Race schedule: S.I.S.S.C.

This is the race schedule for the 2018 S.I. Secondary School Championships.

Gender mixed
Class Club Masters
School class
Boat and and
Seats

Saturday, 3rd March 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 1 B U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
B 07:34     Race: 2  
C 07:38     Race: 3  
D 07:42     Race: 4  
E 07:46 2 G U17 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
F 07:50     Race: 2  
G 07:54 3 B U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
H 07:58     Race: 2  
I 08:02     Race: 3  
J 08:06 4 G U15 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
K 08:10     Race: 2  
L 08:14     Race: 3  
M 08:18     Race: 4  
N 08:22 5 B U18 2-
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
O 08:26     Race: 2  
P 08:30 6 G U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Q 08:34     Race: 2  
R 08:38     Race: 3  
S 08:42 7 B U16 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
T 08:46     Race: 2  
U 08:50 8 G U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
V 08:54     Race: 2  
W 08:58     Race: 3  
X 09:02     Race: 4  
X   9 B N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Y 09:06     Race: 2  
Z 09:10     Race: 3  
A 09:14 10 G N18 8+
heat
Race: 1 ->Final; Rest->Eliminated
B 09:18 11 B U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
C 09:22 10 G N18 8+
heat
Race: 2  
C   12 G U17 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
D 09:26     Race: 2  
E 09:30     Race: 3  
F 09:38 14 G U15 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
G 09:42     Race: 2  
H 09:46 15 B U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final
I 09:50     Race: 2  
J 09:54 16 G U18 2-
heat
Race: 1 ->Final; Rest->Eliminated
K 09:58 17 B U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
L 10:02     Race: 2  
M 10:06 18 G U16 8+
heat
Race: 1 All->Final
N 10:10 19 B N18 8+
heat
Race: 1 ->Final; Rest->Eliminated
O 10:18 21 B U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
P 10:22     Race: 2  
Q 10:26     Race: 3  
R 10:30 22 G U17 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
S 10:34     Race: 2  
T 10:38     Race: 3  
U 10:42     Race: 4  
V 10:46 23 B U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
W 10:50 24 G N18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 10:54     Race: 2  
Y 10:58     Race: 3  
Z 11:02 25 B U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
A 11:06 26 G U18 4+
heat
Race: 1 All->Final
B 11:10 24 G N18 2X
heat
Race: 4  
B   27 G U16 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
C 11:14     Race: 2  
D 11:18     Race: 3  
E 11:22 28 B U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
F 11:26     Race: 2  
G 11:30     Race: 3  
H 11:34     Race: 4  
I 11:38 29 G U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
J 11:42     Race: 2  
K 11:46     Race: 3  
L 11:50 30 B U18 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
M 11:54     Race: 2  
N 11:58     Race: 3  
O 12:02     Race: 4  
P 12:06 31 G U15 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
Q 12:10     Race: 2  
R 12:14     Race: 3  
S 12:18 32 B U15 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final
T 12:22     Race: 2  
U 12:26 33 G U17 8+
heat
Race: 1 All->Final
V 12:30 34 B U17 4+
heat
Race: 1 All->Final
W 12:34 35E G E N18 4X+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
X 12:38     Race: 2  
Y 12:42     Race: 3  
Z 12:46 36E B E N18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final
A 12:50     Race: 2  
B 12:54 37 G U16 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
C 12:58     Race: 2  
D 13:02 38 B U16 8+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
E 13:06     Race: 2  
F 13:10 39 G U18 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final
G 13:14     Race: 2  
H 13:18 40 B U18 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
I 13:22     Race: 2  
J 13:26     Race: 3  
K 13:30 41 G U15 8+
heat
Race: 1 All->Final
L 13:34 42 B U15 4+
heat
Race: 1 ->Final; Rest->Eliminated
M 13:38 43 G U17 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
N 13:42     Race: 2  
O 13:46     Race: 3  
P 13:50     Race: 4  
Q 13:54 44 B U17 4X+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
R 13:58     Race: 2  
S 14:02 45 G N18 4+
heat
Race: 1 1,2->A Final +2NF; Next Fastest 8->B Final
T 14:06     Race: 2  
U 14:10     Race: 3  
V 14:14 46 B N18 4+
heat
Race: 1 1,2,3,4->Final; Rest->Eliminated
W 14:18     Race: 2  
X 14:22 47 G U15 8X+
heat
Race: 1 ->Final; Rest->Eliminated
Y 14:26     Race: 2  
Y   48 G U16 2X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
Z 14:30     Race: 2  
A 14:34     Race: 3  
B 14:38     Race: 4  
C 14:42 49 B U16 1X
heat
Race: 1 1,2->A Final; 3,4->B Final
D 14:46     Race: 2  
E 14:50     Race: 3  
F 14:54     Race: 4  
G 14:58 50 B U15 8X+
heat
Race: 1 All->Final
H 15:02 51 G U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
I 15:06 52 B U18 8+
heat
Race: 1 All->Final
J 16:55 1 B U17 1X
final
Race: B  
K 17:00     Race: A  
L 17:10 2 G U17 4+
final
Race: A  
M 17:15 3 B U15 2X
final
Race: B  
N 17:20     Race: A  
O 17:25 4 G U15 4X+
final
Race: B  
P 17:30     Race: A  
Q 17:40 5 B U18 2-
final
Race: A  
R 17:45 6 G U18 2X
final
Race: B  
S 17:50     Race: A  
T 18:00 7 B U16 4X+
final
Race: A  
U 18:05 8 G U16 1X
final
Race: B  
V 18:10     Race: A  
W 18:15 9 B N18 2X
final
Race: B  
X 18:20     Race: A  
Y 18:30 10 G N18 8+
final
Race: A  

