastest 8->B Final
T 13:38     Race: 2  
U 13:42     Race: 3  
V 13:46     Race: 4  
W 13:50     Race: 5  
X 13:54 29A G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Y 13:58     Race: 2  
Z 14:02     Race: 3  
A 14:06     Race: 4  
B 14:20 30 W Opn 1X
heat
Race: 1 Fastest 8->A Final; Next Fastest 8->B Final
C 14:24     Race: 2  
D 14:28 31 M Opn 4-
heat
Race: 1 All->Final
14:32 30 W Opn 1X
heat
Race: 1 Fastest 8->A Final; Next Fastest 8->B Final
E   32 M Mst 4+
final
Race: A  
F 14:36 34 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
G 14:40     Race: 2  
H 14:44     Race: 3  
I 14:48 34A B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
J 14:52     Race: 2  
K 14:56 35 W Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
K   35B W U19 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 15:00 36 M Clb 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
M 15:04     Race: 2  
N 15:08     Race: 3  
O 15:12 36A M U19 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
P 15:16     Race: 2  
Q 15:20     Race: 3  
R 15:24 37 M Opn 2X
heat
Race: 1 Fastest Crews->Final
S 15:28 38 M Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 15:32     Race: 2  
U 15:36 38A B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 15:40     Race: 2  
W 15:44     Race: 3  
X 15:48 39 W Clb 4X-
heat
Race: 1 All->Final
X   39A W Opn 4X-
heat
Race: 1 All->Final
Y 15:52 39B W U19 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
Z 15:56     Race: 2  
A 16:00 40 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 16:04     Race: 2  
C 16:08     Race: 3  
D 16:12     Race: 4  
E 16:16 40A G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
F 16:20     Race: 2  
G 16:24     Race: 3  
H 16:28     Race: 4  
I 16:32 41 W Nov 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final + 2 Next Fastest Crews
J 16:36     Race: 2  
K 16:40     Race: 3  
L 16:44 41A G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
16:48 40A G U17 2X
heat
Race: 5  
M   41A G U15 4X+
heat
Race: 2  
N 16:52     Race: 3  
O 16:56 42 M Clb 8+
heat
Race: 1 All->Final
O   42A M Opn 8+
heat
Race: 1 All->Final
P 17:00 42B M U19 8+
heat
Race: 1 All->Final

Sunday, 1st February 2015

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:00 1 W Clb 4+
final
Race: A  
B 07:05 1A W U19 4+
final
Race: A  
C 07:10 2 B U16 2X
final
Race: B  
D 07:15     Race: A  
E 07:20 2A B U17 2X
final
Race: B  
F 07:25     Race: A  
G 07:30 3 W Opn 2-
final
Race: A  
H 07:35 4 M Opn 1X
final
Race: B  
I 07:40     Race: A  
J 07:45 5 M Clb 4+
final
Race: A  
K 07:50 5A M U19 4+
final
Race: A  
L 07:55 6 B U15 2X
final
Race: B  
M 08:00     Race: A  
N 08:05 6A M Nov 2X
final
Race: B  
O 08:10     Race: A  
P 08:15 8A M Mst 4X+
final
Race: A  
Q 08:20 7 W U19 2-
final
Race: A  
R 08:25 10 B U16 8+
final
Race: A  
S 08:30 10A B U17 8+
final
Race: A  
T 08:35 11 G U16 4+
final
Race: B  
U 08:40     Race: A  
V 08:45 11A G U17 4+
final
Race: A  
W 08:50 12 M Opn 4X-
final
Race: A  
X 08:55 12A M Clb 4X-
final
Race: A  
Y 09:00 12B M U19 4X+
final
Race: A  
Z 09:05 13 W Clb 1X
final
Race: A  
A 09:10 13A W U19 1X
final
Race: A  
B 09:15 14 W Nov 8+
final
Race: A  
C 09:20 14A G U15 8+
final
Race: A  
D 09:25 15 M Nov 4+
final
Race: A  
E 09:30 15A B U15 4+
final
Race: A  
F 09:35 16 W Opn 2X
final
Race: A  
G 09:40 17 G U16 1X
final
Race: B  
H 09:45     Race: A  
I 09:50 17A G U17 1X
final
Race: B  
J 09:55     Race: A  
K 10:00 18 M Opn 2-
final
Race: A  
L 10:05 19 B U16 4+
final
Race: A  
M 10:10 19A B U17 4+
final
Race: A  
N 10:15 20 M Clb 2X
final
Race: A  
O 10:20 20A M U19 2X
final
Race: B  
P 10:25     Race: A  
Q 10:30 21 G U16 8+
final
Race: A  
R 10:35 21A G U17 8+
final
Race: A  
S 10:40 22 B U16 1X
final
Race: B  
T 10:45     Race: A  
U 10:50 22A B U17 1X
final
Race: A  
V 10:55 23 W Nov 4+
final
Race: A  
W 11:00 23A G U15 4+
final
Race: A  
X 11:05 24 W Clb 2X
final
Race: A  
Y 11:10 24A W U19 2X
final
Race: B  
Z 11:15     Race: A  
A 11:20 25 M U19 2-
final
Race: B  
B 11:25     Race: A  
C 11:30 26 W Opn 4-
final
Race: A  
D 11:35 27 M Nov 8+
final
Race: A  
E 11:40 27A B U15 8+
final
Race: A  
F 11:45 28 G U16 4X+
final
Race: B  
G 11:50     Race: A  
H 11:55 28A G U17 4X+
final
Race: A  
I 12:00 31 M Opn 4-
final
Race: A  
J 12:05 29 W Nov 2X
final
Race: B  
K 12:10     Race: A  
L 12:15 29A G U15 2X
final
Race: B  
M 12:20     Race: A  
N 12:25 30 W Opn 1X
final
Race: B  
O 12:30     Race: A  
P 12:35 32A M Mst 2X
final
Race: A  
P   33A W Mst 2X
final
Race: A  
Q 12:40     Race: A - - CANCELLED - -
R 12:45 34 B U16 4X+
final
Race: A  
S 12:50 37 M Opn 2X
final
Race: A  
T 12:55 34A B U17 4X+
final
Race: A  
U 13:00 35 W Clb 8+
final
Race: A  
U   35B W U19 8+
final
Race: A  
V 13:05 36 M Clb 1X
final
Race: B  
W 13:10     Race: A  
X 13:15 36A M U19 1X
final
Race: B  
Y 13:20     Race: A  
Z 13:25 38 M Nov 4X+
final
Race: A  
A 13:30 38A B U15 4X+
final
Race: B  
B 13:35     Race: A  
C 13:40 39 W Clb 4X-
final
Race: A  
C   39A W Opn 4X-
final
Race: A  
D 13:45 39B W U19 4X+
final
Race: A  
E 13:50 40 G U16 2X
final
Race: B  
F 13:55     Race: A  
G 14:00 40A G U17 2X
final
Race: B  
H 14:05     Race: A  
I 14:10 41 W Nov 4X+
final
Race: A  
J 14:15 41A G U15 4X+
final
Race: B  
K 14:20     Race: A  
L 14:25 42 M Clb 8+
final
Race: A  
L   42A M Opn 8+
final
Race: A  
M 14:30 42B M U19 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.