Sunday, 4th March 2018

Alpha Time Event   Division Progression
A 07:30 11 B U17 8+
final
Race: A  
B 07:35 12 G U17 4X+
final
Race: B  
C 07:40     Race: A  
D 08:00 14 G U15 4+
final
Race: A  
E 08:05 15 B U18 4X+
final
Race: B  
E 08:10     Race: A  
F 08:20 16 G U18 2-
final
Race: A  
G 08:30 17 B U16 4+
final
Race: A  
H 08:40 18 G U16 8+
final
Race: A  
I 08:50 19 B N18 8+
final
Race: A  
J 09:05 21 B U17 2X
final
Race: B  
K 09:10     Race: A  
L 09:15 22 G U17 1X
final
Race: B  
M 09:20     Race: A  
N 09:30 23 B U15 8+
final
Race: A  
O 09:35 24 G N18 2X
final
Race: B  
P 09:40     Race: A  
Q 09:50 25 B U18 4+
final
Race: A  
R 10:00 26 G U18 4+
final
Race: A  
S 10:05 27 G U16 4X+
final
Race: B  
T 10:10     Race: A  
U 10:15 28 B U16 2X
final
Race: B  
V 10:20     Race: A  
W 10:25 29 G U18 1X
final
Race: B  
X 10:30     Race: A  
Y 10:35 30 B U18 1X
final
Race: B  
Z 10:40     Race: A  
A 10:45 31 G U15 2X
final
Race: B  
B 10:50     Race: A  
D 10:55 32 B U15 4X+
final
Race: B  
C 11:00     Race: A  
D 11:10 33 G U17 8+
final
Race: A  
E 11:20 34 B U17 4+
final
Race: A  
F 11:25 35E G E N18 4X+
final
Race: B  
G 11:30     Race: A  
H 11:40 36E B E N18 4X+
final
Race: A  
I 11:50 37 G U16 4+
final
Race: A  
J 12:00 38 B U16 8+
final
Race: A  
L 12:05 39 G U18 4X+
final
Race: B  
K 12:10     Race: A  
L 12:15 40 B U18 2X
final
Race: B  
M 12:20     Race: A  
N 12:30 41 G U15 8+
final
Race: A  
O 12:40 42 B U15 4+
final
Race: A  
P 12:45 43 G U17 2X
final
Race: B  
Q 12:50     Race: A  
R 13:00 44 B U17 4X+
final
Race: A  
S 13:05 45 G N18 4+
final
Race: B  
T 13:10     Race: A  
U 13:20 46 B N18 4+
final
Race: A  
V 13:30 47 G U15 8X+
final
Race: A  
W 13:35 48 G U16 2X
final
Race: B  
X 13:40     Race: A  
Y 13:45 49 B U16 1X
final
Race: B  
Z 13:50     Race: A  
A 14:00 50 B U15 8X+
final
Race: A  
B 14:10 51 G U18 8+
final
Race: A  
C 14:20 52 B U18 8+
final
Race: A  
User log in

log in

hide

You only require a rowIT login for running regattas or if you have been given the job of making entries for an organisation.

Notes

Clubs. If you only have a password for the RowingNZ website then you will need a rowIT login so please contact us.

Schools. If you have a password provided by NZSSRA then you should log in through the school rowing website.